Salih A. Pala Mersin’in Üç Sevdası / Salih Pala (makale)
Advert
Mersin’in Üç Sevdası / Salih Pala (makale)
Salih A. Pala

Mersin’in Üç Sevdası / Salih Pala (makale)

Advert

Mersin Uluslararası Müzik Festivali,Dünyaca Ünlü keman sanatçımız Suna Kan’ın da katıldığı açılış konserde Dünyanın yükselen yeni yıldızı soprano Pumeza Matshikiza ile Ülkemizin dünyaca ünlü tenörü Murat Karahan, sanat severlere unutulmaz bir müzik akşamı yaşattı.

 

Açılış konseri görülmeye değerdi.İş,Sanat ve siyaset dünyasının yanında salonu hınca hıç dolduran sanat severler,önce bu Mersin Kelebekleri fotoğraf sergisi ilgiyle gezdi.Uluslararası Müzik dünyasının en ünlü keman sanatçısı Suna Kan,Mersin’de olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirirken,güzel olan şeylerin değerinin bilinmesi ve korunması gerektiğini,yıllar önce geldiğim bu kentin sokakları ,caddeleri,denizi başka bir denizdi.Sanata,kültüre sahip çıkılması geleceğe sahip çıkılmasıdır,kentin doğal,tarihi,kültürel zenginlikleri el birliği edilerek korunabilir,kenti sevmek budur.Bunları yapmak zordur,yürek ister.” Suna Kan,”Dünyaya bir kez daha gelebilsem yine sanatçı olurdum,yaşamın boyu yaptıklarımı yapardım” derken,kemanın içli nağmelerinde geziniyordu.Atatürk’ün kıymetinin bilinmesini isteyen Kan,Festival Sanat Ödülü’nü alırken Türk kadınları adına aldığını,bu başarıdaki en büyük payın Atatürk’ün sanata ve sanatçıya verdiği önem ve Onun açtığı çağdaşlık yolu olduğunu dile getirirken yaşadığı gurura tanık olduk.Nevid Kodallı  Genç Yetenek Ödülü keman sanatçısı Yiğit Karataş (1994)Mersin Devlet Konservatuvarı 2008 mezunu; ödülünü kendisi katılamadığı için annesi aldı.

FOX Tv Program Yapımcısı İsmail Küçükkaya,kentimeizce çok seviliyor,programlarında Mersin ile ilgili haberleri,duyuruları,duyguları ve içtenliği herkesçe biliniyor.Festival açılış konserinde bizleri yalnız bırakmadı.Hayranları kapıdan salona kadar inanılmaz bir ilgi gösterdi.

Gecenin kim ne derse desin gerçek odağı Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ,1042ü aşan yaşına rağmen gülümseyen yüzüyle salonu selamlarken,Bir Atatürk kızıyım sözüyle,Türk kadınına kattıklarıyla Atatürk’e olan minnettarlığını Festival Kent Ödülünü alırken,salon dakikalarca Çığı ayakta alkışladı.Kan ve Çığ ilerleyen yaşlarına rağmen kendilerine verilen  Atatürk brozunu havaya kaldırırken görülmeye değerdi.

Tabi ki festivali bu gelinen noktaya taşıyan Festival İcra Kurul Başkanı Selma Merze Yağcı,Üç Kadın İle salonun en mutlu insanlarıydı.Selma Merze Yağcı,gerçek ablam, bu kenti sevmemde çok önemli olan birkaç  insandan;sevgi dolu,sanat insanı ,şiirin başka adı,şarkılar söyleyerek yaşayan kadını, “bu kent bizim” daha ne denir ki.Bazı kentler sanatçılarıyla anılır,Nevid Kodalının yaşadığı şehir,Ümit Yaşar Oğuzcan’ın şehri,Atıf Yılmaz’ın,Osman Şahin’in yaşadığı topraklar,Özdemir İnce’nin memleketi,Mersin’in dünyaca ünlü ressamımız Ahmet Yeşil’in sevdalı kenti.Bu kent sevilmek istiyor.

Dondurmacı Halil Kürek,(huzur içinde uyusun,sevgili dostum) Salih buranın neyi meşhur biliyor musun?” derdi,susardım; Ne cezeryesi,n ,narenciyesi,ne denizi,ne tantunisi,ne kerebiçi,hiç biri değil; YALNIZLIĞI MEŞHUR” sözleri kulağımda çınlıyor. Atatürk’ün “Mersinliler Mersin’e sahip çıkınız.”dediği gibi.İşte böyle Selma Ablam,iyi ki varsın;taşına toprağına sahip çıkamıyorsak sanat ve kültürüne ,var olan zenginliklerini dünya ile bütünleştirerek işte-17.si yapılan Mersin  Uluslararsı Müzik Festivali-sahip çıkıyoruz,çıkacağız elbet.Bak salon ayakta  “Selma Selma” diye haykırıyor.Alkışlar alkışlar….

Selma Merze Yağcı "Yaptığımız işe inanan, endüstri ve önemli sanayi işlerinin sadece yürütülemeyeceğini bilenler, kültür ve sanat olmadan olmayacağını bilenler var. Sanıyorum ki Ulu Önderimiz Atatürk'ün sanat ve sanatkar olmayan toplumda yaşam olmaz deyişi gibi, saygı ve sevgiyle kucaklıyorum.” salon ayağa kalkmış dakikalarca alkış yağmuru.

17. Düzenlenen Mersin Uluslararası Müzik Festivali,ilk akşamında Şef Antonio Prolli,Soprano Pumeza Matshikiza  ile Tenor Murat Karahan Devlet Opera ve Bale Orkestrası eşliğinde şarkıları seslendirdi.

Bizi daha güzel şeyler bekliyor;güzellikleri istemeye,yapmaya ne dersiniz,festival sürüyor.Mersin değerlerine sahip çıkacağına söz verdi.

Fesitivalin adsız kahramanlarıibüyük özveri ve emek isteyen geceyi gündüze katan kentin sanat şövalyeleri, en büyük alkışlar sizlere,birlikten güç doğar...

Mersin’e sevdakı üç kadın Selma Merze Yağcı ve siz ekleyin gerisini…….

Salih Pala

 

MERSİN KENT HABER

DİĞER YAZILAR