Salih A. Pala Mersin’de Listelere Tepki
Advert
Mersin’de  Listelere Tepki
Salih A. Pala

Mersin’de Listelere Tepki

Advert

24 Hairan Seçimlerine sayılı günler kala Partiler aday listelerini bugün akşam saat 17.00'de YSK'ya verdi.

Mersin’de Partiler 24 Haziaran seçimlerinde adaylarını belirlerken pek çok dengeyi tuturmanın derdine düşünce,ortaya çıkan listeler hoşnutsuzlukları da beraberinde getirdi.

Gün içinde özellikle CHP adayları ile ilgili sabahtan akşama kadar spekülasyonların  ardı arkası kesilmedi.CHP İl Yönetimi ve 11 ilçe yönetimi Genel Merkez’e istifalarını verdiği Ulusal kanallara da düştü.İl Başkanından yalanlamalar geldi.İki kadın adayın seçileceği sırada yer bulması kadınları biraz da olsa mutlu etti.Diğer kadın adaylar hemcinslerine destek açıklamalarında bulundu.

CHP’nin Mersin adaylarıını partililer ve vatandaşlar  olumlu değerlendirmelerde bulunurken,son anda yapılan değişiklik Mehmet Saydan’ın 5. Sıraya konmasıyla bazı kaygıların giderildiği biçiminde değerlendirildi ;Alevi tabanına yönelik adayların  listede yer almaması CHP’de sıkıntı yarattı.Fikri Sağlar ve Serdal Kuyucuoğlu, listelerde yer verilemesi Fikri Sağları kızdırırken,24 Haziran seçimlerinin çok önemli olduğunu bu nedenle CHP için tüm hızlarıyla çalışmalarını sürdüreceklerini dile getirirken,Sağlar,Genel Merkez kendisiyle ilgili  kararına ateş püskürdü.

AK Parti’in ilk sırasında Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın ilk sırada yer alması memnuniyetle karşılanırken,Hacı Özkan’ın Listede yer bulması sürpriz olarak değerlendirilirken,genç adayların yer alması olumlu karşılandı.

İYİ Parti’nin listesi merakla beklenirken beklenen adlar listede yer bulmadığı gözlendi. Behiç Çelik ilk sırada yer alırken daha çok kadın adaylarının listede yer alması beklenirken, liste  hayal kırıklığı yarattı.Genç adaylar yine unutulduğuna şahit olduk.

HDP’de ilk sırada yer alan Fatma Kurtulan ile Rıdvan Turan HDP’in gönlünden geçen adaylardı.

MHP,Ülkü Ocakları Genel Başkanı Olcay Kılavuz’a büyük bir karşılama gerçekleşirken Baki Şimşek’in yeniden aday gösterilmesi olumlu karşılandı.Listelerde yeni adaylar yer buldu.

Mersin'de adaylarını belirlerken  partiler listelerine kentin soyo-ekonomik,kültürel,siyasal yapılarını göz önünde tutarak  oluşturmanın gayretini gösterirler.Birinci bölge pek söz edilmez ancak,ikinci bölge ,köprünün öte yanında kimler aday gösterilirse iyi olur.

Her seçimde aynı kaygı yaşanırAleviler yeterince listede yer aldı mı.Tarsus gerçeği göz önünde tutuldu mu? Kürt seçmenlerinin gönlnü alacak adaylar doğru seçildi mi.Araplar listelere hakim mi?Tüm bu gerçekler Mersin gerçeği,Mersin, Türkiye'nin tüm gerçeklerinin barındığı,dengelerin göz ardı edilmemesi gereken ender kentlerinden.Toplumsal ve sosyal yapısıyla farklılık gösteren kenti.Bu dengeleri  Ak Parti ve CHP en iyi biçimde tutturmak zorunda.

Gerçekten liste oluşturmak bu kentte zor iş.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER

DİĞER YAZILAR