Ahmet Ümit Aloğlu Terörle Mücadelede İhmal Edilen Husus
Advert
Terörle Mücadelede İhmal Edilen Husus
Ahmet Ümit Aloğlu

Terörle Mücadelede İhmal Edilen Husus

Advert

Erdoğan seçim stratejisini terörle mücadele ettikleri fikri üzerine kurdu.

Bu nedenle terörle mücadele konusunu düşünmek zorunda kaldım. Düşündüklerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Size, eksiği gediği tamamlamak, eleştirmek, katkıda bulunmak kaldı.

***

Ünlü Londra Köprüsü saldırısında polis tarafından öldürülen teröristin, imamlar tarafından cenaze namazının kılınmaması, beni o günden beri, her terör olayının arkasından düşündürdü: Bu tavır, terörle mücadelede bize yeni bir ilham verebilir mi?

Terör konusunda uzman olduğu söylenen kişiler, terörle mücadelenin koşullarını/ yöntemlerini anlatırken en çok terörün kaynaklarının kurutulmasından söz ediyorlar. Terörün maddi kaynakları kurutulmalı , teröristlere lojistik destek sağlanması önlenmeli, teröristlere katılım engellenmeli, teröristlerin propaganda olarak kullanabilecekleri yayınlardan kaçınılmalı, terör karşısında birlik olmalı, onlara psikolojik üstünlük verilmemeli vs. vs...

Bütün bunlar elbette doğrudur; ancak İngiltere'de, Londra köprüsü saldırısında öldürülen teröristlerin cenaze namazını kılmayan imamlar ne yapmak istediler sorusu, bence, hala cevabını bulmuş değil...

Teröristlerin beslendiği fikri/ moral kaynakların en temellisi "mensubiyet"tir. Mensubiyetlerin en etkili olanları da milliyet ve dindir.

Müslüman teröristlerin de Hıristiyan teröristlerin de beslendiği kaynak inanç sistemleri, cennet özlemidir. Londra'da Finsbury Park Camisi yakınında arabasını Müslümanların üzerine süren Darren Osborne, "Müslümanları yok ederek dinsel görevini nispeten de olsa yerine getirmek" isteği ile, kendine göre "kahramanca" davranmış, inancına hizmet ettiğini söylemişti. Bu teröristi teröre iten duygu ve düşünce ile IŞİD militanlarını "Allahuekber!" nidalarıyla insanlara saldırtan duygu ve düşünce arasında bir fark yoktur.

Siyaset bilimi bir kenara bırakılır, siyasilerin, meczup diyebileceğimiz insanları kullanmaktaki art niyetleri dikkate alınmaz, salt terör açısından bakılırsa teröristlerin hangi mensubiyetten olursa olsun benzerlikten öte, aynı duygularla, "cennet", "öbür dünya", inançlarının gereğini yapmak" gibi duygularla hareket ettikleri söylenebilir. İtici güç bu olduğuna göre, Londra'da teröristin cenaze namazını kılmayan imamların mesajını olgunlaştırmak ve yaygınlaştırmak gerek: Terörist Cennet hayali kurmasın, şehit olacağını sanmasın.Bütün dünyada, bütün dinlerde var olan Cennet'e ulaşmakta en kestirme yol olan şehitliğin koşullarını da siyasiler, siyasi çıkarları için kullanılan bir mertebe olmaktan çıkarıp inançların öğretisi esaslarına oturtmalıdırlar. İşte o zaman terörle mücadelenin en temel unsuru olan ideolojik kaynaklarını kurutmak gerektiği gerçeği hayata geçirilmiş olur.

Elbette teröristleri terörist yapan başka nedenler de vardır. Ancak bütün nedenler için tek doğru vardır:Terörü doğuran, insanları terörist olmaya iten nedenler ortadan kaldırılmadan, terörizmin ideolojik kaynağı kurutulmaya çalışılmadan yapılan bütün çalışmalar o bataklıktan beslenmek isteyenlerin olduğu fikrini ilham ediyor insana..

Ahmet Ümit Aloğlu

DİĞER YAZILAR