Salih A. Pala GÜLNARLILAR GÜLNAR'DA YOKTU
Advert
GÜLNARLILAR GÜLNAR'DA YOKTU
Salih A. Pala

GÜLNARLILAR GÜLNAR'DA YOKTU

Advert

 

Mersin Valiliği,Büyükşehir Belediye Başkanlığı,Mersin Üniversitesi,Gülnar Kaymakamlığı ve Çukurova Kalkınma Ajansı'nın katkıları  Gülnar Belediyesi'nin desteğiyle  gerçekleşen Bilim ve Kültür Etkinliklerinde Gülnar'ın dünü,bugünü ve geleceğini ilgilendiren sunumlar gerçekleştirldi.

Etkinlik genel koordinatörü Prof. Dr. Ayşe Çalık Ross, bu yılki çalıştayın konusunun bilim ve kalkınma ile yerel kalkınma olarak belirlendiği " belirttiği 15 Farklı ülkeden yerli ve yabancı 60’a  yakın akademisyenlerin katıldığı 3. Uluslararası Gülnar 2018 Bilim ve Kültür Etkinlikleri açılış konuşmansın ardından salon boşaldı.

Gülnar Kaymakamı Ekrem Güngör,salonda kalarak sabah oturumuna katıldı. Kaymakam Güngör,etkinlik içinde yer alan  Gülnarın Asırlık Yüzleri Mustafa Eser-Sevim Eserin resim sergisi,İsak Kozakın Nart Sanatı,Gani Taşın Gülnarın Doğal Taşları,Kazı Ekibinin Meydancık Kale sergilerinin yanında Ayşe Çalık Rpssun Etnografya Sergisi2in açılışını gerçekleştirerek sergi sahiplerinden bilgi aldı.Bir birinden ilginç sergiyi Gülnar Halkınn ilgisiz kalması düşündürücü.Onca iyi  yetişmiş,okuma sevdalısı Gülnara  bu kayıtsızlık yadırgandı.

Gün içinde geçen sunumlarında İlçenin sorunları ve çözüm önerilerini dinleyecek bir yetkilinin katılmaması düşündürücü.

Yurt dışından katılan Kırktan fazla Bilim insanının  sunumunu gerçekleştirdiği çalıştaya Mersin Üniverditesinin yemek ve barınma katkısı olmasa sanki bu etkinlik gerçekleşmeyecek görüntüsünde. Mersin Üniversitesi  3. Uluslararası Gülnar 2018 Bilim ve Kültür Etkinliklerine katkısı inanılmazdı,yöneticilerini kutluyoruz Çukurova Kalınma Ajansı’ın da desteği unutulmamalı.

Beş gün süren  3. Uluslararası Gülnar 2018 Bilim ve Kültür Etkinlikleri ,katılımcıları saymazsak tek bir Gülnarlı yoktu.Fikri Sağlar’ın Kültür Bakanlığı sırasında yapılan Gülnar Kültür Mrkezi bir anıt gibi ışıldarken,salonun boş kalması Gülnar’a yakışmadı.

Yerel ürünlerin de sergiendiği giriş salonunda,güvenlik görevlisi ve çay,kahve işerline bakan görevliler tam not alırken,bu kentin geleceği gençlerin burarda olaması hayal kırıklığı.

Genel koordinatörü Prof. Dr. Ayşe Çalık Rossa ayrı bir parantez açılmalı verdiği insan üstü gayret,onu destekleyen Eğitimci-araştırmacı-yazar Saadet Fatma Bilirin de üstün gayretlerine,eşi eczacı-şair-yazar Ali.F. Bilir tüm sevecenliği ile hemşerilerine bir şeyler sunma gayreti takdire şayan.  Barınma ve yemek konusunda sorumlu Mersin Üniversitesi temsilcisi Yusuf Ziya Ak,konuklara hazır kıta ,her türlü destek ve yardımı esirgemediği gibi örnek bir Gülnarlı olarak tüm oturumları baştan sona takip etti;kutluyoruz.

Yabancı konuklar kendikerine sunulan misafir perverliğe serin kanlı ve sukunet içinde sıralarını bekleyen mütevazi yönleriyle bilim insanı olmanın,sabırlı ve insan olmanın nezaketi içinde kendilerine sunulan yurtta çıkan yemekle,öğrenci yurdundaki yatakhanede kalarak bizlere büyük dersler verdi.Her detayı dikkatle dinleyen,sunumları kaçırmayan,sorular sorarak çalıştayın amacına ulaşmasını sağlayan konuk bilim insanları yürekten alkışlanmayı hak ediyor.

Mütevazi sabah kahvaltısı,mütevazi öğle ve akşam yemekleri,burada bir açıklamada bulunmam gerekir.Konuklarına sunmadıkları ve kendilerinin yemediği Gülnar Üzümü maalesef meyve olarak sunulması talihsizlikti. Bu üzümleri . Önüne attıkları cinsten olması üzücü.Yabancı konuklar aldırış bile etmemeleri bizleri utandırdı.

Şehrin içinde akşam oturulacak bir park olmayışsı dışarıdan gelen birinin çayını kahvesini içeceği bir yerinin olmayışı da düşündürücü.

Muhteşem bir Kültür Merkezinde her şey vardı. Gülnarlı yoktu,konuklara sunulacak sıcaklık yoktu.Samimiyet yoktu.Aslında yeniliğe açık Gülnarlıyı anlamak da zordu.Çalıştayda Gülnar Dernekleri temsilcisi vardı,Gülnarlılar Gülnar'da yoktu.

Gülnarlılar bu çalıştaydan umarım küçük bir ders çıkarırlar.

 

Salih Pala

MERSİN KENT HABER


DİĞER YAZILAR