Ahmet Ümit Aloğlu Bir Vakıf: Right Livelihood
Advert
Bir Vakıf: Right Livelihood
Ahmet Ümit Aloğlu

Bir Vakıf: Right Livelihood

Advert

Bu bir İsveç vakfıdır.

Turgev gibi, Ensar gibi, Furkan gibi değil ama...

İnsanlığa hizmet edenlere ödül veren bir vakıftan söz ediyoruz.

Örneğin Gustemalı "Thema Aldana"ya, Colombialı Ivan Velasquez'e; iktidarın kötü kullanılmasını açığa çıkarttıkları, yolsuzlukların kovuşturulması için çaba gösterdikleri ve bunları gerçekleştirerek insanların, yeniden kamu kuruluşlarına güvenmesini sağladıkları için ödül veren vakıftan;

Önceleri insanların "delinin biri" dedikleri, sonradan ise "ÇÖLÜ DURDURAN ADAM" dedikleri, geliştirdiği yöntem sayesinde Burkina Faso'da ve Nijer'de on binlerce hektar aşırı çoraklaşmış araziyi verimli hale getirdiği, ülkesinde 40 hektar çölü ormanlaştırdığı için "Yacouba Sawadogo"ya ödül veren vakıftan söz ediyoruz.

Bu vakıf, bizde de yıllardır sınırlı olanakları ve müthiş örgütlenmesiyle ülkemizde çölleşmenin önüne geçmeye çalışan Tema Vakfının kurucusu Hayrettin Karaca'ya(2012) ödül verdi.i

Bizim, özellikle de Mersin ve Adanan'dan başlayacağı kanıtlanmış olan çölleşmeye engel olacak yöntemler geliştirecek Yacouba Sawadogo'lara ihtiyacımız var.

Öncelikle vatan çölleşmesin diyecek insanlara, örgütlere, STK'lara ve nihayet yöneticilere ihtiyacımız var.

Buradan kendilerine "Mersin Çölleşmesin", bunun için vakit geç olmadan bir ağaçlandırma kampanyası açılsın, belediyeler ve devletin ziraat, orman, ordu gibi birimleri başta olmak üzere tümüyle ağaçlandırma kampanyasına katılımı sağlansın, büyük bir planlama ile her Mersinliye (üç, beş, yedi on gibi bir rakam belirleyerek) şu kadar ağaç ve bu ağaçları sulamak için güneş enerjisinden alınan su ısınıncaya dek boşa akan suyun değerlendirilmesini de öngören, Mersin Valiliğine Açık Mektup'la bir kampanya önerdik; ne diyor bu yaşlı adam diyen çıkmadı.

Şimdi buradan bütün siyasi partileri, bütün STK'ları, bütün devlet müdürlüklerini ve ordu mensuplarını Mersin'i çölleştirmeyelim kampanyası açmaya davet ediyorum. gerekiyorsa bir vakıf kurulsun, bir özel örgütlenme yapılsın, ne yapılacaksa yapılsın ama güzel Mersin çölleşmesin. Çocuklarımız, torunlarımız kendi topraklarında susuzluktan kırılmasın.

Ahmet Ümit Aloğlu

----------------------------------------------------------------

Dikkatinizi çekmek isterim, Turgev'e neredeyse ülkenin tamamını bağışlayan devletimiz, toprağımız erozyonla denizlere akmasın, vatanımız çölleşmesin diyen vakfa selam bile vermiyor; fakat nutuklarda vatan, millet, Sakarya gırla gidiyor.

DİĞER YAZILAR