Salih A. Pala Mersin’de Seçim Kazanmanın Matematiği
Advert
Mersin’de Seçim Kazanmanın Matematiği
Salih A. Pala

Mersin’de Seçim Kazanmanın Matematiği

Advert

 

Son iki seçimde AK Parti 325 Bin oy alırken,CHP 290-300 Bin Bandında,MHP 300 Bin oyu son seçimde ikiye bölünerek İYİ Parti 154 bin,MHP 145 Bin oy olarak bölüşüldü.HDP ise 192 bin oy aldı.

Bu durumları  dikkate alındığında Mersin’de Seçim Çalışmalarında Çok İnce Planlar yapılmakta.

Mersin’de seçimleri kazanmanın en ince planları için için yanan ateş,kimi siyasetçileri yeni arayışlara sürüklerken,derinden derine siyaset nakkaşları gemografik yapıyı irdelemekte.

Sonuç şu,İki seçimden de 325 oy alan AK Parti’nin oyunun Mersin’de kemikleştiği.Bu kemikleşmiş oydan CHPde,MHP de, İYİ Parti de oy alacağı görülmüyor.

Nasıl kazanılmasıyla ilgili öngörüler geliştirme çabası içindeler.Kanaaat liderleri derinden derine mevcut durumla ilgili siyasi hesaplar yapıyor.Raporluyor,bir üst kurumlara,parti liderlerine,parti  teşkilatlarını uyarıyor.

Peki ilçe örgütleri,il örgütleri bu durumların hesabını yapıyor mu?  Her şeyin güllük gülistanlık gören il ve ilçe başkanları,aday adayları,meclis aday adayları ile adı konulmamış kendi aralarında strateji oynu oynarken,Geçmişten ders almamışlar.

Siz gazeteciler bilir yaklaşımıyla sözde bize sorular yöneltirken bile,seçim stratejilerinin onanması bekleniyor. Kimi gazeteciler,”türlü gerekçeleri var-öngörülerinden de şüphe duyulan” herkesin sakalına göre tarak….

İlk hesaplar bir projenin ortaya konması; CHP Büyükşehri kazanması için 290 bin + en az 30 bin oya ihtiyaç duyuyor . CHP’nin AK Parti tabanından oy  alamayacağına göre,Öncelikli olarak HDP’in oylarına gereksinimleri var.Bu tespit herkesçe biliniyor.Genel Merkez tarafında ülke çapında Bir CHP+HDP seçim ittifakı zor göründüğü için yerelde,yerel aktörler kanalıyla bu sahelendiği gözlerden kaçmıyor.  Böyle bir durum olması halinde Her şeyden önce Kimin Aday Yapılmasına Bağlı , çok önem arz etmekte. Öncelikle iki tarafında onayına uygun olmalı, artısı eksisi düşünülürken,bunu pratiğe dökmenin yolu,her ilçede seçilecek yerden HDP’ye belirli sayıda Belediye Meclis  Üyeliği verilmesinden geçiyor.Böyle olursa HDP tabanı CHP’ye oy verebileceği hesabı yapılırken,yanlış hesap Bağdat’tan döneceğini cümle alem biliyor.

AK Parti de Aynı hesap içinde, HDP’in oyunu alarak bu kez hata yapmadan AK Belediyecilikle Mersin’i tanıştıracağız iddiasında.AK Parti,son iki seçimde de Mersin’den birinci parti çıkmaları tesadüfi değil.  İttifakına gerek kalmadan Mersin’de açık ara öndeler.Ama işi şansa bırakmak istemiyorlar. Partinin en kilit adamları Mersin’i ilmik ilmik örüyor,teşkilat kapı kapı  vatandaşla sıkı bir dirsek teması içinde. 325 bin oydan 400 bin oy hedefini tutturmak için yerel seçimlere  beş aylık süre olmasına rağmen,AK Parti  kentin demografik yapısını  mercek altına yatırmış sistemlice çalışmalarını sürdürülüyor.

MHP’den Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna’nın Büyükşehir Başkan adayı olarak açıklanmasının ardından Başkan  Burhanettin Kocamaz, İYİ Parti’nin adayı olacağı söylentileri siyaset dünyasındaki yerini koruyor.Bunun üzerine yapılan hesaplarda  da Kocamaz’ın yeniden seçilebilmesi için hesabını tutturamayacağı açık.İYİ Partiye Geçtiğinde İYİ Parti’nin oyları üzerine kendi oylarını da katan Kocamaz’ın 200 bin oy bandında kalacağı,200 bin oyun seçilmesi için yetersiz bir rakam olduğu biliniyor.Bu konuda da siyaset mühendisleri çalışmalarını sürdürmekte.

CHP’de 11 Büyükşehir aday adayı var + bir de il başkanının Büyükşehir aday adayı olduğu siyasi çevrelerde konuşuluyor.CHP 12 aday adayı içinde Eski Kültür Bakanları İstemihan Talay ve Fikri Sağlar Mersin’deki CHP’lilerin en çok konuştukları insan,Serdal Kuyucuoğu , Prof. Dr. Aytuğ Atıcı ve Vahap Seçer çok önemli adaylar.

MYK Üyelerinin kapısında yatan aday adayları,öncelikle Ankara’nın onayının alınması gerçeğini çok iyi biliyor. Gerçek şu ki CHP MYK Üyeleri,adaylar için Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu etkileyeceği söz konusu değil.MYK Üyeleriyle resim çektirip projelerini,MYK Üyelerine anlatan aday adayları yine de umudunu kesmiyor. Hemen hemen her adayla resim çektiren Kılıçdaroğlu, bıyık altından adayları kendisinin belirleyeceğini cümle alem biliyor.Yeter ki İl Yönetimleri,geçmiş seçimde beş önemli adamla karşısına çıkıp Macit Özcan ile kazanırız,bize güven diyen yöneticilerden ağzı yanan Kılıçdaroğlu,nasıl bir karar vereceği merakla bekleniyor.

CHP Mersin’de  seçimleri kazanması için İl,ilçe örgütleri ile Mezitli ve Yenişehir’de   seküler yapıya teslim olmadan, demografik yapıyı  iyi irdelemiş, insana dokunabilecek projeler ve stratejiler geliştirmek zorundadır.Afaki söylemlere seçmenin karnı tok.

Bekleyip göreceğiz.Önce seçilecek adayın adı çok önemli,seçim kazanmak için her ilçenin demografik yapısı masaya iyi yatırılmalı.Bunu iyi yapan parti Mersin’in tamamını da kazanabilir.

Tüm bu hesaplar her partide dikkatlice yapılmakta.Mersin’de sonbahar rüzgarı  sizce hangi yönden esecek .

Salih Pala

MERSİN KENT HABER

DİĞER YAZILAR