Salih A. Pala Portakal Çiçeği Karnavalı Adana'dan Çukurova'ya
Advert
Portakal Çiçeği Karnavalı Adana'dan Çukurova'ya
Salih A. Pala

Portakal Çiçeği Karnavalı Adana'dan Çukurova'ya

Advert

Adana sokakları caddeleri,baharın tüm renkleriyle karnavalı karşılıyor.Adana'da, 7.si düzenlenen  Portakal Çiçeği Karnavalı,sokaklara taşınırken,sokaklar insan kaynıyor.

Sokak ve caddelere  kurulan yiyecek içecek stantları, aklınıza ne gelirse satılıyor.Sokak şarkıcılarıyla halaya durmuş genci yaşlısı,,Davul-zurna ortalığı inim inim inletirken,küçük davulcunun resitali parmak ısırtıyor.

Sokakları kebap,kebapları Adana;sıra sıra   kurulmuş kentin markaları seyyar olmuş,toz duman kebap tezgahları, dürümler,lokmalar mini msalarda konuklarını karşılıyor.

Adana yürüyor,konuklar yürüyor,rengarenk giysilerle kadınlarımız,gençlerimiz,kentin bürokrasisi,sanayicisi,esnafı,iş adamı,öğretmeni,muhasebecisi,kortej tutmuş yürüyor.

Karnaval  kortej yürüyüşü  bando eşliğinde Adana’yı dalga dalga  sarıyor.

 

Adana'da günlerdir  karnavala hazırlandı.  Portakal Çiçeği Karnavalı'na çevre il ve ilçelerin trenlerle,otobüslerle,özel araçlarıyla koşar adım geliyor. Adana kucaklıyor,Adana gülümseyerek karşılıyor.

Çok uzak kentlerden uçaklarla gelenler oluyor.Otel,Motel,Pansiyonlar ağzına kadar doluÇevre il ve ilçelerde konaklayanlar olduğu söyleniyor. Mersin’den tarife dış DDYı ek TREN seferleri düzenlemiş  vagon vagon  festival alanlarına insan  taşıyor.Trenler ana baba günü.

Nisan'da Adana karnavalın bu yıl ki  teması.,Adana'da Nisan,farklı bir güzellik yaşıyor; portakal çiçeklerinin kokusunda insanlar ,sokaklara neşe yağıyor.

.Resmi programlara göre 100'ün üstünde gösteri ve etkinlik var; gelenler baharın ve karnavalın tadını çıkarıyor.

3 Nisanda başlayan karnaval, sokak sokaklara taşmış,her yer rengarenk sokak ve caddelere kurulan stantlar sıcakkanlı Çukurova insanının emeklerini sergilerken,adım başı portakal çiçeklerinden yapılan taçlar kadınların saçlarını süslüyor.Yöresel lezzetler küçük tezgahlarda konuklarını karşılarken,turşular,tatlılar,çağlalar,şalgam ,sıkma ve börekler,gözlemeler,çiğ köfteler,portakal suyu,limonatalar tap taze.Cadde ve sokakların başında kurulan konser sahnelerinden müzik yükseliyor.

Her yer karnaval alanı,her yerde dans var,her yer konser alanı,Halay var,gösteri var,sevinç var.mutluluk taşıyor insan yüzleri.Kadınların karnavala özgü giysileriyle dikkat çekerken,Adana konuklarına misafirperverliklerini sunuyor.Söyleşiler,halk koşuları,moda gösterileri,koşular,özellikle portakalla üretilen ürünler,lezzetler her yer Adana,her yer portakal koyuyor.Adana'da kebap yemenin tadı bir başka güzel.

Sokaklarında şarkılar,coşku akıp gidiyor...

Salih Pala

MERSİN KENT HABER

DİĞER YAZILAR