Ahmet Ümit Aloğlu Eğitim Sistemimizin Hedefi ?
Advert
Eğitim Sistemimizin Hedefi ?
Ahmet Ümit Aloğlu

Eğitim Sistemimizin Hedefi ?

Advert

17 yıllık iktidarında AKP, kaç eğitim bakanı değiştirdi?

Tek adam sistemine kadar altı, Ziya Selçuk'la yedi...

Bu yedi bakan eğitim sistemimizi kaç kez değiştirdi?

Galiba on beş kez!

Neden?

Ne demiş gelin, kaynanasına: Hele dur, ayağıma yer edeyim, gör sana neler edeyim.

AKP, alıştıra alıştıra değiştiriyor istediği insan tipini yaratacak eğitim sistemini.

Bu insan tipini, Cumhurbaşkanı açıkça söyledi : Dindar ve kindar...

Dün de Ziya Selçuk açıkladı: Eğitim, yetiştirilmek istenen insana göre oluşturulur.

Oluşturduğu eğitim sistemini de açıkladı: Bütün bilimlerin, hatta sanat ve edebiyatın temeli olan dersler seçmeli, Din Bilgisi öğretim süresince- yani yıllarca mecburi.

Öğrencilerimizin fen bilgileri ve matematik alanındaki yarışmalarda döküldüğünü, bütün bilimlerin de bu bilgilerle şekillendiğini biliyoruz. Teknoloji ve bilim üretmeyen toplumların sömürüldüğünü, insanlığın ilerlemenin sadece ve sadece bilimsel buluşlarla, teknolojik gelişme ile mümkün olduğunu da biliyoruz.

Bugünkü eğitim sisteminde ne yapıyoruz? Bütün çocuklarımızı üniversitenin kapısına yığıyoruz. Şu ya da bu şekilde üniversitelerimize aldığımız gençlerimizi dört beş yıl burada tutuyoruz. Sonra ellerine bir diploma veriyoruz. Hayata salıyoruz. Bu gençlerimiz hiçbir beceri kazanamıyor; tarlada, atölyede çalışabilme yetenekleri de öldürüldüğü için işe yaramaz yaratıklar haline getiriliyorlar. Okumuş işsizler ordusuna katılıyor. İş bulabilenlerin ancak %20'si okuduğu alanla ilgili bir işte çalışabiliyor. %26'sının işsiz olduğu gerçeğini de göz önünde tutarsak yaptığımız işe eğitim denmez.

Daha Ziya Selçuk'un hazırlattığı sistemi hayata geçmeden söylüyorum: Bu sistem de bir iki sene sonra değişecektir. Çünkü nihai amacı, çocuklarımızı yeni sisteme göre üniversiteye göndermektir.

Oysa gelişmiş ülkelerin tamamında öğrencilerin sadece %7 veya 8'i üniversiteye gider. Bu %7-8'lik bölüm seçilinceye dek geçen eğitim sürecinde çocuklar yeteneklerine göre hayata hazırlanırlar. Biz bu anlamda bir eğitime ulaşıncaya dek daha çok eğitim sistemi değiştiririz; çocuklarımız, dünyanın çocukları arkasında daha çok nal toplarlar...

Elbette düşünmeyen, biat eden köleler yetiştirmek istiyorsak sorun yok. Hatta daha kestirme bir uol var:

Eğitim Bakanlığı kaldırılmalı, okulları Diyanet işlerine bağlanmalı.Gençliğe merdiven altı tarikat medreselerinde okutulanlar okutulmalı.

Oraya gittiğimiz aşikar da yavaş yavaş, alıştıra alıştıra...

Eğer millet izin verirse...

Ahmet Ümit Aloğlu

DİĞER YAZILAR