Ahmet Ümit Aloğlu Benzerlik Benzer Sonuç Doğurabilir
Advert
Benzerlik Benzer Sonuç Doğurabilir
Ahmet Ümit Aloğlu

Benzerlik Benzer Sonuç Doğurabilir

Advert

Kimi çevrelerin çok başarılı bulduğu Jeremy Corbyn'ın yönettiği İngiliz İşçi Partisi bir yenilgi daha aldı.

Oysa İngiltere'de, bir sol partiyi iktidara taşıyacak ülkemizdekine çok benzeyen, koşullar var: *Pahalılık almış başını gidiyor. * Vergi yükü artan oranda işçilerin sırtına yükleniyor. *Sağ iktidar ekonomik başarısızlıklarını, ülkeyi sarıp sarmalayan göçmenlere bağlıyor. *Gelir dağılımdaki adaletsizlik zirveye çıkmış durumda. * Ülkede sağlık sistemi çökmüş durumda. * Milliyetçi duygular Brexit nedeniyle kabarmış, kabartılmış; solu da içinden parçalamış durumda.. *Birleşik Krallığın dün birer parçası olan İrlanda Ve İskoçya bağımsızlıklarını her fırsatta pekiştiriyor; öyle görülüyor ki Boris Johnson, yakında sadece İngiltere ve Galler ibaret hale gelmiş ve artık Birleşik Krallık denemeyecek duruma düşmüş İngiltere'in ilk Başbakan'ı olarak tarihe geçecek.

Bunlar bir iktidarı koltuğundan etmeye yeter de artar bile; ama İngiltre'de tersi oldu, muhafazakar parti oylarını artırdı.

Neden?

Partisini doğru örgütlediği söylenen, ilişkilerini gençler üzerinden genişleten ve gerçekten gençliğin büyük çoğunluğunun oyunu alan İşçi partisi, tarihinin en büyük yenilgilerinden birini aldı; çünkü Corbyn yönetimi, * İngiliz İşçi sınıfı AB üyeliği nedeniyle işsizlikten bunalmış durumdayken Brexit karşısında net bir tavır takınamadı. *Yükselen milliyetçilik karşısında bir duruş sergileyemediği için kırsal kesimdeki muhafazakar kitleye ulaşamadı, ulaşabildikleri üzerinde etkili olamadı. *Neo-liberal Trump yönetiminin muhafazakar İngiltere ile büyük ticari anlaşmalar yapacağına dair beyanları Boris Johnson tarafından iyi kullanıldı. Sonuçta işçi ve emekçi sınıfını daha çok ezecek olan Muhafazakarlar dünkünden daha güçlü olarak iktidara geldi. *** Ülkemizle bir mukayese yapar mısınız? Ekonomik koşullar aynı. Erdoğan'la Trump ilişkileri de Johnson- Trump ilişkisine çok benziyor. Muhalefet hiçbir konuda dik bir duruş sergilemediği gibi muhafazakar kitleye ulaşamıyor. Yani? Allah Korusun... Çünkü Türkiye demokrasinin değil Oligarşinin beşiğidir...

Ahmet Ümit Aloğlu

DİĞER YAZILAR