Salih A. Pala SÜPER MARKET ÇALIŞANLARI EK MESAİ SAATLERİYLE CANINDAN BEZDİ
Advert
SÜPER MARKET ÇALIŞANLARI EK MESAİ SAATLERİYLE CANINDAN BEZDİ
Salih A. Pala

SÜPER MARKET ÇALIŞANLARI EK MESAİ SAATLERİYLE CANINDAN BEZDİ

Advert

Sokağa Çıkma Yasağı gıda satan süper marketlerde çalışanlara uzun mesai saatleri yeni mağduriyetler yarattı.

İşveren, Süper Market Sahipleri, Corona virüs  (covid-19 ) nedeniyle salgının önlenmesi amaçlandığı  sokağa çıkma yasağı nedeniyle  market çalışanları, gelmedikleri iki gün . mesai saatlerine eklenerek ağır çalışma koşulları yarattı.

Aralarında çok ünlü Süper Market Zincirlerinin de mağazalarda çalışan market çalışanları, yeni mesai saatleri altında can çekişiyor.

Bu Ünlü Süper Marketler,iki günlük sokağa çıkma yasağının bedelini çalışanlarına ödetiyor. Market çalışanlarına sokağa çıkma yasağı nedeniyle çalışamadıkları günler, mesai saatlerine eklenmesiyle uzayan mesai saatleri, çalışanlara ağır çalışma koşullarına neden oldu.

SGK ve Çalışma Bakanlığı, yeni düzenlemeler ile  çalışanların mağduriyetleri ivedilikle giderilmeli.

Büyük Süper Market Zincirleri’nde değişik birimlerde çalışan market çalışanları iki günlük sokağa çıkma yasakları nedeniyle gelemedikleri mesailerini, günlük çalışma saatlerine eklenerek sürdürülmesi ağır çalışma koşullarında kendilerini çok yıprattığını ifade ediyorlar.

Çoğu gıda sektöründeki  süper marketlerde yaşanan bu insanlarımız , bu ağır  çalışma koşulları, Süper Market  Sahiplerinin vicdanlarına bırakılmış.

Hafta sonu yeniden sokağa çıkma yasağı uygulamasıyla işe gidemeyen bu ağır  çalışma koşullarındaki market çalışanları, sabah 07.00’den akşam 21.00 kadar çalıştırılmakta.

Sağlık çalışanlarımız başta olmak üzere, toplumsal yaşamda görevini ve sorumluluğunu yerine getiren görevlilerimiz  üstüne düşen fedakarlığı fazlasıyla yerine getirirken market çalışanları da aynı sorumluluk ve bilinçle emeklerini  yerine getirmenin gayretinde.

Süper marketler karlarına kar katarken, çalıştırdıkları bu emekçilerinin yaşadıkları mağduriyet gidermeli. Hesap hep çalışana çıkmamalı.

Market Çalışanların yaşanan corona virüs salgını (afetinde) çalışanların hakları yok  mu ? Çalışanların bu mağduriyetlerinin giderilmesi çok mu zor ? SGK ve Çalışma Bakanlığı buna çare bulamazlar mı?

Bu nisanlarımızın da eşi var, çocukları var, sağlık riskleri var.

Önce sağlık, sokağa çıkmayın, Evde Kal çağrıları devletin en üst organlarından duyurulurken, günün hangi saati olursa olsun kendini süper marketlere atan açgözlü insanlara Marker Sahiplerinin açgözlülükleri eklenince market çalışanlarının yaşadıkları içler acısı.

Market çalışanlar da diğer sağlık kahramanlarımız gibi aynı takdiri hak ediyor. İşverenlerin vicdansızlıklarına rağmen.

Hatırlatmak istedim.

Salih Pala

MERSİN Kent Haber

DİĞER YAZILAR