Ahmet Ümit Aloğlu Ayasofya, Sekülerler Neyi Görmeli
Advert
Ayasofya, Sekülerler Neyi Görmeli
Ahmet Ümit Aloğlu

Ayasofya, Sekülerler Neyi Görmeli

Advert

Ayasofya, "Sultan Ahmet'i doldurdunuz da Ayasofya kaldı. Bu işin getirisi götürüsü var vs.vs. " denildiği halde müze statüsünden çıkarılarak ibadete açıldı.

Bunun anlamı ne?

Kimileri "Gündem değiştirmek" deyip kolaya kaçıyor. Oysa konu çok daha kapsamlı ve derindir.

Ayasofya'nın ibadete açılmasının art alanında İslamcı, Siyasal İslamcı, Muhafazakar milliyetçi, Nurcu, İhvancı vs.vs... dünyaya, olaylara, yaşama din ve şeriat penceresinden bakanlar için bir ideolojik ön kabul vardır. Özellikle dikkat edilmesi gereken şudur: Bütün kollarıyla, kanatlarıyla her biri diğerini yalanlayan inanç çevreleri ve Hindistan'dan Pakistan'a, Malezya'dan, Endonezya'dan Fas'a, bütün Müslüman Afrika halklarına kadar İslam alemi, Ayasofya konusunda hemfikirdirler: Ayasofya ibadete açılmalıdır.

Pekiyi Ayasofya'nın ibadete açılmasının anlamı nedir?

Bu çevrelere göre Ayasofya, Lozan'da Hıristiyan dünya ile yapılan ve milletten gizlenen anlaşmalarla İslam'ı inkar ile hatta ihanet olarak ibadete kapatılmış; İsmet Paşa ve onun önderi Mustafa Kemal Paşa tarafından barış anlaşması, Anadolu'nun İslam'dan çıkartılması karşılığında imzalanmıştır. Buna dair maddeler ancak yüz yıl sonra (2023) açıklanacaktır. Anadolu'nun İslam yurdu olarak yeniden fethi, Ayasofya'nın ibadete açılması ile gerçekleşecektir.

Yani Ayasofya'yı ibadete açan lider, Ayasofya'yı yeniden fetheden fatih olacaktır.

Ayasofya bu kadar öneli bir sembol olduğu halde neden bugüne kadar İbadete açılmamıştır? Bunun bir çok nedeni olabilir:

ABD ve Rusya baskı yapabilir, Dünyada var olduğu bilinen İslamofobi büyüyebilir, Hıristiyan dünyasındaki camilerimizle misilleme yapılabilir, TSK yeterince kontrol edilmeden oradan bir baskı gelebilir, Ülkedeki seküler güçler henüz yeterince baskılanmadan sorun çıkarabilirler ...gibi nedenler, Cumhurbaşkanının "getirisi- götürüsü" sözleriyle ifade ettiği nedenlerle geciktirilmiştir, Ayasofya'nın ibadete açılması.

Neden bugün açılmıştır?

Dünyadaki "getirisi- götürüsü" koşulları değişmiş midir; yoksa sebep AKP'nin oylarının %30'un altına düşmüş olması mıdır? Cemaatlerin elden çıkmaya, Davutoğlu'na, Babacan'a doğru kaymaya başlaması mıdır?

Şimdi Atatürk ve İnönü'nün İslamı ortadan kaldırma pahasına yaptıkları anlaşmanın açıklanmasına az bir zaman kalmışken bu yıkıma dur demenin, Ayasofya'nın son fatihi olmanın tam zamanıdır diye düşünülmesi midir? Öyle görülüyor ki bu, iktidarda kalmanın son mermisi atılacak, hedefe ulaşılırsa bir dönem daha iktidarda kalınacak... Sekülerler gündem değiştirmek falan sansa da hesap, İslam alemi için Ayasofya'nın son fatihi ve ülkenin bir süre daha tek lideri olmaktır.

Tutar mı?

24 temmuz'da Lozan'ın imzalandığı gün kılınacak Cuma Namazı neyin ne olduğunu gösterecek mi;

ne zaman yapılacağı meçhul seçimlerde halk ne diyecek; göreceğiz.

Ahmet Ümit Aloğlu

DİĞER YAZILAR