Ahmet Ümit Aloğlu Millet İttifakı Topal Aslan
Advert
Millet İttifakı Topal Aslan
Ahmet Ümit Aloğlu

Millet İttifakı Topal Aslan

Advert

Ülkemize dayatılan siyasi kurallar, aslanı çakala boğdurduğu için Millet İttifakının durumunu ifade edecek "topal ördek", "topal karga" adlandırmalarını kullanmadım. Ancak Topal Aslan adlandırması da bana göre pek boş bir adlandırma değil.

Koalisyonlardan kaçmak savındaki iktidar, ülkeyi ittifaklara mecbur etti.

Cumhur ittifakının lokomotifi, AKP gibi görünse de gerçek sürükleyici MHP'dir. (MHP'nin desteğine muhtaç olan AKP, kendilerinin beyaz dediğine MHP, "süt beyazı" dediği için karşı çıkamamakta, MHP de bunu alabildiğine kullanmaktadır.) Millet İttifakının lokomotifi ise, sayısal üstünlüğü ve doğru yürüttüğü politikaları nedeniyle CHP'dir. Ancak bu ittifak, ülkenin içinde bulunduğu gerçekler ve siyasi konjonktür bakımından "Topal Aslan" konumundadır.

Doğanın acımasız yasası gereği çakal, topal aslanı boğabilmektedir.

Siyasetin inkar edilemez yasası ise bize kafayı kuma gömmenin yararsızlığını anlatmaktadır.

Millet ittifakının bileşeni İYİ parti, HDP'yi dışlamaya çalışmakta, ittifakı topallığa itmektedir.

Neden?

Çünkü seçmeninin "Kürtlere iltifat ediyor" zehabına kapılıp kendisinden kopacağını sanmaktadır. Oysa Kürt'üyle Türk'ü ile ve de 72.5 milletiyle Anadolu halkı, bu siyasilerin çıkarları için yarattıkları etnik ayrışmaların çok ötesinde bir beka değil, hayat memat meselesindedir. İnsanlar vergilerden, faturalardan çoktan vazgeçmiş; yaşam derdine düşmüş, eve ekmek götürmekten, düşüncesini söylemekten vazgeçmiş, özgürlüğün nasıl bir şey olduğunu unutmanın utancından kurtulmak arayışına düşmüş bulunuyor.

İYİ Parti yetkilileri HDP ile ittifak yapmaktan korkarken ülke genelinde İYİ partililer ile HDP'liler ekmek, aş, iş bölüşür hale gelmiş; hatta hak, adalet, hukuk özgürlük arayışında kol kola girmişlerdir.

Bu gerçeği ne zaman görecek Millet İttifakı?

Ne zaman burjuvazinin yaydığı militarist, milliyetçi vehimleri yenecek Millet İttifakı?

Anımsatayım: Seçim kapıda!

Ahmet Ümit Aloğlu

DİĞER YAZILAR