Ahmet Ümit Aloğlu Muhalefet Ne Yapmalı
Advert
Muhalefet Ne Yapmalı
Ahmet Ümit Aloğlu

Muhalefet Ne Yapmalı

Advert

Politikacı değilim ben. 
Seksene merdiven dayayan ömrümde hiçbir siyasi partinin üyesi olmadım.  
İlginçtir, siyasi tercihlerim hiç iktidara gelmedi; belki bu sefer, o da ömrüm yeterse.  
Bir de muhalefet, muhalefet olmayı becerebilirse. 
Muhalefetin ne yapması gerektiğini anlatmayan kalmadı. “Bir araya gelmeli, bir iktidara yürüyüş ve iktidarda yapılacaklar programı yapmalı, millete güven vermeli vs vs…” 
Dün, ünlü bir gazeteci hanım, “muhalefet iktidara geldiğinde on yılda ancak düzeltir, bozulan devlet kurumlarını ve devlet yapısını” dedi.  
Eyvah!  
Bu milletin, bunca tahribatın, bunca soygunun, bunca vurgunun, bunca haksızlığın, bunca hukuksuzluğun, bunca çürümüşlüğün, bunca adam, yandaş, aile, komşu, arkadaş kayırmanın; bu kadar yüksek enflasyonun, bu boyutlarda işsizliğin... tahribatını on sene değil, bir sene bile taşımaya tahammülü kalmadı. İnsanlar intihara, kendi hakkını kendi armaya, sokaklara taşmaya başladı. Olmaz, bu tahribat en kısa zamanda çözülmeli.  
Bu nedenle, bu korkuyla diyorum ki:  
Muhalefet, bugünden, ülkeyi hangi kadroyla hangi ilkeler etrafında yöneteceğini topluma ilan etmeli.   
Kuracağı komisyonlarla iktidara geldiklerinde yeniden benliğine kavuşturacakları kurumları, devlet birimlerini, değişmesi gereken yasa ve yönetmelikleri şimdiden, teker teker hazırlamalı.  
İhale yönetmeliği, hazır olmalı. 
Adalet sistemi için gerekli düzenleme şimdiden hazırlanmalı. 
Eğitim sistemi, ilköğretimden doktora eğitimlerine dek yapılacak reformlar şimdiden hazırlanmalı. 
Üniversiteler YÖK belasından nasıl kurtarılacaksa sistem şimdiden hazırlanmalı. 
Ordu ve kurumları; okulları, üniversiteleri, uygulama birileri, akademileri, hastaneleri, araç gereç ve envanterlerine dair her husus için yapılacak değişiklikler şimdiden hazırlanmalı, iktidara gelindiğinde hemen kamu oyuna sunulmalı, gecikmeden parlamentoda tartışılıp yasalaştırılmalı. 
Özelleştirilecekler ve kamulaştırılacaklarla ilgili yasal düzenlemeler hazırlanmalı… 
Kurulacak bir hukuk komisyonu, hukukta yapılacak değişikliklerle sorulacak hesapların dosyalarını şimdiden hazırlamalı. Ülkenin Kızılay’dan iktisadi devlet teşebbüslerine, varlık fonundan bankalara, PTT’den Çaykur’a kadar akla gelen gelmeyen her kurumu için gerekli düzenleme hazırlıkları şimdiden yapılmalı. 
Özetle söylemek gerekirse yarın, halk, iktidarı kendilerine verdiğinde ne yapacağını bilmeyen acemi muhtar gibi “zemheride koyun kırptırmamalı”; iktidara niçin geldiğini, neler yapacağını bilen bir iktidarla karşılaşmalı millet. 

Beki de iktidarın belirlediği gündem üzerinden polemik yapmak yerine bu hazırlıklara başlanır, gerektiği zamanlarda bu hazırlıklar millete duyurulursa iktidar olunur ancak… 

Ahmet Ümit Aloğlu 

DİĞER YAZILAR