Ahmet Ümit Aloğlu Genel BAŞKANLARA Çağrı
Advert
Genel BAŞKANLARA Çağrı
Ahmet Ümit Aloğlu

Genel BAŞKANLARA Çağrı

Advert

Muhalefetteki partilerin genel başkanlarını “LİDER” olmaya çağırıyorum. 
Neden? 
Ülkede faşizm yükseliyor. Her gün, bir önceki günü aratıyor. Baskı, zulüm, özgürlüklerin kısıtlanması, hak ihlalleri, soygun, vurgun, “çökmeler” artıyor; ülkede ayrıştırıcı, kimlikler üzerinden siyaset giderek boğucu hale geliyor. O kadar ki iktidar ittifakının liderleri “iktidar bunlara teslim edilmez” diyecek kadar cesur davranıyor.  
Bu tablo, siyasette “lider”e olan ihtiyacı artırıyor. 
Lider, sorgulayıcı ve sabırlı, yaratıcı, prensip sahibi, mücadeleci, değişime açık olmalı. Bunlardan daha önemlisi lider, bireyleri ortak hedeflere yönelten, belirlediği hedefleri kitlelere benimseten, dağınık güç ve bilgiyi bir araya toplayıp sinerji yaratan kişidir. 
Bu ölçüler bağlamında Sayın Erdoğan liderdir. Kürt sorununun çözümü için girişimde bulundu, kitlesi arkasındaydı. Kürt sorunu yok, dedi, masayı devirdi; kitlesi arkasındaydı. 
Suriye ile neredeyse federasyon kuruyorduk, Esad ile dosttuk, kardeştik; kitlesi arkasındaydı. Esad, Enset oldu, diktatördür, yıkılacak dedi, kitlesi arkasında. 
Bakanlarının yolsuzlukları dillere pelesenk oldu,  onlara sahip çıktı; kitlesi arkasında. 
FETÖ ile ittifak kurdu, kitlesi arkasındaydı; FETÖ’nün ihanetine uğradı, onlara savaş açtı; kitlesi arkasında. Ülkede FETÖ’cü borsası kuruldu, partinin vekilleri ifşa etti, kitlesi umursamadı, arkasında duruyor.  
Örnekleri çoğaltabiliriz, gereksiz. 
Muhalefetin liderleri, her birinizi lider olmaya çağırıyorum;  
Şöyle dersem oy kaybederim, böyle dersem iktidarın eline koz veririm.  
Bu konuya değinirsem Kürtleri, Kürtlerle ilgili söz söylersem iktidarı karşıma alırım. 
Şu konuya değinirsem tarikatları, o konuyu ele alırsam Alevileri küstürürüm. 
Bir de muhafazakarlar var, onlar çoğunluk; bu yüzden onlara tavizler vereyim  gibi ön kabullerle, iktidarın yarattığı algılarla çekingen, korkak, ufuksuz politikalar yaparak iktidara ulaşılmaz. 
Bu siyasal gerçeği görmeyenlerden “lider” olmaz.  

Bizim lidere ihtiyacımız var, Sayın Genel Başkanlar, sizi “LİDER” olmaya çağırıyorum.

Ahmet Ümit Aloğlu

DİĞER YAZILAR