Ahmet Ümit Aloğlu Kolay Muhalefet
Advert
Kolay Muhalefet
Ahmet Ümit Aloğlu

Kolay Muhalefet

Advert

Demokrasiyle yönetilen ülkelerde siyasi partiler (iktidar ve muhalefet) birbirinin alternatifi kurumlardır ve sadece bu yüzden demokrasinin vazgeçilmez unsurlarıdır.  

İktidar, vatandaşa hizmetle; muhalefet ise iktidarı denetlemekle görevlidir. Ne var ki iktidar partisinin alternatifi olarak muhalefet, salt denetlemeyle yetinemez; halkına, iktidar olduğunda uygulayacağı/izleyeceği siyaseti, projelerini/yapacaklarını açıklamak; propagandasını yapmak durumunda/görevindedir.  

Bizde durum nedir, bakalım:  

İktidardaki parti, 20 yıldır orada, artık yoruldu. İktidarın, ideolojisi bir yana sadece bu yorgunluğu nedeniyle, halkına sunabileceği bir projesi/ vaadi kalmamış görünüyor. Baksanıza artık istatistiklerle oynuyor, yeni yöntemlerle rakamları değiştiriyor; çünkü devletin borçlarının ifadesi bile korkutucu. Devlet, seksen yılda borçlandığının kat kat üstünde borçlandı bu iktidar döneminde. Yabancı paralar -dolar, Evro, Sterlin vs. akıl almaz hızla yükseliyor. Bu yüzden enflasyonu kontrol edemiyor. Ülkenin hazinesi, yedek akçasından kefen parasına kadar boşaltıldı. Esnaf, memur ve işçi borç batağında, açlık sınırının altında yaşıyor. Devlette israf had safhada; ülkenin yangın söndürme uçağı yok ama bakanlarımızın özel jetleri, devlet başkanımızın sayısını tam olarak bilmediğimiz (12 mi, 13 mü, 15 mi?) uçakları var. Yazlık, kışlık, baharlık saraylarımızı hiç saymıyorum.  

Ülkenin doğası harap edildi, dereler, yaylalar, ormanlar, sahiller yağmalandı.  

Halkımız doğasını korumak için, işçi ve memurlar enflasyon ve pahalılık karşısında eriyen gelirlerini birazcık yükseltmek için, kadınlar haklarını korumak için, basın ve aydınlar özgürlükleri için ayakta… 

Ülke, adı ne olursa olsun, bir göç tusunamisiyle karşı karşıya; o kadar ki ülkenin demografik yapısı değişiyor. 

Muhalefetin iktidarı eleştirmek için çok argümanı var. Sadece teker teker bunları halka anlatsa bile iktidarı koltuklardan uzaklaştırır.  

Unutmamak gerekir ki iktidar hizmet eder, muhalefet eleştirir ve projeler sunar, 

Yani işi kolay. 

Neden yapmazlar bilmiyorum. 

Ahmet Ümit Aloğlu

DİĞER YAZILAR