Ahmet Ümit Aloğlu Politikacılara Politik Olmayan Dersler
Advert
Politikacılara Politik Olmayan Dersler
Ahmet Ümit Aloğlu

Politikacılara Politik Olmayan Dersler

Advert

Bu tür başlıklar rahatsız edicidir, adama “ukala” dedirtir. 
Tam da bu nedenle seçildi bu başlık. 
Bir “İYİ PARTİ” sözcüsü, CHP sözcülerinin halka vaatlerini dinlemiş, kızmış ya da kıskanmış olmalı, çıkmış kameraların karşısına “Bunları söylemeden bizim onayımızı aldınız mı, bize sordunuz mu?” demiş. 
İttifaktan bunu anlıyor Sayın Politikacı. 
Sayın Politikacının bu tavrına “Doğulu duyarlılığı” denebilir. 
Doğulu insanlar duygularıyla davranır. Düşüncelerine bilim, gerçekler, gereksinimler ve koşullar değil duyguları ve inançları biçim verir.  
Biz, bu Doğulu tavrını Atatürk’ün son vasiyeti ile terk etmeye başlamıştık. Atatürk’ü anlayan ve seven herkes anımsar, demişlerdi ki: 
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım bilim ve akıldır..." 
Şimdi düşünelim: Bir parti Genel Başkanı veya parti sözcüsü halkının karşısında ya da kameralar önünde partisinin görüşlerini açıklamak için başka bir partinin yetkilisinden izin mi isteyecek? Bir parti genel başkanı ya da yetkilisi her sözü  için onay mı isteyecek müttefiki olan partinin yetkililerinden?  
İttifak böyle mi olur? 
İttifak böyle olursa neden iki ayrı parti olarak varlar?  
İttifak, hele de seçim ittifakı, seçime birlikte girmek amacıyla birtakım ilkelerde anlaşmak demektir. Taraflar, anlaştıkları ilkelerin dışına çıkmamak koşuluyla parti kimliklerini korur, partilerinin görüşlerini halka/seçmene anlatır.  
Bunu anlayamayanlar, sadece muhaliflerine söz söyleme imkanı yaratmış, kendi ittifakını yıpratmış olurlar.  
Bu kadarcığı bile bilemiyor, anlayamıyor iseniz bunca yıldır neyin politikasını yapıyorsunuz? 
Politika sadece kent kent gezip esnafa “Nasılsınız?” demekten ibaret midir, sanıyorsunuz?Yapılanın önemini biliyorum, doğru olduğunu kabul ediyorum. Meramım bu güzel çalışmaya gölge düşürülmemesi için sayın politikacılarımızı uyarmaktır.  
Hele diyorum, iktidar bunca yanlışına ve başarısızlığına rağmen neden hala bu kadar destek görüyor? Galiba yavaş yavaş anlıyorum. 

  Ahmet Ümit Aloğlu
26 Eylül 2021, Kuzucubelen 

DİĞER YAZILAR