Ahmet Ümit Aloğlu Öğrenci Yurtları
Advert
Öğrenci Yurtları
Ahmet Ümit Aloğlu

Öğrenci Yurtları

Advert

Gençlerimiz sokaklarda yatıyor; kış ise kapıda. 

Bu gençler neden böyle saçma sapan bir sorun yaşıyor? 
Öncelikle söyleyelim: Eğitim sistemimiz saçma sapan da ondan.  
Biz, yerkürede fakat Dünyanın dışında yaşıyoruz. Dünyanın hiçbir ülkesinde eğitim sistemi bizimki gibi değil… Hiçbir ülke bütün çocuklarını üniversite kapısına yığmayı amaçlayan bir eğitim sistemi uygulamıyor. Almanya, ABD, Fransa, İskandinav ülkeleri dahil bütün uygar dünya, ilk okula başlayan öğrencilerinin sadece % 6-7 kadarını üniversiteye taşımaktadır. Biz bütün yavrularımızı üniversite öğrenimi yapmaya koşullandırmakla ne yapıyoruz: 
Her kente en az bir, bazılarında birden fazla üniversite açarak bu eğitim kurumlarımızı “Üniversal eğitim kurumu” olmaktan çıkardığımız gibi yavrularımızı da sorun yumağıyla boğuşmaya zorluyoruz.   
Daha ilk gün yurt sorunu yaşıyor yavrularımız.  
Üç yüz kadar üniversite için yeterli bilim adamı ve öğretici kadromuz olmadığından gençlerimizin, bilimsel düzeyi çok düşük, onları geleceğe, yaşama ve bilim dünyasına hazırlayamayan, neredeyse lise düzeyine inmiş kurumlarda çok değerli zamanlarını tüketiyoruz. Bu sözde üniversitelerden mezun olan gençlerimiz, maalesef iş bulamamakta. Sadece burjuvaziye yedek işçi ordusu oluşturmakta, ailelerine, ülkeye yük olmakta; hemen hepsinin ruhsal dengeleri bozulmaktadır. 
Neden yapıyoruz bu aymazlığı? 
Bunun iki nedeni olduğunu sanıyorum:  
Birincisi kapitalizmin tüketiciler yaratmak, insanları üretimden, bilimden, teknolojiden uzaklaştırarak kendi ürettiklerine, kendi sömürgeci/çıkarcı politikalarına uygun kitleler oluşturma zihniyetine/ideolojisine, hizmet ediyoruz.  
Bu ideolojiye hizmetin bir başka biçimi olarak, çocuklarımızı tarikat, cemaat odaklarının dergahlarına düşmeye mecbur ediyoruz. 
Bunu, bile isteye yaptığımız ise gün gibi açık. 
Zihniyet bu olunca gözümüzün ışığı, yüreğimizin parçası yavrularımız sokaklarda sürünüyor. Yetkililerimiz ne diyor: Gençlerimizin hiçbiri açıkta kalmayacak. 
Kaç kişilik yurdumuz var? 
Sekiz milyon öğrencine barınma olanağı verecek kapasitesi var mı yurtlar kurumunun?  
Nerede barınacak bu yavrular? 
Tarikat /cemaat yuvalarında. 
İstenen de bu! 

Ahmet Ümit Aloğlu
26 Eylül 2021, Kuzucubelen 

DİĞER YAZILAR