Ahmet Ümit Aloğlu İstifa
Advert
İstifa
Ahmet Ümit Aloğlu

İstifa

Advert

Açın bakın, Türkçe Sözlük, istifa sözcüğünü sözlükler şöyle tanımlıyor:" 1- Kendi isteğiyle işten veya bir hizmetten ayrılma. 2. İşten ayrılma isteğini bildiren dilekçe."

Ekşi SözlüK'e baktım, aman ne tanımlar... Bir iki tanesini alayım buraya:

* "biraz gurur meselesi ve "ben böyleyim işine gelirse" diyerek işten ayrılmaya bir "alnım ak, başım dik" manası katarak bundan bile ego tatmini yapılması.

* doğru zamanda yapıldığında gerçekten iyi hissettiren eylem. karar verildikten sonra fazla beklenmeden uygulanması tavsiye olunur.

* nefes alma ihtiyacından doğan bir eylem.! eylem anından sonra eğer tatil gibi bir şans varsa asla kaçırılmamalı ve kızıl kumlardan serin sulara delicesine atlanmalıdır.!

* Ekli sözlükten alınan bu alıntılara rağmen yazıyı sürdürmek zor...

Oysa ben, istifanın, demokrasinin olmazsa olmazlarından olduğunu söyleyip ,

Görev anlayışı

Onur

Seçmene saygı

gibi epeyce toplumsal değeri yüksek olan kavramlar taşıdığını söyleyecek; istifa eylemini gerçekleştirenlere toplumun,

“Bravo adama; adam görevinin bilincinde bir adammış, yaptığı işe saygısı varmış, başarısızlığı taşıyamadı istifa etti”;

“Bravo adam, adam onurlu adammış, görevi alanındaki bir işte doğan olumsuzluğu içine sindiremedi, ayrıldı”;

“Bravo adama, adamım seçmene saygısı varmış, demokratik bilinci tammış, yarın seçmenin karşısına hesap verebilir bir kimlikle çıkacak, verdiğiniz oyları kötüye kullanmadım.” Diyebilmek için ayrıldı görevinden”

dediğini yazacak;, sonra da iktidara seslenecek;

Siz, dünyanın neresinde olursa olsun, canla başla desteklediği bir vakıfta, kimsesiz çocukların alındığı bir kurumda, veya herhangi bir eğitim kurumunda kız yada erkek çocuklara sayısız tacizde bulunulmuş, çocuklar istismar edilmiş olduğu halde istifa etmemiş bir eğitimden sorumlu bakan bulabilir misiniz?

Siz dünyanın herhangi bir demokratik ülkesinde verdiği karar, mahkemelerce bozulmuş bir çevre bakanı, bir köy ve orman bakanı bulabilir misiniz?

Siz, başkentinde patlamalar olan, yüzlerce insan ölen, yüzlerce insan yaralanan bir ülke biliyor musunuz; ABD’nin o hale getirdiği Irak, Afganistan, Lübnan ve Somali’den başka? Siz, demokrasi ile yönetildiği halde başkentine aylarca bir emniyet müdürü atanamamış; bu başkentinde üç bombalı saldırı gerçekleşmiş, en az 168 vatandaşı canını kaybetmiş, yüzlerce vatandaşı yaralanmış, sakat kalmış olduğu halde hükümeti, başbakanı, içişleri bakanı, emniyet genel müdürü, ulusal istihbarat dairesi sorumluları, jandarma komutanı başlarına gül yaprakları dökülmüş gibi görevlerinin başında duran bir ülke düşünebiliyor musunuz;

diyecektim, olmadı; Ekşi sözlük yüzünden diyemedim...

******

Bari yazının sonunda şunu söyleyebileyim:

Peki baylar,

Sizin istifa etmeniz için, ülkede daha neler olmalı?

Haydi, istifa etmiyorsunuz, bari bunu açıklayın da “Demek ki ancak şu durumlarda istifa edilirmiş” diyebilelim be kardeşim!

Ahmet Ümit Aloğlu

DİĞER YAZILAR