Ahmet Ümit Aloğlu Demirtaş’ın Sol İttifak Önerisi Üstüne
Advert
Demirtaş’ın Sol İttifak Önerisi Üstüne
Ahmet Ümit Aloğlu

Demirtaş’ın Sol İttifak Önerisi Üstüne

Advert

HDP’nin eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, “İlerici, demokrat” kimliği ile “Sol İttifak” ya da “solun İttifakı” diyebileceğimiz bir siyasi organizasyondan söz ediyor.  
Sayın Demirtaş’ın bu önerisine gelinceye dek durum neydi? 
HDP hiçbir ittifaka katılmayacağını açıklamıştı.   
Parti, şu kazanılan 11 büyük kent belediyesinin kazanıldığı seçimde “Millet İttifakı”nı desteklemişti. Ne var ki, “Millet İttifakı”, adaylarının seçilmesine katkıda bulunan HDP’yi Millet İttifakına çağırmadı.  
Açıkça seziliyor ki HDP, bu düzenin bu partilerine kırgın. Bunu, eş başkanlarının kamuya yaptığı açıklamalarda kolayca anlaşılıyor.  
Sonuçta HDP, “gizli ittifak, ittifak dışı destek gibi tavırlar beklemeyin bizden.” açıklaması yaptı. Ne anladık bu açıklamadan? “Ya açık açık ülkenin yasal bir parti olan bizi ittifaka çağırısınız ya da bizden destek bekleyemezsiniz…” mi diyorlar?  

Bu tartışmaların devamında Sayın Demirtaş’ın yukarıda ifade ettiğimiz çağrısı geldi.  
Türkiye, 2021 Türkiye’si olmasaydı, bu çağrıyı tartışmak, üzerinde düşünmek haddimize düşmezdi. Ancak 2021 Türkiye’sinde, adalet, ekonomi ve özgürlükler bu haldeyke, Türk parasının değeri hızla düşerken, dolayısı ile insanlarımız bu enflasyonda süratle fakirleşirken, ülkenin bütün kurumları yozlaştırılmış halde rüşvete ve yolsuzluğa bulanmışken her siyasi tavır incelenebilir; tartışılabilir.  
Bu tartışmanın içinde bir bütünsellikten söz etmek yerine yeni ittifaklardan söz etmek bizi, V. İ. Lenin’in “Sol Komünizm; Bir Çocukluk Hastalığı” na götürür mü bilmiyorum. Elbette gerekli görüyorsa Türk solu da ittifak yapabilir, yapar. Bu tartışılamaz bile. Ne var ki ülkede işleyen yasalara göre bir tek oyun bile geleceğin belirlenmesinde önemli olacağı önümüzdeki seçimlerde bu ittifakın alacağı fevkalade değerli olan bu oylar, ülkenin geleceği için bir kayba sebep olabilir mi? Bu ortamda mevcut düzeni iyiye, güzele ve doğruya götürmesi olasılığı olan ittifakı, ideolojik yorumlarla desteklememek solun bir çocukluk hastalığı olarak değerlendirilebilir mi?  

Gel de düşünme! 
A. Ümit Aloğlu 
08.11.2021, Kuzucubelen 

DİĞER YAZILAR