Ahmet Ümit Aloğlu 50+1
Advert
50+1
Ahmet Ümit Aloğlu

50+1

Advert

İktidar, 50+1’den şikâyete başladı. Belli ki kendi koyduğu kuralı / yasayı değiştirmek istiyor. Bugüne kadar harıl harıl savundukları bu kuralı şimdi neden değiştirmek için zemin hazırlıyorlar? Belli ki artık 50+1’e ulaşamayacaklarını anladılar, çıkış arıyorlar. Önce aklınız neredeydi? Siyasi öngörünüz bu kadar mıydı? Dahası önümüzdeki seçimde 50+1’i alabilecek seçmen desteğinizin olduğunu hissetseniz hata yaptığınızı söyler, çözüm arar mıydınız? Anımsatma: Başkanlık sistemi, 50+1 ile mümkündür. 50+1’den vazgeçtiğinizde başkanlık sisteminden de vaz geçmiş olursunuz. Dünya pratiği böyle. Üstelik bu oy oranı ile bu Anayasal hükmü değiştirecek gücünüz de yok. İşin bir kötü yanı daha var: Anayasayı değiştirecek gücü olmayan iktidar bu yasa ile seçimlere girerse ve kimse 50+1’i alamazsa ne olacak? Yasalar, hale, kişilere, kişilerin çıkarlarına göre yapılır mı? Yapılmaz. Yapışırsa işte böyle olur. Yasadan, yasayı yapanlar bile şikayet eder; ama bir çözüm bulamazlar…

Parlamenter Sistem mi?

Altı siyasi partinin genel başkan yardımcıları haftalardır parlamenter sistemi yeniden inşa etme hazırlığındalar.

Bu siyasî çalışma,

Olumlu mu? Olumlu!

Doğru mu? Doğru!

Gerekli mi? Gerekli?

Yeterli mi? HAYIR!

Ülkemizde güçlendirilmiş/geliştirilmiş parlamenter sistemi isteyen başka siyasi partiler de var. Bu çalışmalara onlar neden davet edilmiyor?

Bir siyasetle ilgilenen arkadaş bana, “Onlar marjinal de ondan!” dedi.

-Demokrat Parti, Saadet Partisi %50’şer oy mu alıyor? Dedim.

Bu altı partinin tavırları, bizce, bu partilerin salt samimiyetini değil, tutarlılığını, güvenilirliğini de sorgulamaya itiyor insanları.

Bu tavır, parlamenter sisteme dönülebilirse bile tartışılacak; siyasi hayatımızda bir yara olarak kanayacaktır…

Ahmet Ümit Aloğlu

DİĞER YAZILAR