Ahmet Ümit Aloğlu İbni Haldun’dan Bir Öykü
Advert
İbni Haldun’dan Bir Öykü
Ahmet Ümit Aloğlu

İbni Haldun’dan Bir Öykü

Advert

Bir AKP yetkilisi, çok bilge kimliği ile (!)  Sayın Özgür Özel’e bazı kitaplar önermiş, okuması için. Özgür Özel de ona verdiği cevapta, “Bana bazı kitapları önermişsin, sen de İbni Haldun’u, onun Mukaddimesi’ni oku. Orada çocukların eğitimine dair öğütler var; 3-4 yaşındaki çocuklara Kur’an okutmak eğitim değildir” mealinde bir cevap vermiş. Tiroller boş durur mu, saldırıya geçmişler,  
“Özgür Özel, Kur’an okunmasına karşı”   
diye yaygara koparmışlar. Koparsınlar, artık yaygaraları kayganaya dönüştü.  
Hızla kayıyorlar. 
***  
Özgür Beyin İbni Haldun’dan söz etmesi bana Mukaddime’yi düşündürdü. Ne ilginçtir, Ortadoğuda yazılmış önemli eserlerden biri olan ciddi boyutları olan Mukaddime’den şu öykü geldi aklıma: 

“Harun Reşid’in Babası Mehdi, bir gün babası Ebu Ca’fer Mansur’u, ailesine devlet kesesinden yeni giysi diktirmekten kaçındığı için eşinin ve kendisinin yırtık giysilerini yamamasını istediği terziyle pazarlık ederken görmüş. Bundan rahatsız olmuş, “Ey Müminlerin emiri, bu yıl bu ailenin giyimini kendi ödeneğimden karşılamayı üzerime alıyorum.” Demiş. Ebu Cafer Manssur, şu karşılığı vermiş oğluna:  
“Senin ödeneğin senin olsun.”  
Mehdi, babasını o işten vazgeçirememiş. Dolayısı ile babası Ebu Ca’fer Mansur da  Müslümanların malından harcama yaparak cömertlik yoluna, gitmemiş.1 
*** 
Ne ilginçtir tarihte kimse Harun Reşid’in dedesi Ebu Ca’fer Mansur’un itibarından kuşku duymamıştır. 
*** 
Ve benim yaşlı ve yorgun beynim, kitaptan başka bir şey anımsamıyor. En kısa zamanda başka öyküler de anımsamak için bir kez daha okuyacağım Mukaddime’yi. 
*** 
2022, öyle bir yeteneği varsa, hepinize sağlık ve mutluluk getirsin.    
A. Ümit Aloğlu, 31.12.2021, Mezitli

DİĞER YAZILAR