Ahmet Ümit Aloğlu İlginç Bir Benzerlik
İlginç Bir Benzerlik
Ahmet Ümit Aloğlu

İlginç Bir Benzerlik

Advert

 Sosyal hadiselerde benzer yapılanmalar benzer sonu yaşar.  
1930’lar CHP’si le 2022 AKP’si ilginç benzerlikler gösteriyor. Oysa ne dünya görüşleri, ne hayata bakışları, ne de ideolojileri benzeşiyor.  

Şevket Süreyya Aydemir, Suyu Arayan Adam’da, 
“1930 sıralarında CHF (Cumhuriyet Halk Fırkası), halktan kopmuştu. Halkın dışında dar bir bürokrasi hizbi ile bu hizbe ancak seçim ve menfaat bağlantıları olan mahalli fakat dar bir taşralı taraftar kadrosundan ibaretti” diyor.  
Bu paragraftaki tarihi ve parti adını değiştirebilir misiniz? Tarihi 2022, parti adını da AKP yapalım, tespit ve tasviri çok doğru olacaktır.  
Atatürk bu durumu yakından görmekte ve bundan rahatsız olmaktadır. CHF Genel Sekreteri Hasan Rıza Soyak’a, "Bunalıyorum çocuk. Büyük bir ıstırap içinde bunalıyorum. Görüyorsun ya gittiğimiz her yerde mütemadiyen dert, şikâyet dinliyoruz. Her taraf, derin bir yokluk, maddi manevi perişanlık içinde” demiştir.  
Bu sözleri şimdilerde bütün muhalefet lideri söylüyor. 
Halkın feryadını duyanlar SCF’yi (Serbest Cumhuriyet Fırkası)  kurdular.  İlk seçim belediye seçimleriydi; SCF, CHF’yi perişan etti.  
Genel seçimlerde CHF, iktidarda kalabilmek için her yola başvurdu. Devletin olanaklarını, devlet bürokrasisini, orduyu ve memurları seferber etti: Valiler, kaymakamlar, polis,  jandarma, öğretmen ve bütün memur tabakası iktidar partisi için çalıştı. 

Ama sonunda, biraz gecikmiş olarak da olsa iktidar partisi iktidardan gitti.  
*** 
Tarih tekerrür mü ediyor?  
 

A.Ümit Aloğlu, 27.05.2022, Kuzucubelen

DİĞER YAZILAR