Ahmet Ümit Aloğlu Halka Anlatılması Lazım
Halka Anlatılması Lazım
Ahmet Ümit Aloğlu

Halka Anlatılması Lazım

Advert

Bir general, bir tv kanalında konuşuyor: 
- Erdoğan, uluslararası hukuku bilmiyor. İnsan hakları mahkemesi, Kavala davasına bakar. Bunu yanındakilerin Sayın Erdoğan’a anlatması lazım. Muhalefetin de bunları halka anlatması lazım. 
Köylü Murtaza Bey, köy kahvesinde konuşuyor: 
- Erdoğan konuşmasında çalışmak isteyen herkesin işi var bu ülkede, dedi. Bu sözleri doğru değil, benim üniversite mezunu dört torunum var, onlarca başvuruları var, alanlarıyla ilgili olsun olmasın akıllarına gelen her yere CV gönderdiler. İşsizler. O yaşta işsizlik, baba eline bakmak kolay değil, Bu gerçekliği yanındakiler Sayın Erdoğan’a anlatmalılar.  
Muhalefet de halka anlatmalı bu gerçeği! 
Otobüste, türbanlı değil ama başörtülü Malatyalı teyze konuşuyor: 
- Ben bu yaşa geldim, bu kadar pahalılığı hiç görmedim. Paramız pula döndü. Radyo dinliyorum, TV izliyorum, gazete okuyorum paramız pula dönmüş. Bu iş öyle yabancılar, dış güçler lafıyla açıklanamaz. Bu durumu yanındakiler Sayın Erdoğan’a anlatmalıdır.  
Siyasiler de halka anlatmalı bunları.  
Aydınlar farklı, gazeteciler farklı, bilim adamları farklı, işadamları, mahalle esnafı, memur ve işçi farklı konularda tespitler yapıyor, açıklamalar yapıyor, konunun Sayın Erdoğan’a etrafındaki türlü çeşitli yerlerden nemalanan danışmanlarınca, bakanlarınca, yardımcılarınca açıklanmasını, muhalefetin de bu gerçekleri halka anlatmasını istiyorlar.  
Ben bu listeye EYT’lileri, emeklileri, işçileri, çiftçileri, besicileri, sanayicileri, öğrencileri, hatta kolluk güçlerini de katabiliriz. Ancak herkes kendi derdini, kendi bildiği sorunu önemsiyor ve halka bunun anlatılmasını istiyor.  
Ülkede bütün kesimler sorunluysa, sorunları iktidar tarafından bilinmiyor da iktidar organlarının bunları yetkililere anlatması isteniyorsa sorun büyük demektir.  
*** 
Türkiye böyle bir ülke olmamalıydı. 
İktidar sahipleri, ülkenin sorunlarının bütününü bilmeli, bu sorunların hepsine çözüm üretmeliydi. 
*** 
İktidar bunu yapamıyorsa, muhalefet, bu gerçekleri mahalle mahalle, köy köy, apartman apartaman, site site dolaşıp halka bir bir anlatmalıdır.  
*** 
Bütün bunlar yapılmıyor, yapılamıyor ise bu devlet nasıl bir devlet, bu iktidar nasıl bir iktidar, bu muhalefet nasıl bir muhalefettir? 
Bürokratlar, danışmanlar anlatıyor da iktidar sahipleri anlamıyorsa, muhalefet gece gündüz demeden herkese sorunları ve çözümlerini anlatıyor da halk anlamıyorsa yazık bu millete, çünkü bu durumda geleceği karanlıktır.  
 

A.Ümit Aloğlu, 06.07. 2022, Kuzucubelen. 

DİĞER YAZILAR