Ahmet Ümit Aloğlu Quo Vadis Nebati, Quo Vadis AKP?
Quo Vadis Nebati, Quo Vadis AKP?
Ahmet Ümit Aloğlu

Quo Vadis Nebati, Quo Vadis AKP?

Advert

Soruyu Sayın bakana sormayı doğru bulmuyorum.. Sayın Bakanın bir yere gitme, ülkeyi bir yere götürme gücü ve yetkisi yok. Tarih, “Türkiye tarihinde ikinci moratoryum, Nebati’nin bakanlığı döneminde düzenlendi” diye yazacak; ama doğru cevap için soru, AKP’ye sorulmalı. 
-Quo vadis AKP? 
Bize cevap vermeyeceklerine göre cevabın ne olacağını biz araştıralım:  
Türk siyasi hayatı üç çizgide yürür: 
İttihat ve Terakki çizgisi, (1908)  
İtilaf ve Hürriyet çizgisi, (1911) 
Osmanlı Sosyalist Fırkası çizgisi (1910) 
Bu çizgiler bazen yeşerir, bazen kızarır, bazen solar ama devam eder.  
CHP, İttihat ve Terakki çizgisinde bir partidir; her ne kadar bazen inkar etmiş,  yer yer solmuş, zikzaklar yapmış olsa da hep gelenekten aldığı genleriyle yaşamıştır.  
İtilaf ve Hürriyet partisi çizgisi çok renkli ve doğurgandır. Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası, Serbest Cumhuriyet Fırkası, Demokrat Parti, referansları biraz farklı, dini motifleri daha ağır bassa da AKP,  İtilaf ve Hürriyet çizgisinde birer partidir.  
Osmanlı Sosyalist Fırkası geleneği de İşçi partisi, Sol Parti gibi partiler tarafından yaşatılmaktadır.  
Hiç iktidara gelemediler!  
AKP’nin ikide bir yerini getirip yere göğe sığdıramadığı Menderes ile Celal Bayar, DP’nin liderleridir. DP’nin izlediği çizgi ekonomide liberal, ideolojide muhafazakâr bir İtilaf ve Hürriyet Partisi geleneğidir. Bu parti, 1950’de iktidara geldiğinde, Osmanlı borçlarını (107.528.461 Osmanlı altını)  ödemiş, ülkeyi demir ağlarla örmüş, birçok yatırım yapmış, akıl almaz gelişmeler kaydetmiş, ülkemizin dışarıya olan tüm borçlarını (775 milyon TL) ödemiş bir devletin yönetimine gelmişti; iktidarının ilk sekiz yılında dış borcumuz,  %1322 artarak 10 milyar 247.4 milyon TL’ye ulaşmıştı. Hükümet, borçlarını ödeyemeyeceğini anlayınca alacaklıları topladı, moratoryum ilan etti,  mali istikrar tedbirleri almak zorunda kaldı.  
Şimdi devletimizin borcunun ne kadar olduğunu bilen parmak kaldırsın. İç borçlarla özel sektörün devlet garantili borçlarını da eklersek bu rakam nerelere varır, kimse tam olarak bilmiyor. Dahası bu borçlar için ödenecek olan faizler ne kadardır; faizler ve asıl borç nasıl ödenecektir, biline aşk olsun! 
Ülke, İMF’ye doğru mu gidiyor, yoksa geleneğinden geldiği DP gibi, yere göğe sığdıramadığı popülist politikacı Menderes gibi moratoryum mu ilan ederek alacaklıları toplayacak, bir ödemeler programı mı yapacak?  
Halkımız şimdi bile kan ağlıyor, öyle borç ödeme tedbirleri gelirse hali ne olacak? 
-Quo vadis Nebati? 
-Quo vadis AKP? 
 
A.Ümit Aloğlu,13.08.2022, Kuzucubelen.  

DİĞER YAZILAR