Mersin Valiliği'nin Kurban Bayramında Alınacak Tedbirler İle İlgili Açıklaması
Advert Advert

Mersin Valiliği'nin Kurban Bayramında Alınacak Tedbirler İle İlgili Açıklaması

Mersin Valiliği 8 Temmuz 2022'de başlayacak olan Kurban Bayramı'nda alınacak tedbirlerle ilgili kamuoyuna açıklamada bulundu.

GÜNCEL

Mersin Valiliği2nden yapılan açıklamada;

"8 Temmuz 2022 Cuma günü başlayacak olan Kurban Bayramında vatandaşlarımızın dini vecibelerini huzur içinde eda etmeleri ve bayram tatilini huzur, barış ve güvenlik içerisinde, milli birlik ve beraberlik duygularıyla geçirmeleri amacıyla aşağıdaki tedbirler alınmıştır.
 

1.              İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü bayram süresince sorumluluk bölgeleri itibarıyla, huzur planlarını uygulamaya koyacaklar ve emniyet-asayiş tertip ve tedbirlerini aksatmadan sürdürecekler, halkın alışveriş yaptığı yerlerde, eğlence mekânlarında ve trafik yoğunluğu artacağından dolayı yollarda en üst düzeyde tedbirler alacaklardır. Bankalarda, PTT Şubelerinde ve büyük mağazalarda yığılma olacağından bu gibi yerlerde güvenlik önlemleri arttırılarak, devriye ve nöbet hizmetleri uygulanacaktır.

2.              Turizm bölgeleri başta olmak üzere vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunabileceği alanlarda vuku bulabilecek terör eylemlerine karşı müteyakkız olunacak; plaj, sahil kesimleri, tarihi/kültürel alanlar, müzeler, eğlence mekanları vb. alanlarda gerekli kontroller yapılacaktır.

3.              Bayram ve hafta sonu tatili süresince ilimizde trafik yoğunluğunun olumsuz etkilerini en aza indirerek ölümlü/yaralanmaları trafik kazalarının önlenmesi için hız ihlalleri başta olmak üzere toplam ve sürekli taşıt kullanma süreleri, şerit kullanma, hatalı dönüşler, yakın takip ve kavşaklara yaklaşırken yavaşlama vb. kural, yasaklama ve kısıtlamalara yönelik eğitim-bilgilendirme-bilinçlendirme ve denetim faaliyetlerine ağırlık verilecek, bu konudaki Bakanlığımız genelgeleri uygulanacaktır.

4.              Yolcuların otogar, istasyon, liman ve şehir içi otobüs duraklarında herhangi bir olumsuzluk yaşamamaları bakımından gerekli güvenlik önlemleri alınarak, otogarlar, istasyon ve limanda nöbetçi personel bulundurulması sağlanacak, yaya ve motorlu devriyeler ile şehir içi yollar ve karayolları üzerinde tertip edilecek trafik ekipleri veya timlerinin sayıları arttırılacak ve vatandaşlarımızın hizmetlerine hazır hale getirilecektir.

5.              Kaçak içki üretimi ve/veya satışı yapan işletmelerin tespitine yönelik çalışmalar sürdürülecek ve tespiti halinde ilgililer hakkında gerekli yasal işlemler yapılması sağlanacaktır.

 

 

 

6.              Araç trafiği ile birlikte yaya trafiğinin de yoğunlaşacağı kurban satış/kesim alanları, şehitlik ve mezarlıklarda kamu düzenini arttıracak şekilde ilave trafik/asayiş tedbirleri alınacaktır.

7.              Gıda üretimi ve satışı yapan iş yerleri ile toplu tüketim yerlerinde gıda güvenliğine, tüketicinin aldatılmasının önlenmesine, fiyat spekülasyonlarına ve stokçuluğa yönelik kontroller sıklaştırılacaktır.

8.              Belediyelerce toplu taşıma araçlarının seferlerinde sürekliliğin sağlanması amacıyla gerekli tedbirler önceden planlanacak, itfaiye, su ve kanalizasyon arıza ekipleri hazır hale getirilecek ve nöbetçi memurlukları vatandaş müracaatlarına açık tutulacaktır.

9.              Bayram süresince halkın sağlıkla ilgili sorunlarının çözümlenmesi için hastane ve sağlık kuruluşlarında nöbetçi personel bulundurulması konusunda üst yöneticiler tarafından önceden planlama yapılacaktır.

10.           Sosyal hizmet kurumlarında barınanların, aileleri veya vatandaşlarca yapılacak ziyaretlerine esas olmak üzere gerekli tertip ve düzenlemeler Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünce alınacaktır.

11.           Elektrik kesilmelerine karşı Toroslar Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi Mersin İl Müdürlüğü tarafından yeteri kadar ekip göreve hazır bulundurulacaktır.

12.           Telefon arızalarına karşı İl Telekom Müdürlüğü arıza ekiplerini hazır bulunduracaktır.

13.           Sıvılaştırılmış petrol gazı tüpleri İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü ile belediyeler tarafından kontrol edilecektir.

14.           Bayram süresince meydana gelebilecek sel, su baskını, fırtına vb. doğal afetlere anında müdahale için ilgili birimlerin üst yöneticileri tarafından önceden planlama yapılacak, yeterli ekip teçhizatları ile birlikte hizmete hazır halde bulundurulacaktır.

15.           Kolluk birimleri kurbanlık hayvanların nakilleri esnasında ve/veya kurban satış yerlerinde meydana gelebilecek hayvan hırsızlığı olaylarına karşı tedbirli ve duyarlı bulunacaklardır.

16.           Hayvan satış ve kurban kesim yerlerinde alınacak tedbirler ile bu yerlerdeki çalışanlar ve müşteriler için uyulması gereken kurallar ile sağlık ve çevre temizliği şartlarını içeren ilgide kayıtlı Tebliğ doğrultusunda ilimizde gerekli planlamalar önceden yapılacak ve uygulanacaktır.

17.           Kurban kesim yeri olarak belirlenen yerler dışında çevre ve görüntü kirliliğine neden olabilecek şekilde yol kenarları, park ve bahçeler, dere yatakları gibi yerlerde kurban kesilmesi önlenecek, hazırlıklar ve denetimler, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İl Müftülüğü ile kaymakamlıklar ve ilgili belediyelerce yapılacaktır.

18.           Kurban Hizmetleri Komisyonunun belirlediği veya izin verdiği kurban kesim yerleri dışında belirlenen usul ve esaslara aykırı olarak kurban kesenler hakkında yasal işlem yapılacağı hususu hutbe ve vaazlar da dahil olmak üzere mahalli mutat vasıtalarla vatandaşlarımıza önceden duyurulacaktır.

   

 Bayram süresince halkımızın her türlü şikâyetleri için gerekli telefonlar aşağıya çıkarılmıştır.
 

        İlimizde Kurban Bayramının huzur ve güvenlik içerisinde idrak edilmesine esas olmak üzere yukarıda belirlenen tertip ve tedbirlerin uygulanmasında herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesini, her kademedeki personelin görevlerini üstün hizmet ve sorumluluk anlayışı içerisinde yerine getirmelerini ve uygulamanın birim üst yöneticileri tarafından bizzat takip edilmesini, kaymakamlıkların da ilçelerinde gerekli tedbirleri almalarını önemle rica ederim.


GEREKLİ TELEFONLAR:
 

Polis İmdat.......................................  : 112

Jandarma İmdat................................  : 112

Alo Trafik........................................  : 112

Yangın İhbar....................................  : 112

Sıhhi İmdat......................................  : 112

Belediye Zabıta................................  : 533 39 01

Su Arıza...........................................  : 185

Elektrik Arıza..................................  : 186

Alo Maliye.......................................  : 189

Alo Gıda..........................................  : 174

Mersin Şehir Hastanesi..................... : 225 10 00

Mersin Toros Devlet Hastanesi......... : 233 71 80 – 10 Hat
                                                                                                              

DİĞER HABERLER