Mersin İKK Sekreteri ve MMO Mersin Şube Başkanı Yücesoy,  Adalet Nöbeti ve Gezi Park İle İlgi Açıklamada Bulundu
Advert

Mersin İKK Sekreteri ve MMO Mersin Şube Başkanı Yücesoy, Adalet Nöbeti ve Gezi Park İle İlgi Açıklamada Bulundu

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı ve TMMOB Mersin İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Sekreteri İbrahim Yücesoy, İl Koordinasyon Kurulu Sekreterliği'ne seçilmesi ve Bugün 100. güne giren Adalet Nöbetleri ile ilgili basın açıklamasında bulundu.

GÜNCEL - 2022-08-03 21:37:52

Mimarlar Odası Mersin Şube Binası önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında TMMOB Makine Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı ve TMMOB Mersin İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri İbrahim Yücesoy'un yanı sıra TMMOB  Elektrik Mühendisleri Odası Mersi Şube Başkanı Uğur Tülay, Mimarlar Odası Mersin Şube Başkanı Ünal Şahin, Çevre Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Sinan Can, Gıda Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Yusuf Değirmenci   Oda temsilcileri ve Mersin Emek ve Demokrasi Platformu temsilcileri hazır bulundu.

Yücesoy,  Mersin İKK Sekreterliğine seçilmesiyle birlikte yeni dönemde  meslektaşların sorunlarıyla, kentin sorunlarıyla odalarla birlikte görevlerini yürütmek istediklerini ifade ederek,kent gündemindeki sıcak yerini koruyan Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili olarak gelişmelerin takipçisi olacaklarını belirtti. Yücesoy,, Limanın genişletilmesiyle ilgili olarak da,teknik raporların takipçisi olacaklarını Ana Konteyner Limanı'nın yapılması için  kentin bileşenleriyle bir araya gelerek gerekli çalışmaları yapacaklarını dile getirdi. Çamlıbel'de yapılması planlanan  Su Sporları Merkezi ile ilgili olarak açıklamada bulunan Yücesoy,"Teknik raporlarla ilgili çalışmalarımız tam gaz devam ediyor" dedi. Mezitli'deki Küçük Sanayi Sitesi ile ilgili açıklamasında ise, kentin ve halkın yararına olacak her türlü teknik hizmetleri ve  danışmanlığı  arkadaşlarıyla birlikte yerine getirecekleri ifade etti. Yücesoy, yaptıkları her işin toplum ve kamu yararına olduğuna dikkat çektiği konuşmasında "Yeni dönemde birlik, beraberlik içinde çalışacağız" dedi.

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı ve TMMOB Mersin İl Koordinasyon Kurulu  (İKK) Sekreteri İbrahim Yücesoy, Adalet Nöbeti ve  "Gezi Park" ile ilgili yaptığı basın açıkjamasında; "Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet, Mücella Yapıcı, Tayfun Kahraman ve Can Atalay’ın da bulunduğu 7 arkadaşımızın da 18’er yıl ceza aldığı Gezi Davası Karar duruşmasının üzerinden 100 gün geçti.

Osman Kavala tam 1737 gündür, diğer arkadaşlarımız ise 100 gündür haksız ve suçsuz yere cezaevinde tutuluyor. Arkadaşlarımızın masumiyetine inanıyor, bu hukuksuzluğu kınıyoruz.

Meslek alanlarımızın tarihsel birikimle oluşmuş temel ilkeleri çerçevesinde halka ait olanı korumak, kamu yararını savunmak biz mühendis, mimar ve şehir plancılarının temel görevidir. Bu görev doğrultusunda, İstanbul kentinin en önemli kamusal alanlarından biri olan Gezi Parkı’nı korumak, Gezi Parkı park olarak kalsın diye mücadele etmek mesleki etik ilkelerimizin bir gereğiydi.

2013 Haziran’ında, korunması gereken yalnızca kamusal alanlar da değildi üstelik. İktidarın baskı politikaları, temel hak ve hürriyetleri günden güne askıya alması, yurttaşların nefes almasını daha da zorlaştırıyor, ülkenin geleceği karanlığa gömülüyor.

Aydınlık bir geleceği savunma, düşünce ve ifade özgürlüğüne sahip çıkma ile doğal alanlarımızı, meralarımızı, kıyılarımızı, ormanlarımızı, kamusal alanlarımızı koruma düşüncelerinin kesiştiği simgesel bir mekana dönüştü Gezi.

Farklı mücadele alanları kesişti ve ülkemizin mücadele tarihine kazınacak bir halk hareketine dönüştü.

Toplumun ortak değerlerini bir bir sermayeye altın tepside sunan, bu gerçekliği örtmek üzere gerici bir toplum inşa etmeyi deneyen, kadına, farklı cinsel yönelimlere, sanata, etnik ve kültürel değerlere saldıran iktidarın siyasal temsilcisi AKP’nin karşısına dikildi milyonlar.

Yaşadığı yenilginin yarattığı öfkeyi dizginleyemeyen AKP defalarca yargılamaya, karalamaya çalıştı Gezi’yi ve hep başarısız oldu.

Uzun ve bariz hukuksuzluklar içeren bir dizi girişimin ardından son olarak kendi partisinden milletvekili aday adayı olan bir yargı mensubu üzerinden arkadaşlarımızın nezdinde Gezi’yi tutsak etmeye, yalnızlaştırmayı amaçladılar.

Arkadaşlarımızın nezdinde milyonların örgütlülüğünü, milyonların talebini hapsetmek istiyorlar.

Biliyoruz ki bugün yaşanan derin yoksulluktan, ülkenin çöküşünden çıkışın yolu Gezi Direnişi’nde ayağa kalkan milyonların örgütlülüğünden geçiyor.

Hukuksuz tutuklama kararlarının verildiği günden itibaren başlattığımız ve bugün 100. gününe giren Adalet Nöbetleri vesilesiyle bir kez daha kararlılıkla belirtiyoruz: TMMOB ve bağlı Odaları olarak, mesleki ve teknik bilgimizi halkın yararına kullanmaya devam edeceğiz, arkadaşlarımızı asla yalnız bırakmayacağız ve bu ülkenin en görkemli halk hareketi olan Gezi’ye sahip çıkmayı kararlılıkla sürdüreceğiz.

100. günde bir kez daha sesleniyoruz: Arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın! Gezi’den ve arkadaşlarımızdan elinizi çekin!

Biz kazanacağız, Gezi kazanacak!" ifadeleri yer aldı.

MERSİN KENT HABER

 

 

DİĞER HABERLER