YAŞAM
Giriş Tarihi : 15-12-2022 20:15   Güncelleme : 15-12-2022 20:15

Adana'da Çukurova Çevre Çalıştayı Düzenleniyor..

Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri ve Adana Büyükşehir Belediyesi, Adana'da 17 Aralık 2022 tarihinde ortaklaşa "Çukurova Çevre Çalıştayı" düzenliyor.

Adana'da Çukurova Çevre Çalıştayı Düzenleniyor..

Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri, Çukurova Çevre Çalıştayı ile ilgili yazılı açıklamada nulundu. Yapılan yazılı açıklamada;

"Dünyada uygulanan vahşi neoliberal politikalardan ülkemizde çok etkilenmiştir. Ranta dayalı ve emperyalizme bağımlılıkla belirlenen politikalar sonucu sanayi, tarım, kent, ulaşım, enerji, madenler, doğal kaynaklar, ormanlar, hazine arazileri, kıyılar, dereler birer rant alanı haline dönüşmüş, yeraltı ve yerüstü su kaynakları, hava ve toprak kirletilmiş, çevre sorunları artmış durumdadır. Ülkemiz, dünyanın artık vazgeçtiği nükleer ve termik santrallerle, çimento fabrikalarıyla, demir-çelik fabrikalarıyla sözde gelişmiş ülkelerin sanayi çöplüğü haline dönüştürülmektedir. Sularımız HES projeleriyle ticarileştirilmektedir. Dağlarımız taş ve maden ocakları ile tahrip edilmektedir. GDO lu ve Hibrit tohumlarla Gıda politikamız tamamen dışa bağımlı hale getirilmiştir. Tarım topraklarımız tarım zehirleriyle kirletilmiş, Halk ithalata dayalı güvensiz gıda tüketimine mahkûm bırakılmıştır.Bu politikalar bölgemizin havasını ,suyunu ve toprağını kirletmiştir. Bölgemizde yaşanan çevre/ekolojik sorunları ve çözüm önerileri konusunda kamuoyu yaratmak, STK lar, yerel yönetimler ve siyasi partiler düzeyinde farkındalık yaratmak, çevre örgütlerinde çalışan kişilerin eğitimine katkıda bulunmak, Ekolojik mücadeleyi büyütmek amacıyla Doğu Akdeniz Çevre Platformu (DAÇE) ve Adana Büyükşehir Belediyesi ortaklaşa 17 Aralık 2022 Cumartesi günü Adana’da Divan Otelinde 09-19.30 saatleri arasında

“Çukurova Çevre Çalıştayı” düzenleyecektir.

Çevre Çalıştayında; Hava kirliliği, Deniz ve Su kirliliği, Kimyasal kirlilik-atık yönetimi, İklim krizi/biyoçeşitlilik kaybı, Çevre ve sağlık/gıda güvencesi, Çevre mücadelesi ve hukuk konuları işlenecektir. Panellerde konuların uzmanları Prof.Dr.Ali Kocabaş, Prof.Dr.Berkant Ödemiş, Prof.Dr.Tacettin İnandı, Doç.Dr.Sedat Gündoğdu, Prof.Dr.Ali Osman Karababa, Prof.Dr.Doğanay Tolunay, Prof.Dr.Kayıhan Pala, Prof.Dr.İbrahim Ortaç, Bülent Şık, Sadun Bölükbaşı, Feyzullah Korkut, Sinan Can, Deda Büyüköztürk, Güler Bozok, Haydar Şengül, Cavid Işık Yavuz, Haşmet Biçer, Selahattin Menteş, Mahir Füsunoğlu, İsmail Hakkı Atal, Semra Kabasakal, Sabahat Aslan, Nermin Yıldırım Kara ve Nilgün Karasu konuşmacı olarak katılacaklardır.

Çukurova Çevre Çalıştayına katkı sunan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Zeydan Karalara ve panelistlere çok teşekkür ederiz." açıklamalrı yer aldı.

MERSİN KENT HABER

EditörEditör