DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Barış Can Sever
Barış Can Sever
Giriş Tarihi : 16-05-2023 15:15

SEÇİM GECESİ NOTLARI

14.05.2023 BAŞKENT ANADOLU LİSESİ

MAMAK/ANKARA 

1) Aynı binada oy kullanan seçmenlerin aktardığına göre önceki seçimlere göre katılım yüksekti.

2) Bütün sandıklarda Kemal Kılıçdaroğlu önde gelirken, CHP birinci parti konumundaydı. 

3) Bir müşahit olarak, genç kadınların ve bilgili sandık kurulu üyelerinin yer aldığı sandıklar bana kendimi daha güvende hissettirdi. 

4) Tekerlekli sandalye vb. araçlarla hareket edebilen engelli vatandaşların, yaşlıların, kanser gibi yorucu hastalık geçirenlerin durumu, YSK ve ilgili kurumlar tarafından gözetilmemiş, bu insanların bir kısmı ailelerinin destekleriyle zor koşullar altında okulun 3. katında oy vermeye mecbur bırakılmıştır. 

5) Sandık kurulu başkanlarının bir kısmı mevzuatı okumadan sandığa gelmiştir. Bu durum, sandık kurulunu üyelerinin ve müşahitlerin fazladan emek harcamalarına ve birtakım karışıklıklara neden olmaktadır. 

6) Sandık kurulu başkanı mevzuata hakim değilse, dersine en iyi çalışanın sandıklarda sözü geçmektedir. Sandıkta işlerin iyi ve hızlı bir şekilde ilerlemesi, kanunu ve kanunla ilgili hazırlanmış dosyalara iyi çalışanlar ve parti gözetmeksizin birbirlerine yardımcı olanlar sayesinde gerçekleşmektedir. 

7) Binalarda ve sandık başlarında hem bilgili hem de örgütlü çalışmanın önemi oldukça belirgindi. Gün boyu pek çok sandığa koşturan avukatlar, partililer, gönüllüler, sayımı takip eden yurttaşlar olmasa sonuçların çok daha hatalı veya hileli olabileceği açıkça görülmekteydi. 

8) İkinci tura giderken sandıkları izleyecek gönüllü sayılarının artması çok elzemdir (Örneğin bulunduğumuz okulun 3. katında uzun bir süre 7-8 sınıfla 2-3 kişi ilgilenebildik.). Bu doğrultuda, siyasi partiler veya Oy ve Ötesi gibi sivil oluşumlarla iletişime geçebilir, hazırladıkları dosyalar aracılığıyla mevzuatı birkaç gün içerisinde hızlıca öğrenebilirsiniz. Asıl öğrenme sandık başında pratikle gerçekleşiyor, gözünüz korkmasın ama dersine iyi çalışmak çok önemli.   

9) Görevli olduğunuz okulda gönüllü sayısı az ise en son sandığın sonuç tutanakları da kayda geçip, sonuç torbası binadan çıkarılana kadar sürecin takipçisi olmak da yapmamız gerekenler arasında yer alıyor. 

10) Son olarak siyasette 2 hafta uzun bir süre, ikinci tura “iradenin iyimserliği” (Gramsci) ile gitmekte fayda var. 

Kapanış Notları: 

Attığımız oyu takip etmek ve korumak 28 Mayıs günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi 2. turunda da söz konusu olacak. Yakın hissettiğiniz siyasi partilerle veya seçimde aktif çalışan sivil toplum kuruluşlarıyla iletişime geçip iki haftalık sürecin uygun bir diliminde müşahitlik yapmaya hazır hale gelebilirsiniz. Kendimizi üzmeden, günah keçisi yaratmadan seçim günü görev almak için hazırlık yapabiliriz.

Barış Can Sever 

Barış Can Sever

Barış Can Sever

DİĞER YAZILARI Yanılsama Treni Küresel Gıda Politikası İçin Kapımızdaki Üç Büyük Tehdit Uzun Araya Eski Notlarla Bir Müdahale Dayanışma, Doğa ve Tesadüfün Ortasında Fosil Yakıt Projeleri Devam Ederken İklim Değişikliğinin Yerel Topluluklara Etkisi: Mersin’e Güncel Bir Bakış Öteki, Üzerine Birtakım Düşünceler Güneşli Günler Gelecek Mi? Dünya İklim Simülasyonu İzmir 2017 Türkiye Gençlik İnternet Yönetişimi Formu: YouthIGF2017 Türkiye Gençlik İnternet Yönetişimi Formu: YouthIGF2017 Mersin Enerji Forumu Sosyal Uyum Kampı: Benzerliklerin ve Farklılıkların İnsanları Bir Arada /Barış Can Sever Mekan, Düşünce ve Davranış / Barış Can Sever Bir Başvuru Sorusuna Cevap Küresel İklim Değişikliği, Kent ve Mimarlık Ankara İklim Simülasyonu Bir Şehrin Hayali Bir Parkın Hayali /Barış Can Sever Mülteci Çocukların Mutlu Günü Çok Taraflı Değerlendirme Toplantısı, Kanada Örneği ve Türkiye İçin Dersler BONN’DAN İLK İZLENİMLER: HOMO-SAPIENSLERİN İKLİM TEMSİLCİLERİ NEDEN BULUŞTU? Mersin, Çernobil’i Hatırladı, Akkuyu’yu Konuştu İklim Değişikliğinin Olası Sınıfsal Sağlık Sonuçları Is Capitalism Conservative? Kapitalizm Muhafazakâr mıdır? Müns-Müns-Müns Münster Media and Its Followers Medya ve Takipçileri Understanding the Populism with Philosophy (Popülizmi Felsefe ile Anlamak) Akköy (Mahallesi) İçin Kısa Bir Giriş Deniz Bulut ve Güneş Kınama/Üzüntü Hesapları
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA