SAĞLIK
Giriş Tarihi : 28-09-2022 19:13   Güncelleme : 28-09-2022 19:13

AKDENİZ BELEDİYESİ’NDE, LÖSEMİ İLE YOLCULUK PANELİ

Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı’nın (LÖSEV) başlattığı “Lösemiyle Yolculuk Projesi” kapsamında, Akdeniz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü işbirliğinde, uzmanların katılımıyla hastalıkta erken teşhisin önemi ve tedavi süreciyle ilgili bilgilendirici bir panel düzenlendi.

AKDENİZ BELEDİYESİ’NDE, LÖSEMİ İLE YOLCULUK  PANELİ

Akdeniz Belediyesi konferans salonunda gerçekleşen panele, Uzman Psikolog Gülnihal Bilim, Mersin Üniversitesi Erişkin Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aydan Akdeniz, LÖSEV Adana İl Sorumlusu Betül Özgüven ve Diyetisyen Nimet Meltem Gök’ün yanı sıra lösemi ile mücadele eden hastalar ve aileleri katıldı.

Panelde, lösemi ve kansere yeni yakalanan çocukların ailelerine, LÖSEV’in yardım süreçleri ile ilgili çeşitli bilgiler aktarıldı. Panelde LÖSEV’e kayıtlı ve hastalığı atlatmış bazı hastalar ve ebeveynleri de yaşadıklarını anlattı. Lösemi ve kanser sürecinde aileleri neler beklediği konusunda da bilgilerin verildiği panelde, kanser sürecinde düzenli beslenmenin önemine dikkat çekildi.

“Hastalar için kalıcı çözümler üretiyoruz”

LÖSEV Adana İl Sorumlusu Betül Özgüven sunumunda; sadece çocuklar değil, erişkin kanser hastalarına da ulaşıp yardım ve destek sağladıklarını söyledi. Özgüven; “Kamu yararına çalışan bir vakıf olarak, gönüllülerimiz ve bağışçılarımızla beraber hastalarımız için kalıcı çözümler üretmeye devam ediyoruz. Lösemili ve kanser hastası çocuklar ve erişkinler için de sağlık ve eğitim hizmetlerinin yanı sıra, sosyal ve psikolojik destekler de sağlıyoruz” dedi.

“Umut, en büyük silahımız”

Lösemiyi yenen Tuncay Avcı adlı genç de, sebze veya meyvelerde kullanılan çeşitli kimyasallar, cep telefonundan su içilen şişelere kadar yüzlerce etmenden dolayı çocukların hastalıkla karşılaşma oranının arttığına dikkat çekti. Avcı; “Günümüzde LÖSEV’in Adana LÖSANTE Hastanesi’nde yüzde 90+4 oranında mucizevi iyileşme oranlarına ulaşılabilmektedir. Bu süreçte en büyük silahımız olan umudumuza sıkı sıkı sarılıp, tüm inancımızla savaşıp sağlığımıza kavuşacağız” diye konuştu.

“Hastalarımız ve aileleri ile aynı duyguları yaşıyoruz”

Mersin Üniversitesi Erişkin Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aydan Akdeniz de sunumunda, löseminin zorlu bir hastalık olduğunun altını çizdi, sadece hastanın değil tüm

ailenin o zorlu süreci yaşadığını ifade etti. Akdeniz; “Bizler, hastane odasına vizite girdiğimizde hasta olan çocuk veya erişkin hastanın yanında 5 dakika duruyoruz. Ama geride o odada ne hikâyeler, dramlar, ağlamalar, üzüntüler bırakıyoruz ve bunların biz de farkındayız ve yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Stres, kanserin en ciddi tetikleyicilerinden biri”

Uzman Psikolog Gülnihal Bilim paneldeki sunumunda, kansere yol açan birçok farklı etmen olduğunu belirtti, kanserle mücadelede psikolojik destek ve moralin önemine işaret etti. Uzman Psikolog Bilim; sunumunu şu ifadelerle sürdürdü; “Şöyle bir inancımız var; adil dünya inancı… Bu hepimizde var; Bu adil dünya inancı der ki biz hayatta ne yaparsak yapalım, olumlu ya da olumsuz, onun karşılığını bir şekilde mutlaka görürüz. Ama aslında, onun karşılığını görmek değil, burada yaşanan şey. Kansere yakalanmanın birçok sebebi olabilir, kötü bir insan olduğumuz veya kötülük yaptığımızı düşündüğümüz için kansere yakalanmıyoruz. Kanserin birçok fizyolojik ve psikolojik temelleri var ki araştırmalar, stresin kanseri ciddi şekilde tetiklediğini göstermektedir.”

Paneller dizisi devam edecek

Panelin devamında Diyetisyen Nimet Meltem Gök de aileler ve kanserle mücadele eden çocuklar için ‘Lösemide Beslenme’ konulu bir sunum yaparak katılımcıları bilgilendirdi. Akdeniz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ali Uçar da güçlükleri yenmenin en etkili silahının ‘sevgi’ olduğunu vurguladı, hastalıkla mücadele bilinçli hareket etmenin önemine işaret etti. Panel dizilerinin süreceğini kaydeden Uçar, emeği geçen LÖSEV yetkilileri, sunum yapan uzmanlar ve katılımcı ailelere teşekkür etti.

Salih Abidin PalaSalih Abidin Pala