SAĞLIK
Giriş Tarihi : 08-07-2024 12:36   Güncelleme : 10-07-2024 20:52

MERSİN'DE 3T ÜST DÜZEY MANYETİK REZONANS GÖRÜNTÜLEME SİSTEMİ HİZMETE GİRİYOR

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne Radyoloji Bölümüne yeni alınan MR Cihazının YARIN 9 Temmuz 2024 Salı günü saat 13.00'te hizmete sunulması törenle gerçekleştirilecek.

MERSİN'DE 3T ÜST DÜZEY MANYETİK REZONANS GÖRÜNTÜLEME SİSTEMİ HİZMETE GİRİYOR

YENİ MR CİHAZI ÜNİTESİ, MAGNETOM VİDA 3T ÜST DÜZEY MANYETİK REZONANS GÖRÜNTÜLEME SİSTEMİ YENİ NESİL TEKNOLOJİLER İLE DONATILARAK HIZLI İŞ AKIŞI VE YAZILIMLARI SAYESİNDE HASTA KONFORU ÖN PLANDA TUTULARAK KULLANICI DOSTU BİR SİSTEM OLARAK TASARLANMIŞTIR.

SIEMENS HEALTHINEERS - MAGNETOM VIDA 3T

Manyetik Rezonans Görüntüleme Sistemi Teknik ve Yazılım Özellikleri

MAGNETOM Vida 3T manyetik rezonans görüntüleme sisteminde, klinik olarak en iyi kaliteye sahip görüntüler elde etmek adına manyetik alan homojenite değerleri iyileştirilmiş ve manyetik alan homojenitesinin kararlılığının korunması için önlemler alınmıştır. Sistem, 70 cm gantri (hasta tüneli) açıklığına sahiptir ve özellikle klostrofobik hastalar için üst düzey hasta konforu sağlamaktadır. 250 kg’lık yüksek taşıma kapasitesine sahip hasta masası ile sistem obezite hastaları için de avantaj sunmaktadır. Özel olarak tasarlanan gradient baskılama teknolojisi ile son derece sessiz çalışan sistem, bu özelliğiyle de hasta rahatlığına katkı sağlamaktadır.

MAGNETOM Vida 3T manyetik rezonans görüntüleme sistemi tüm vücut MR çekimlerinde 205 cm’lik tarama mesafesi, 55 cm’lik FOV (görüntüleme alanı) ile geniş bir görüntüleme alanı sağlamaktadır.

MAGNETOM Vida 3T manyetik rezonans görüntüleme sistemi, yüksek manyetik alan gücü (3T), artmış kanal sayısı (204 kanal) ve yüksek kaliteli görüntüleme sağlayan esnek ve hafif RF bobinleri sayesinde, yüksek sinyal – gürültü oranı, yüksek görüntü çözünürlüğü ve kısa

sürelerde çekim imkânı sunmakta, detay gerektiren lezyon ve patolojilerin daha keskin olarak ayırt edilmesini sağlamaktadır.

MAGNETOM Vida 3T manyetik rezonans görüntüleme sistemi en güncel derin öğrenmeli yapay zeka yazılım ve donanımına sahiptir. Bu teknoloji sayesinde hastaların MR çekimleri hızlı bir şekilde tamamlanmakta ve görüntü kalitesi en iyi seviyeye ulaşmaktadır.

MAGNETOM Vida 3T manyetik rezonans görüntüleme sistemi üzerinde bulunan yapay zeka destekli teknolojiler, teknikerlerin işini kolaylaştırmakta ve çekim süresi buna paralel olarak azaltılmaktadır.

MAGNETOM Vida 3T manyetik rezonans görüntüleme sisteminde yer alan hareket düzeltme yazılımı sayesinde hareketli organlar ve görüntüde oluşan hastanın hareketinden kaynaklı arfefaktlar en aza indirgenmekte, nefesini tutmakta zorlanan hastalarda nefes tutmadan çekimin tamamlanması sağlanabilmektedir.

MAGNETOM Vida 3T manyetik rezonans görüntüleme sisteminde metaller ve implantların görüntüde yarattığı artefaktların giderilmesini sağlayan gelişmiş metal artefakt yazılımları bulunmakta bu sayede görüntülerde oluşan artefaktların elimine edilmesi sağlanarak tekrar çekime gerek kalmamaktadır.

MAGNETOM Vida 3T manyetik rezonans görüntüleme sisteminde gelişmiş teknolojiye sahip paralel görüntüleme teknikleri mevcuttur ve çekim süreleri görüntü kalitesinden feragat etmeksizin kısalırken, hastanın içerde kalma süresi de azalarak iş akışı ileri seviyeye taşınmaktadır.

MAGNETOM Vida 3T manyetik rezonans görüntüleme sistemi, sayılan teknik üstünlük ve özellikleriyle beyin ve omurilik, kas-iskelet sistemi, karın boşluğu, kalp, meme gibi organ ve sistemlerde yüksek çözünürlüklü incelemeler yapılmasını sağlamaktadır.

MAGNETOM Vida 3T manyetik rezonans görüntüleme sisteminde, fonksiyonel görüntülemeye imkan sağlayan üst düzey yazılımlar ve yapay zeka programları bulunmaktadır. Bu sayede özellikle beyin, karaciğer, prostat, kas-iskelet sistemi gibi anatomik bölgelerde, tanı-tedavi-hasta yönetimini önemli ölçüde etkileyen tanısal ipuçları elde edilmektedir.

MAGNETOM Vida 3T manyetik rezonans görüntüleme sistemi, tanısal değeri yüksek sanal kontrastlı ve kontrastsız anjiyografi çalışmalarına imkan sağlamakta, sistemde yer alan gelişmiş kardiyak görüntüleme paketi ile kardiyak MR çekimleri daha yüksek görüntü kalitesi ile gerçekleştirilebilmektedir.

MAGNETOM Vida 3T manyetik rezonans görüntüleme sistemi ile, biyopsi meme MR çalışmaları üst düzey görüntü kalitesinde ve detaylı olarak yapılabilmektedir.

MAGNETOM Vida 3T manyetik rezonans görüntüleme sisteminde mevcut karaciğer yazılımları ile karaciğer yağlanma oranları, karaciğerde demir birikimi gibi durumlar kantitatif olarak belirlenebilmektedir.

MAGNETOM Vida 3T manyetik rezonans görüntüleme sisteminde ileri beyin yapay zeka yazılımı mevcuttur. Bu yazılım sayesinde hastanın beyin yapısı ve hacmi sağlıklı bir popülasyon ile karşılaştırılabilmekte ve özellikle nörodejeneratif hastalıklarda beyin omurilik sıvısı ve beynin farklı kısımlarının hacmi, yüzdesi pratik olarak hesaplanabilmektedir.

MERSİN KENT HABER

EditörEditör