SAĞLIK
Giriş Tarihi : 12-10-2022 15:58   Güncelleme : 12-10-2022 15:58

MTO'DAN DAYATMALARA SON VERİLSİN

Mersin Tabip Odası (MTO) Başkanı Dr. Nasır Nesanır, Türk Tabipler Biriliği (TTB) tarafından hazırlanan sağlıkla ilgili basın bülteniyle ilgili düzenlenen basın toplantısında ,"Teşvik Sistemi , Ek Randevu Sisteminin Sağlıkta daha fazla şiddet, daha fazla malprak, daha niteliksiz sağlık hizmeti olacaktır" açıklamasında bulundu.

MTO'DAN DAYATMALARA SON VERİLSİN

Türk Tabipler Biliği (TTB) Mersin Tabip Odası'nda gerçekleştirilen basın açıklamasında  MTO Başkanı Nasır Nesanır,  "Çöken sağlık sisteminin yerine; tüm bu sistemi değiştirerek, koruyucu sağlığı ön plana çıkaran basamaklı bir sistem getirilmediği sürece bu sistemdeki kaos ve çöküş artarak devam edecektir. Aylar sonraya sıra bulunabilen randevu sistemi, ek randevular ile her 2-3 dakikada bir hasta bakmaya zorlanarak çözülemeyecektir. Bu, özellikle ikinci ve üçüncü basamak hastanelere yığılmaları artırmaktan başka bir işe yaramayacak, niteliksiz sağlık hizmetlerine neden olarak toplumun sağlığını daha da olumsuz etkileyecektir. Biz hekimlere ise daha fazla şiddet, daha fazla malpraktis,  daha fazla yıpranma, daha niteliksiz sağlık hizmeti sunma olarak geri dönecektir. Biz bu sistemi zaten yıllardır yaşıyoruz. Bu sistemin tamamını ortadan kaldırmak yerine, sistemden vazgeçilmeyerek hekimler daha fazla baskı altına alınmakta, “Daha hızlı ve daha fazla hasta bakın, daha çok kazanın” denilmektedir. Bazı idareciler tarafından hekimlere gönderilen yazılar ve sözlü ifadelerde; “Bakanlık iyileştirmeler yaptı, siz de daha fazla çalışarak hizmet edin” denildiği; MHRS dışında hasta bakmayanlara soruşturma açılacağı; ceza verilerek taban ek ödemeden mahrum edilecekleri tarafımıza bildirilmiştir. Sağlıkta hız ve çok hasta bakmak, sonucu telafi edilmeyecek sonuçlara neden olabilecektir. Bu durumlarda yaşanacak her türlü adli, tıbbi, idari sonuçların sorumlusu idarecilerin olacaktır.
Sağlık Bakanlığı’nın “Beyaz Reform”unun karası erken ortaya çıkmıştır. Mesleğimizin ve önlüğümüzün beyazına bizler sahip çıkıyoruz. Bilimsellikten uzak, sadece ticarethane için  “müşteri memnuniyeti” zihniyeti ile davranan, nitelikli bir sağlık hizmeti sunmayan, dinlenme hakkımıza saldıran, mesleki etik ve hekimlik onuru ile bağdaşmayan bu duruma itiraz ediyoruz. Dinlenme hakkımızı gasp eden ek randevu sistemine, mesai içinde ve dışında kısa aralıklarla muayene ve tıbbi işlem dayatmasına son verilmesini istiyoruz." açıklamasında bulundu.

MERSİN KENT HABER
 

Salih Abidin PalaSalih Abidin Pala