SAĞLIK
Giriş Tarihi : 12-10-2022 15:40   Güncelleme : 18-11-2022 15:52

Neden Seramik Filtre Tercih Edilir?

Seramik filtre; sahip olduğu özelliklerle bilhassa endüstriyel alan için hayati bir önem taşıdığını ispat eder.

Neden Seramik Filtre Tercih Edilir?

 

Seramik filtre; sahip olduğu özelliklerle bilhassa endüstriyel alan için hayati bir önem taşıdığını ispat eder. Her şeyden önce, tarihteki en eski su arıtma yöntemlerinden birisi olduğu söylenmelidir. Suyun seramik bir yüzeyden geçirilmesi sayesinde içerisindeki patojenlerin arındırıldığı yüzyıllar önce keşfedilmiştir. Hatta, doğal akış su beslemeli ilk su filtresi; seramik filtre olarak tanımlanır. Bir başka deyişle, seramik filtre; çok uzun zamandan bu yana su filtreleme pazarında kendisine yer bulur.

Doğal seramik; seramik filtreleme sisteminin temelini oluşturur. Kartuş; seramik gövdeden ibarettir. Bu özelliği sayesinde suyu işler. Ardından, gövdenin üzerindeki gözeneklerden faydalanarak sudaki yabancı bileşenleri arındırır. Gözenekler; işlevini sonuna kadar yerine getirir. Çünkü, her birisi yarım mikron büyüklüğünde olmakla beraber filtreleme işlemleri sırasında tahmin edilebileceği üzere suyun geçişine izin verir. Bu sırada, bakteri ve tortuların da gözenek üzerinde kalmasını sağlar. Ayrıca, bir şekilde filtreden kurtulmayı başaran partikülleri yakalamayı başarır. Bir başka deyişle, sorunsuz ve yüzde yüz verimli bir filtreleme seçeneği vaat eder.

Seramik Filtrenin Özellikleri Nelerdir?

Seramik filtre içerisinde granül karbon vardır. Ayrıca, aktive edilmiş karbonun içerisinde linyit, tahta, taş kömürü, Hindistan cevizi kabuğu gibi materyaller mevcuttur. Bunun yanı sıra, seramik filtre; sahip olduğu gözenekli ve çatlaklı yapısı ile de dikkat çeker. Suyun geçmesine izin vermesi ciddi bir avantajdır. Buna ek olarak, insan sağlığına zararlı etkileri ile dikkat çeken karbon bazlı moleküllerin geçmesine izin vermez. Onların gözeneklere tutunmasını sağlar. Sudaki çözünmüş kirler; yine seramik filtrenin bir özelliği olarak gözeneklerin içerisine hapsolur. Ayrıca, Hindistan cevizi kabuğu da suyun tadını dengeleyerek seramik filtrenin farklı bir avantajı olarak ortaya çıkar. Son olarak, granül karbon; sudaki rahatsız edici türden tadı ve kokuyu filtrelemesi ile dikkat çeker. Bir başka deyişle, seramik filtre; görevini tamamen yerine getirir.

Seramik Döküm Filtresi Nedir?

Seramik filtre; suyun arıtılmasını sağlamasına ek olarak kendisine farklı alanlarda da yer bulur. Bilhassa seramik döküm filtrenin önemli bir işlevi mevcuttur. Adından da tahmin edilebileceği üzere döküm sürecinde filtreleme işlemlerini yapar. Bir başka deyişle, istenmeyen katı maddeleri ortadan kaldırır. Endüstriyel faaliyetlerin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini mümkün kılar.

Seramik filtre; kalite ve verimliliği arttırması ile bilinir. Makine mühendisliği ile yakından alakalı olanların bildiği üzere döküm sırasında birtakım termal şoklara rastlanabilir. Ancak, seramik döküm filtre; söz konusu şoklardan hiçbir şekilde etkilenmez. Dayanıklı ve uzun ömürlü yapısı ile fark yaratır. Bunun yanı sıra, seramik filtrenin kullanım alanlarına göre farklı şekillerde isimlendirilmesi de söz konusudur. Örneğin, çelik, alüminyum ve magnezyum alaşımlı dökümler için bilhassa seramik köpük filtrenin kullanılmasına rastlanır.

Seramik Filtre Neden Popülerdir?

Endüstriyel alanda çok sayıda filtrenin yer aldığını ifade etmek gerekir. Ancak, seramik filtre; sahip olduğu avantajlarla bir adım öne çıkar. Gelin, seramik filtrenin avantajlarına yakından bakalım!

  • Her şeyden önce, diğer filtre seçeneklerine kıyasla ekonomiktir.
  • Kullanıldığı her alanda yüzde yüz başarılı sonuçları ile dikkat çeker. Bir başka deyişle, verimli ve işlevseldir.
  • Seramik filtre; döküm yüzey kalitesini iyileştirmesinden dolayı tercih edilir. Bu durum; maliyetlerini azaltmak isteyen işletmeler adına ciddi bir avantajdır.
  • Seramik filtre; fiyat/performans kriteri bakımından harika bir seçenektir. Uzun ömürlü ve dayanıklıdır. Bilhassa yüksek ısıya karşı son derece dayanıklı oluşu ciddi bir avantajdır. Termal şok direnci yüksektir. Bu sayede, zorlu şartlar karşısında dahi sorunsuz bir şekilde faaliyet gösterir.
  • Seramik filtre; yukarıdaki anlattığımız gibi suyun filtrelenmesini sağladığı gibi ergimiş metal içerisindeki yabancı maddeleri de filtreler.
Salih Abidin PalaSalih Abidin Pala