GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-10-2022 14:08   Güncelleme : 14-10-2022 14:48

TEMAD Mersin Kuruluşunun 38. Yılını ve Astsubaylar Günü'nü Kutladı

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Mersin, TEMd'ın kuruluşunun 38.. yılını Cumhuriyet Alanı'nda düzenlenen törenle kutlandı.

TEMAD Mersin Kuruluşunun 38. Yılını ve Astsubaylar Günü'nü Kutladı

Mersin Cumhuriyet Alanı'nda ki tören  Atatürk Anıtı'na TEMAD Mersin İl Başkanı Halil Kur'un çelenk koymasıyla başladı.

Ardından  saygı duruşu ve Bando Takımının eşliğinde İstiklal Marşı okundu

Alandaki törene TEMAD Mersin İl Başkanı Halil Kur, KKTC Mersin Başkonsolosu Akdeniz Belediye Başkan Vekili, Zalihe Mendeli, Akdeniz Güney Deniz Saha Komutan Vekili, Mersin Jandarma Komutan Vekili  Mezitli Askerlik Şübe Başkanı,Kuvvet Komutanları, kent brökrasisi, emekli astsubaylar ve aileleri katıldı. 

TEMAD Mersin İl Başkanı Kur, Astsubaylar Gününü'nde sevgi ve saygılarıyla selamlayarak başladığı konuşmasında TEMAD'ın  1984 yılının 17 Ekim'inde kurulan dinamik katılımcı yapısıyla insan haklarına önem veren kamu yararına bir dernek olduğunu,  "Birlikte Türkiyeyiz" şiarıyla çalışan Ülkenin en büyük STK'larından biri olduğunu belirtti.

Kur, Türk Silahlı Kuvvetlerinin temel taşı olan astsubaylar, emekli olduktan sonra maaşlarının % 40 düştüğüne dikkat çekerek emekli astsubayların yaşadıkları sorunların giderilmesini istedi. Kur, "Ne daha fazlasını ne de imtiyaz istiyoruz. Bu sorunumuzu acilen çözümlenmesini  talep ediyoruz" dedi.

Kendilerinin toplum tarafından önemsendiklerini görmek istedikleri  dile getiren Baikan Kur, " Bugün burada Astsubaylar Günü kutluyoruz. Başta Gazi Mustafa  Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi minnetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz" sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Tören folklör ekibinin gösterileriyle sona erdi.

Emekli Astsubaylar, törene katılanlar ile birlikte hatıra fotoğrafı çektirildi.

Astsubaylar Günü ve TEMAD Kuruluş etkinlikleri REMAD Şubesi'nde düzenlenen törenlerle sona erdi.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER 

 

Salih Abidin PalaSalih Abidin Pala