GÜNDEM
Giriş Tarihi : 18-10-2022 13:19   Güncelleme : 18-10-2022 21:56

TISİAD, Türk Irak İş Geliştirme Zirvesi Düzenliyor

Türkiye Irak Sanayici ve İş İnsanları derneği (TISiAD) 6. Türkiye-Irak İş Geliştirme Zirvesi ile ilgili basın toplantısında bulundu.

TISİAD, Türk Irak İş Geliştirme Zirvesi Düzenliyor

20-22 Ekim tarihleri arasında Mersin’de düzenlenecek olan  6. Türkiye-Irak İş Geliştirme Zirvesi'ne Irak eyalet valileri, üç ticaret ve sanayi  odası, Iraklı yatırımcılar, ticaret ateşeleri, temsilciler ile Bölge iş insanları katılacak. 

Mersin Divan Oteli'nde  gerçekleştirilen basın toplantısına TISİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Salih Çelik, YİK Başkanı Selahattin Balkan, Başkan Vekili Mustafa İmrak, Başkan Yardımcısı Cavidan Demirağ, Başkan Yardımcısı Recep Metin, Sayman Hava Arslan, Yönetim Kurulu Üyesi Halil Dalmış, Hamit Mert Avcı katıldı.

TİSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Salih Çelik, "6’ıncısını düzenleyeceğimiz Türkiye-Irak Yatırım ve İş Zirvesi’nin basın toplantısına dahil olduğunuz için hepinize sonsuz teşekkür ederim.

Derneğimizin 10’uncu kuruluş yıl dönümünde Mersin’de uluslararası bir iş zirvesine ev sahipliği yapmanın onurunu yaşıyoruz.

Etkinliğimizin başta Mersin’e ve tüm ülkemize güçlü katkılar sunacağına inanıyoruz.

Türkiye’nin Ortadoğu’ya açılan kapısı Mersin, liman kenti olma özelliğiyle bölgemiz için stratejik değeri olan bir yerdir. Bizler, bu kentte ticari faaliyetlerini sürdüren iş insanları olarak Mersin üzerinden ülkemize katkı sunmak için her konuda projeler yürütmekteyiz.

Türkiye’nin Avrupa Birliği’nden sonra en çok ihracat yaptığı IKYB ve Irak’ta ticari ilişkilerin geliştirilmesi adına yapılan ger türlü işbirliğini ve çalışmayı önemsiyoruz.

Bunun içindir ki göreve geldiğimiz Mart ayından bu yana Irak’ın her bölgesinde etkinlik göstermeye ve ilişki geliştirmeye çalıştık. İki ülke arasındaki kültürel ve tarihsel bağların geçmişte kalmaması adına önemli adımlar attık.

Derneğimizin öngörüsüne ve misyonuna uygun bir şekilde Irak’ın kuzeyinde ve güneyinde temsilcilikler atadık. Erbil, Süleymaniye, Necef, Bağdat, Duhok, Basra başta olmak üzere Irak’ın seçkin iş insanlarından temsilcililerimiz bugün üyelerimizle irtibatta ve her türlü desteği sunuyor.  Temsilcilerimiz dernek ofislerimizde üyelerimize her türlü danışma hizmeti sunmakta ve bizi başarıyla temsil etmektedir.

Derneğimiz Irak’taki her iş kolundan fuarlarına üyelerimizin aktif katılımı için önayak olmaktadır. 20-22 Ekim tarihleri arasında Mersin’de düzenleyeceğimiz iş zirvesinde hem Irak temsilcilerimiz hem de Irak’ın her bölgesinden iş insanları kentimizde olacak. Bölgesel sorunları ve yeni iş imkanlarını tartışacağımız zirvede yatırım ve ticaret adına yeni yollar ve işbirlikleri sağlayacağımıza inanıyoruz.

2020 yılında ülkemizde de yayılan koronavirüsün yarattığı insani ve ekonomik sarsıntıyı hep beraber yaşadık. Üç yıla yakındır etkilerinden kurtulamadığımız bu salgının yaralarını sarmak adına biz iş dünyası olarak imkanlar dahilinde üzerimize düşeni yapmaya çalıştık.

TISİAD olarak her daim bilimin ışında yol almaya çalıştık. Tüm üyelerimiz, temsil ettikleri sektörlerde üzerine düşeni yapmaya çalıştı. Ama en önemlisi bu konuda Bilim Kurulumuza katlılarından dolayı huzurunuzda sonsuz teşekkür ederiz. Sadece bu konuda değil, her konuda makaleleri ve yol göstericilikleriyle onlar derneğimize çok güç kattı.

Yine tecrübeden ışık alan bir dernek olarak Yüksek İstişare Kurulumuza da teşekkürü borç biliyoruz. 20 Ekim’de başlayacak olan zirvemizde Yüksek İstişare Kurulumuzun tecrübeleri ve bağlantıları bu etkinliğimizde bize güç verdi.

Bir yıla yakın bir süredir görevdeyiz ve paydaşı olduğumuz tüm STK’lere de katkı sunmaya çalıştık. Ayrıca ortak çalışmalarda yer aldık.  İş zirvemizde Çukurova bölgemizde ve lojistik başta olmak üzere farklı sektörlerde yetkili STK’ler de yer alacak." dedi.

Başkan Çelik konuşmasının son bölümünde "Zirvemizin kentimize ve bölgemize sunacağı katkılar için tüm katılımcılara şimdiden teşekkür eder, siz değerli basın mensuplarımızı da bu güzide çalışmamızı kamuoyuna duyurmak adına yanımızda görmek istediğimizi belirtmek isteriz." arzusunu dile getirdi.

Başkan Çelik ve Yönetim Kurulu Üyeleri gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER

 

Salih Abidin PalaSalih Abidin Pala