TURİZM
Giriş Tarihi : 03-07-2024 20:34   Güncelleme : 03-07-2024 20:34

VALİ PEHLİVAN, MERTİD ÜYESİ TURİZİMCİLERLE BULUŞTU

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Mersin Turizm İşletmecileri Derneği (MERTİD) ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda turizimcilerle buluştu.

VALİ PEHLİVAN, MERTİD ÜYESİ TURİZİMCİLERLE BULUŞTU

BN Hotel'de gerçekleştirlen toplantıya, Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, MERTİD Yönetim Kurulu Başkanı ve MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay ve turizm sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin sahipleri ve yöneticileri katıldı.

Mersin İlimizin doğası, tarihi, denizi,güneşi ile yurt içinde ve yurt dışında tanınırlığının artırılması konusunda büyük bir gayret gösterildiğinin altını çizen Vali Pehlivan toplantıda yapmış olduğu konuşmasında; ”Akdeniz’in kıyısında 321 km sahil şeridinde 11’i mavi bayraklı 41 plajı ve 100’ün üzerinde koylarıyla deniz turizminde tercih edilen önemli tatil merkezlerinden olan Mersin İlimiz; sahip olduğu çok sayıdaki tarihi yapıları, doğal varlıkları, antik kentleri, inanç turizm merkezleri, zengin mutfağı ve eşsiz doğasıyla her geçen gün daha fazla turisti ağırlıyor.


İlimizin tanıtımına katkı yapmak ve sahip olduğumuz yapıları,varlıkları ön plana çıkarmak amacıyla Unesco geçici miras listesinde olan; Tarsus İlçemizde bulunan St. Paul Kuyusu ve çevresi, Erdemli İlçemizde bulunan Korykos Antik Kenti, Mut İlçemizde bulunan Alahan Manastırı ve Anamur İlçemizde bulunan Mamure Kalesi’ni kalıcı listeye aldırmak için çalışmalar yürütüyoruz. Ayrıca diğer tarihi varlıklarımızda önce geçici listeye sonrada kalıcı listeye aldırmak gibi bir hedefimiz var.


Bunun yanında tescilli yapılarımız da bulunmaktadır. 926 tescilli antik ve tarihi değeri olan eserimizle beraber 1.642 de tescilli tarihi yapımız var.


Birçok medeniyete ev sahipliği yapan, tarihi limanlarıyla önemli bir ticaret merkezi olan Mersin İlimiz’de 11 ören yerimiz ve 11 de müzemiz var. Buralara binlerce ziyaretçi geliyor. 605 otelimiz de 45 bine yakın yatak kapasitemiz var. Buralarda da yıldan yıla ziyaretçi sayısı artıyor.


“İlimizin diğer sektörlerde olduğu gibi, turizm alanında gelişim çıtasını daha da yukarılara çıkarmak için başta Kültür ve Turizm Bakanlığımız olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlarla, turizm paydaşlarıyla iş birliği, koordinasyon ve uyum içerisinde çalışmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.


 

EditörEditör