RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 09-07-2024 11:24   Güncelleme : 09-07-2024 11:24

CEM ADRİAN, TEKNOLOJİYİ MÜZİĞİMDE ve MÜZİĞİMİN GÖRSELLERİNDE KULLANIYORUM

Müzikte sınırları, tarzları, kuralları dışlayan ve kendini sadece “özgür bir müzisyen” olarak tanımlayan Cem Adrian, müzik endüstrisinde teknolojinin rolü üzerine bir sohbet için “Teknolojinin Şapkaları” podcast’inde Banu Zeytinoğlu ve Murat Lostar’ın konuğu oldu.

CEM ADRİAN, TEKNOLOJİYİ MÜZİĞİMDE ve  MÜZİĞİMİN GÖRSELLERİNDE KULLANIYORUM

20 yıllık müzik kariyeri boyunca gerek üretimlerinde gerekse iletişim çalışmalarında teknolojiye ve dijital dünyaya çok büyük ağırlık veren Adrian, teknolojinin müzik üretimindeki rolü, yaratıcılığı nasıl etkilediği, yapay zekâyla ilişkisi, kayıtlarda ve sahne performanslarında kullandığı teknolojiler gibi birçok konuda soruları yanıtladı. “Teknolojinin getirdiği her türlü nimeti müziğimde ve müziğimin görsellerinde kullanıyorum,” diyen başarılı müzisyen teknolojinin müzik üretiminde yeni ve geniş paletler sunduğunu, yaratıcılığın sınırlarını genişlettiği söylerken, öte yandan ortaya çıkan bazı olumsuz etkilere de değindi. Banu Zeytinoğlu ve Murat Lostar’ın hazırlayıp sunduğu “Teknolojinin Şapkaları” yeni bölümleriyle her pazartesi saat 10.30’da Açık Radyo’dan, yayının ardından ise acikradyo.com’da ve Spotify başta olmak üzere farklı platformlarda tüm bölümleriyle podcast serisi olarak dinlenebilir.

 

Herkesi ilgilendiren, teknoloji ve siber güvenliği herkes için anlaşılır kılan “Teknolojinin Şapkaları”nın “Cem Adrian’la Teknoloji Üzerine” başlıklı bölümüne konuk olan Cem Adrian, gelişen kayıt teknolojilerinin müzik üretimi açısından büyük olanaklar sağladığını vurgularken teknolojinin, üretim hızı açısından da çok işe yaradığını ifade etti. “Taşınabilir aygıtlar ve hatta bazen uygulamalarla işimizi çözebilmek, üretim hızını artırıyor, zaman kazandırıyor,”  diyen başarılı sanatçı, artık telefonların mikrofonlarıyla bile çok kaliteli şarkı kaydetmenin mümkün olduğunu ve kendisinin de yoğun konser programı esnasında yollarda, otel odalarında bu sayede birçok kayıt yapabildiğini belirtti.

 

Teknolojinin sağladığı üretim ve kayıt imkânlarıyla, dijital platformların yarattığı paylaşım alanları sayesinde ana akımın kurallarına ve kısıtlamalarına bağlı kalmadan, dilediği gibi müzik yapabildiğini vurgulayan Adrian, teknolojinin müzik üretimi üzerindeki olumsuz etkisini ise şu sözlerle ifade etti: “Üretim hızının tüketim hızına yetişmesi için insanlar kaliteden ödün vermek durumunda kalabiliyor. Sanatta tüketim hızı ve üretim çok fazla. Bu dinamiklerde doğru şekilde var olmak önemli, çünkü bu hızı değiştirmek mümkün değil.”

 

Kariyerinin en başından bu yana gerek üretim teknolojilerini gerekse sosyal medyayı çok etkili şekilde kullanan Cem Adrian, genç yaşta başladığı radyoculuk sayesinde bu teknolojilere aşina olmasının kendisine katkı sağladığını da belirtti.

 

“Müzik konusunda yapay zekânın henüz çok faydasını görmedim”

 

Yapay zekâyı geç kalmada keşfetmeyi önemsediğini söyleyen Adrian, “Hatta doğru takip etmek için bir danışmanla bile çalıştım, çok da faydalandık, özellikle görseller konusunda. Ama henüz müzik konusunda çok faydasını göremedim, bence kimse de çok görmemiştir,” yorumunu yaptı. Yapay zekânın her anlamda hem tehlikeli ve riskli hem de heyecan verici bir yöne gittiğini söyleyen sanatçı, sanat üretimi açısından en önemli konulardan birinin hukuki açıkların çözülmesi olduğunu vurguladı. Kendi sesiyle ya da eserlerinden yola çıkarak yapay zekâ üretimlerinin önüne geçmenin mümkün olmadığını belirten Cem Adrian, “Canlı performans her şeydir. Onun dışındaki her şey yapay zekanın eline geçse bile organik yorumculuk, sanatçılık asla taklit edilemez,” dedi.

 

Kendine has duruşu ve güçlü yorumuyla müzik dünyasının en özel isimlerinden olan Cem Adrian programda ayrıca sahnede kullandığı teknolojilerden, 20. yıl için hazırlamakta olduğu sıradışı albümden ve yeni kayıtlarından da bahsetti.  

 

Banu Zeytinoğlu ve Murat Lostar “Teknolojinin Şapkaları”nda, her geçen gün hayatımızın daha da büyük bir parçası haline gelen bilgi ve iletişim teknolojileriyle güvenli ilişki kurmanın yollarını en kolay anlaşılır haliyle konuşuyorlar. İkilinin şifreleme, yedekleme, güvenli online alışveriş gibi herkesi ilgilendiren kritik konulara eğlenceli, gündelik bir anlatımla ışık tuttuğu ve hap bilgiler paylaştığı program, her yaştan ve her bilgi düzeyinden teknoloji kullanıcılarına hitap ediyor. İki eski dostun sohbet havasında geçen eğlenceli programında Zeytinoğlu “halkın sesi” oluyor ve bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanırken hepimizin aklına takılan basit ama önemli soruları soruyor. Türkiye’nin en kuvvetli ve eski bilgi güvenlik şirketinin sahibi Lostar ise bu soruları temel bilgilerle, teknolojik terimlere girmeden ve kolay anlaşılır bir dille yanıtlıyor.

 

Her pazartesi sabahı 10.30’da Açık Radyo’da (95.0) yayımlanan “Teknolojinin Şapkaları”nın tüm bölümleri, podcast serisi olarak acikradyo.com’da ve başta Spotify olmak üzere farklı platformlarda kaçıranları ve yeniden dinlemek isteyenleri bekliyor.

EditörEditör