EĞİTİM
Giriş Tarihi : 08-09-2023 14:39   Güncelleme : 08-09-2023 15:05

KIRAĞIBUCAĞI İLKOKULU İMECE USULÜYLE RESTORASYONU YAPILDI

Silifke İlçesi Uzuncaburç Mahallesi Kırağıbucağı köylüleri, 2023 -2024 eğitim öğretim yılına hazır olması için imece usulüyle ilkokullarını restore etti. Yeni eğitim öğretime tam olarak başlaması için destek bekliyor.

KIRAĞIBUCAĞI İLKOKULU İMECE USULÜYLE RESTORASYONU YAPILDI

Bu derslikte  Kırağıbucağı KYD Derneği, Silifke İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Silifke İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği içerisinde köylülere sırasıyla  Meyvecilikte Budama, Bitki Koruma Ürünü Uygulama Eğitimi ve Arıcılık eğitimi verildi.
*
Silifke'nin Uzuncaburç mahallesine bağlı Kırağıbucağı ilkokulunda 1964-1994 yılları arasında 272 öğrenci mezun oldu.

1994 -2014 yılları arasında kaderine terk edilen okul binası köylülerin dayanışmasıyla 2023 yılına kadar restore edildi.

Kırağıbucağı Kültür Yaşatma ve Dayanışma Derneğinin çalışmalarıyla sıvası, boyası, penceresi, çatısı, elektrik tesisatı, sıraları yenilenen okulda Cumhuriyetin 100.yılı anısına Kütüphane ve derslik açıldı.

Dernek Başkanı Emekli Öğretmen ve idareci Sadettin DÖLEK,  "Genç yaşlı kadın erkek katılımın yüksek olduğu kurslara civar köylerden de katılımın olması  herkesi sevindirdi. Yaylaya gelen insanların eğitim yuvasına ilgisi şimdiden 2024 yılındaki eğitim programının belirlenmesini sağladı.

Tıbbi ve aromatik bitkiler kursu, dikiş nakış kursu, ilk yardım kursu, orman yangınına acil mücadele kursu için talepler oluşmaya başladı.

2016 yılından bu yana önceki dernek başkanı Hulusi ŞİMŞEK ve ekibi başta olmak üzere emeği geçen herkesi tebrik ediyoruz. Bundan sonraki süreçte ise okulun kalan eksikleri WC onarımı, okul bahçesi peyzaj düzenlemesi, güneş enerjisinden elektrik üretme projesi, yetişkin spor parkı ve gençlerin sportif faaliyetlerine ortam sağlamak için futbol, voleybol ve basketbol ortak sahasının zeminini tamamlamak için üyelerimiz ve köylülerimizle dayanışma içerisinde gayret göstereceğiz."dedi.

Dernek üyesi Ziraat Mühendisi Mehmet Ünver ise; "okulun bina olarak yüzde 80'lik eksiği bu zamana kadar köylülerimizin desteğiyle tamamlandı. Bu yıl Cumhuriyetin 100.yılı anısına Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün portresi okulumuzun duvarına çizildi, Çocukların köye ilgisini arttırmak için çocuk sineması, çocuklarla kütüphanede ve okul bahçesinde eğlenceli oyunlar oynayarak unutamaycakları zamanlar geçirdik. Yine yetişkinler için akşam sineması gösterimi yaparak sosyal etkinlikler sağlandı. Yıkılan Mersin Yenişehir Cumhuriyet İlkokulu'nun çocuk oyun parkını geri dönüşümünü sağlayarak köyümüzün okul bahçesine kurduk. Okulumuzun açılışını Mersin Valimizin de katılımıyla Cumhuriyetin 100.yılında açabilmek istiyorduk fakat eksiklerimizi henüz tamamlayamadık." dedi.

Destek çağrısında bulunan Ünver, "Belki basit ve hızlı çözülebilecek eksikleri tamamlamakta zorlanıyoruz. Yetkililerden destek istiyoruz. İnşallah Cumhuriyetin 101.yılında açılışını yapmak nasip olur. " açıklamasında bulundu.

MERSİN KENT HABER

EditörEditör