GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-02-2024 19:35   Güncelleme : 16-02-2024 19:35

KILAVUZ, HIZIR, BARIŞA, HUZURA VESİLE OLSUN

Mersin Cemevi Başkanı Pir Hasan Kılavuz, “Alevi İnancının en büyük bayram günleri Hızır günleridir." dedi.

KILAVUZ, HIZIR, BARIŞA, HUZURA VESİLE OLSUN

Hızır Orucumuzun ardından Cemevi İnanç Kurulu tarafından Hızır Cemi yürütüldü.

Mersinde bulunan ve Cem öncesi  canları selamlayan AKD Genel Başkanı Seher Şengüllü Yılmaz, “Birbirimizin Hızır’ı olalım” dedi.

Hızır Cemini; Seyit Sabun Ocağı’ndan Hasan Kılavuz, Baba Mansur Ocağı’ndan Erdoğan Sevin, Kureyşan Ocağı’ndan Hıdır Beyaz, Seyit Sabun Ocağı’ndan Mehmet Seyitalioğlu,    Baba Mansur Ocağından Ali Halis Çelik yürütürken, Zakir Rıza Aydın nefesler okudu.

Yoğun katılımın olduğu cemde Mersin Cemevi Başkanı Pir Hasan Kılavuz, “Alevi İnancının en büyük bayram günleri Hızır günleridir. Hızır ayında, talipler pirinin yolunu gözler. Pir gelince cem yapar, görgüden geçer. Pir, inançsal hizmeti yürütür. Her Alevi, imkân ve olanaklar doğrultusunda kurban tığlar. Alevi inanç ve ibadetleri Hızır ayında doruk noktasına ulaşır. Uyandırdığımız deliller barışa, huzura vesile olsun dedi.

Kılavuz, “Özelikle Aleviler, kız çocuklarına değer vermeli, kız çocuklarının eğitimi için aileler büyük çaba sarf etmelidir.  Bu inancın çırasını yakan kadındır. Alevi inancında kadın büyük yer tutar. Öğretmenlerimize önemli görevler düşmektedir. Çocuklara insan, doğa, hayvan sevgisi anlatmalıdır. Dervişlerimizin ve ozanlarımız tabiatı severken günümüzde, sevgisizlikten dolayı ağaçlar kesiliyor, hayvanlar öldürüyor, doğa katlediyor.  Ülkenin mili servetini korumak en büyük görevimizdir.” Diye konuştu.

Kılavuz, “Aleviler ve Alevi dostları bu Cemevine geldikleri zaman mabete yakışır şekilde temiz, düzenli, intizamlı, disiplini olan tüm hizmet birimlerinin Alevilere hizmet edecek bir mekan olarak görmek isteler. Cemevinde yapılan tüm hizmetler canların lokma ve  bağışıyla yapılmaktadır. ” diye belirtti.

Zakir Rıza Aydın’ın seslendirdiği deyiş, duaz ve mersiyelerle birlikte on iki hizmet yerine getirildi. Semah dönüldü. Gülbenkler verildi. Cem bitiminde, katılan canlara lokma dağıtıldı.

EditörEditör