KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 21-08-2023 11:06   Güncelleme : 21-08-2023 11:16

MERSİN PAZARCIKLILAR DERNEĞİ BARIŞ İÇİN AŞURE KAYNATTI

Mersin Pazarcıklılar Kültür ve Dayanışma Derneği, barış ve kardeşlik için aşure kaynattı.

MERSİN PAZARCIKLILAR DERNEĞİ BARIŞ İÇİN AŞURE KAYNATTI

Pazarzcıklılar Derneği önündeki alanda düzenlenen aşure etkinliğine  Başkan Seçer ve Meral Seçer, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Gülcan Kış, Alevi Bektaşi Federasyonu İnanç Kurulu ve Mersin Cemevi Başkanı Hasan Kılavuz, Pazarcıklılar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Doğan Döldoş, siyasi partilerin il ve ilçe yöneticileri, dernek, oda temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

“Önemli olan geçmişten aldığımız dersleri uygulamak”

Aşure etkinliklerinin geçmişi hatırlamak ve bir arada olmak adına önemli bir vesile olduğunu söyleyen Başkan Seçer, “Aşure bir vesile, önemli olan burada bir arada olmak ve geçmişi yad etmek, hatırlamak, bunları konuşmak. Dedemin bilgisiyle aktardığı gibi bunlardan bir ders çıkarmak ve bugüne uyarlamak. Bu bilgiler kitaptan bize bilgi olarak aktarılıp, sadece bir bilgi olarak; hayatımızda uygulamadan, beynimizde, dimağımızda, düşüncemizde kaldığı zaman bir kıymeti harbiyesi yok. Önemli olan aldığımız bu dersleri hayatımızda uygulayabiliyor muyuz?  dedi.

“Belediye Başkanınız olarak herkesi burada huzurla ve güvenle yaşatmak görevim”

Mersin’in önemli ve özellikli bir yer olduğunu belirten Başkan Seçer, “Burada bulunan birçok yurttaşımızın aslında doğduğu yerde Kerbela’yı yaşayıp buralara geldiğini hepimiz biliyoruz. Özellikle içinde bulunduğumuz şu mekanın yani Pazarcıklılar’ın, Maraşlılar’ın 1970’li yılların sonunda yaşadığı Kerbela’nın; hala ailelerde büyükler tarafından anlatıldığı zaman tüyleri diken diken ettiğini, içimizin ağladığını biliyoruz. Hepimizin ailesinde var. Biz bugün o yaşanılanları bir daha topluma yaşatmamak için ne yapabiliyoruz, nasıl mücadele ediyoruz? Belediye Başkanınız olarak bu bölgeye hangi nedenle, nereden gelmiş olursa olsun dili, dini, ırkı, mezhebi, meşrebi ne olmuş olursa olsun herkesi burada huzurla ve güvenle yaşatmak, herkesin kendisini iyi hissetmesini sağlamak benim her şeyden önce insani ve vicdani görevim. Sonra hukuki ve idari görevim” diye konuştu.

Pazarcıklılar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Doğan Döldoş, “Aşure; 1350 yıl önceden, bir Kerbela olayından çıkıp bugüne kadar gelen bir zulüm sonunda, bir matem orucuyla devam eden şükürden mateme; ama o günkü yapılan zulüm bugüne kadar kimlik değiştirerek, gömlek değiştirecek bir şekilde gelmiştir. Din, dil, ırk bir sürü sebebi vardır. Bugünkü organizasyonumuza katılarak bizlere destek olan başta üyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere tüm misafirlerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Açılış konuşmaları ile başlayan program, Mersin Cemevi Başkanı Hasan Kılavuz'un gülbengi okuması ile devam etti. Program, dernek tarafından hazırlanan aşurelerin katılımcılara ikram edilmesiyle sona erdi.

MERSİN KENT HABER

EditörEditör