DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Prof. Dr. Ahmet Özer
Prof. Dr. Ahmet Özer
Giriş Tarihi : 02-02-2024 11:07

Toroslar'da Seçim Nasıl Kazanılır?

En sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim. Toroslarda seçim ancak CHP ile DEM’in iş birliği ile güçlü ve profili yüksek Kürt bir adayın CHP’den aday gösterilmesi ile kazanılabilir. Gerekçesi de belli: Aday DEM’in ve CHP’nin üzerinde mutabık kalacakları ve her iki partinin seçmeninin oy verebileceği bir kişi olmalı. Yetmez, bu aday aynı zamanda AKP’ye oy veren Kürtlerden de oy alacak biri olmalı. O taktirde sonuç alınabilir, aksi taktirde burada seçim kazanmak mümkün değil. 

Neden böyle diyoruz? Çünkü hesap belli, oylar belli, matematik ve sosyoloji ortada. Yerel seçim ile genel seçimin dinamikleri farklı. Her ilin özgün koşulları olduğu gibi her ilçenin de koşulları kendine hastır, tıpkı Toroslarda olduğu gibi. Bundan dolayı aday belirleyici ve adayın profili önem kazanıyor. Seçim de akıl, strateji, sosyoloji ve matematikle kazanılır. Diğer bir deyişle akıllı bir strateji ve sosyolojiyi dikkate alan bir matematikle seçim kazanılabilir. Bu noktada Toroslarda hesap açık, sosyoloji belli.

Rakamlara bir göz atalım: Geçen seçimde CHP (bileşenleri ile birlikte) 45 bin oy almış, DEM de 40 bin oy almış, toplamda 85 bin ediyor. Karşı cephede yer alan Cumhur İttifakı ise 77 bin oy almış, AKP 55 bin, MHP de 22 bin almış bu da eder 77 bin. Bu durumda CHP +DEM iş birliği bir tık ilerde. Tabi seçimde iki artı iki her zaman dört etmez bazen 3 bazen beş edebilir. 

Her ne kadar burada yarış iki aday arasında geçecekse bile diğer partilerin konumu, durumu ve nasıl davranacakları da önemli: Küsuratları dikkatte almadan söylersek, Zafer Partisinin 3 bin beş yüz oyu, İşçi Pastisinin de 3 bin oyu var Toroslarda. Ayrıca İyi Partinin aldığı 18 bin oyu da unutmamak lazım. İyi Parti aday çıkaracak, anacak adayı nasıl davranacak ne kadar oy alacak, belli değil. İP ile Zafer Partisi ne yapacak, bütün bunlar seçimin sonucunu etkileyecek faktörler olarak bir kenara not edilmeli.

Bu matematiğe ve sosyolojiye bakıldığında şu söylenebilir. DEM ve CHP’nin üzerinde anlaştığı, her iki tarafın seçmeninin de oy verebileceği profili yüksek Kürt bir aday seçimi kazanabilir. Şöyle ki; aday CHP’den olabildiğince yüksek oranda oy alacak, DEM iyi bir çalışma yaparak seçmenini firesiz sandığa götürecek ve en önemlisi aday AKP’li muhafazakâr Kürt seçmeden de bir miktar oy alacak. Seçimi kazanmanın formülü bu. Yani, CHP’deki kaçakları minimize et, AKP’den gelecek oyları maksimum düzeye çıkar ve DEM’in tüm oylarını al ve seçimi kazan. Tabi oluşturulacak meclis üyeleri listesinin de bu süreçte çok önemli olduğunun altını çizelim.

Bu olmadığı taktirde seçim muhalefet tarafından kazanılamaz. Ne CHP ne de DEM tek başına burada seçimi alamaz. Bir güç birliği olmazsa, yani DEM ve CHP Mersin’de ayrı ayrı aday çıkardıkları taktirde sadece Toroslar değil Büyükşehirde de seçim zora girer. Aynı şey Tarsus, Akdeniz ve hatta Mezitli için de geçerli. Çünkü seçimde güç birliği nasıl ki kazanma konusunda bir domino etkisi yapacaksa kaybetme konusunda da aynı etkiyi yapar. Bu durum ilçe ve büyükşehir meclislerine de yansır. 

O halde akıl var mantık var, bile bile lades demenin, Mersin’i MHP’ye teslim etmeninin manası ve mantığı yok. Muhalefet partilerinin kaybetmek yerine kazan kazan politikası ile hareket etmeleri gerekir. O zaman bütün anakent merkez ilçeleri ve Tarsus’ta seçim kazanılır, yansıra büyükşehir meclisinde çoğunluk elde edilir. Aksi bile bile kaybetmeye oynamaktır, bu da Mersin’e ve Mersin’de yaşayanlara haksızlık olur, kötülük olur. 

Manzara belli. Karşı tarafta seksen öncesi Milliyetçi Cepheyi hatırlatan bir sağ blok oluştu. Onun karşısında demokrasi güçleri ile çıkılmazsa ülke kaybeder, demokrasi kaybeder. Çünkü 2024 yerel seçimleri aynı zamanda 2028 genel seçimlerinin kapısını açacak ya da kapatacak nitelikte. Yerelde muhalefet başarılı olursa bu güç birliği 2028 yılında yapılacak olan genel seçimleri de etkiler, toplumu değişim konusunda motive eder, umut verir. Aksi durumda umutlar iyice kırılır ve tek adam rejimi perçinlenir. İktidar yapacağı her türlü iş ve işleminin meşruiyet temeline kazandığı seçimleri yerleştirir, yapılan haksız hukuksuz uygulamalara daha yüksek bir özgüvenle devam edilir.

 Görünen köy kılavuz istemez, durum buyken gerekli fedakarlıkları yapmayarak birlikte hareket etmemek ister istemez Cumhur İttifakının değirmenine su taşır. Çünkü CHP ve Dem güç birliği yapmazsa sadece Toroslar ve Mersin’de değil, başta İstanbul olmak üzere, Ankara, Adana, Antalya da kaybedilir, kazanılması muhtemel olan Balıkesir ve Bursa’da da seçim kazanılamaz, muhalefet topyekûn kaybeder. İş işten geçtikten sonra ise birbirini suçlamanın, ah vah etmenin hiçbir anlamı olmaz.  

Prof. Dr. Ahmet Özer 

 

Prof. Dr. Ahmet Özer

Prof. Dr. Ahmet Özer

DİĞER YAZILARI KATILIMCI, DEMOKRATİK ve GÜÇLÜ YEREL YÖNETİMLER MODELİMİZ SUSKUNLUK SARMALI SEÇİME GİDERKEN DEMOKRASİ VE HUKUK-1 YENİ SEÇİM YASASININ HEDEFLEDİĞİ NEDİR? İNSAN ve İNSAN HAKLARI HEGEMONYANIN SONU MU? VAKIF KONUŞMASI AYDIN ve SORUMLULUĞU ÜZERİNE DÜŞÜNCELER BİR ANMA, İKİ BÜYÜK BİLİM İNSANI DOĞUMUN MUCİZESİ İLE ÖLÜMÜN İHTİŞAMI ARASINDAKİ İNSANIN SEFALETİ! KILIÇDAROĞLUNUN KÜRT SORUNU SÖYLEMİ VE YARATTIĞI TEPKİLER ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME 12 EYLÜL TARİHİN GÖĞSÜNDE BİR KARA LEKEDİR Kapitalizmin Aç Gözlülüğü TALAİBAN’IN AFGANİSTAN İSLAM EMİRLİĞİ MUAMMASI, ETKİLERİ VE SONUÇLARI KİNYAS İBRAHİM MİRZOYEV’İN ANISINA İşleyen Süreçler ve Devam Eden Krizlere Sistemik ve Sosyolojik Bir Bakış ÇÖZÜM ve DİYARBAKIR ZİYARETİ...!? Bir Yazar: Yaşar Kemal – 1 Temiz Toplum ve Temiz Siyasete Giden Yolda Siyasi Partilerin Rolü İNSAN DEDİĞİN NEDİR Kİ? ÖZGÜRLÜK ONU SAVUNMA CESARETİNİ GÖSTERENLERİN HAKKIDIR. KORONA ve SONRASI DÜNYANIN HALİNE POLİTİK BİR BAKIŞ YÜZLEŞMEK...! SUSKUNLUK SARMALI İnsanoğlunun Huzur ve Erdem Arayışı: Kiynisizm ve Hedonizm Arasındaki Yol Mutlu Olma Arayışının Sosyo Psikolojik Temelleri ve Freud Gerçeği MUTLU OLMA ARAYIŞININ SOSYO PSİKOLOJİK TEMELLERİ VE FREUD GEREÇEĞİ ACININ ve NEFRETİN KADINLARI...!? SÖZÜN NAMUSUNA VE İNSAN ONURUNA BAĞLI BİR YAZAR: YAŞAR KEMAL DİLİN ÖNEMİ ve DÜNYA ANA DİL GÜNÜ SEVGİ VE GÜN ÜZERİNE Yeni Anayasa Nasıl Yapılmalı ve Neler İçermeli? İKTİDARIN REFORM SÖYLEMİ...! 2020’DEN 2021’E DEVREDEN DÖRT KRİZ YENİ YIL Mİ, DEDİNİZ..!? EKRAN TACİZİ...! TARİHSEL VE KÜLTÜREL BİR VARLIK OLARAK İNSAN BİLİM VE BEYİN GÖÇÜ SORU SORMANIN MAHARETİ PİŞO MIHEME İKTİDAR NASIL DEĞİŞECEK, MUHALEFET NE YAPACAK? BİR ÖMRÜN İKİ HİKAYESİ AŞI MUAMMAYA DÖNMESİN...! ÖĞRTEMEN CHP Genel Sekreteri, Sayın SELİN SAYEK BÖKE’nin MESİAD’daki TOPLANTISINDAN NOTLAR CHP GENEL SEKRTERERİ SELİN SAYEK BÖKE İLE TOPLANTI HANGİ CUMHURİYET? PAŞA VE DÖRT KARISI HAYVANDAN TANRIYA! TEKNOLOJİNİN YAPTIKLARI AÇISINDAN İNSAN !-8 İNSANIN MACERASINA DAİR- 7 Başkan Seçer 'le Bir Saat İnsana Dair Düşünceler 1-) HAYATTAN DERSLER...! YAŞAMIN SIRRI YAŞAM(AK) NEDİR? -1- ÖLÜM VE ÖLÜMSÜZLÜK! BABALAR VE OĞULLAR (Sizin Hiç Babanız Öldü mü?) ANNELER GÜNÜN ESBABI MÜCİBESİ...! DOĞA VE ÇEVRE İLE YÜZLEŞMEK KENDİMİZLE YÜZLEŞMEK-3- KENDİMİZLE YÜZLEŞMEK -2 (VE MAKYAVELİZM’İN BİZİ GETİRDİĞİ YER) KENDİMİZLE YÜZLEŞMEK..! -1- YÜZLEŞME...! ÇAĞRI.! NORMALLEŞME NE ZAMAN BAŞLAYACAK-2-
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA