EKONOMİ
Giriş Tarihi : 16-08-2023 10:12   Güncelleme : 15-08-2023 10:12

MERSİN, HAYDİ GEL KÖYÜMÜZE DESTEK VERELİM

Mersin Büyükşehir Belediyesi, tarımsal kalkınmada kırsal kesimdeki Mersinli üreticileri desteklemek amacıyla  ‘Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim" projesi kapsamında Erdemli, Gülnar, Mut ve Silifke’deki 26 üreticiye, toplam 650 adet küçükbaş hayvan, 104 ton yem ve 9 adet ekipman ile kooperatiflere sulama borusu desteği yapıldı.

MERSİN, HAYDİ GEL KÖYÜMÜZE DESTEK VERELİM

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Başkan Vahap Seçer öncülüğünde tarımsal projeleriyle üretimi ve üretici desteklemeye, Mersin’de tarımsal kalkınmayı artırmaya devam ediyor. 2020 yılından itibaren binlerce üreticiye, fide, fidan, ekipman, küçükbaş hayvan, sulama borusu, yem gibi birçok tarımsal ürün desteğinde bulunan Büyükşehir Belediyesi bu kez de Erdemli, Gülnar, Mut ve Silifke’deki 26 üreticiye, toplam 650 adet küçükbaş hayvan, 104 ton yem ve 9 adet ekipman ile kooperatiflere sulama borusu desteğinde bulundu.

Dağıtım kapsamında Silifke ilçesinde düzenlenen Tarımsal Ürün Dağıtım Töreni’ne katılan Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Vahap Seçer, üretime yönelik desteklerin devam edeceğini söyleyerek, üreticinin her anında yanında olacaklarını vurguladı.

Törene Başkan Seçer’in yanı sıra, CHP Mersin Milletvekilleri Talat Dinçer, Hasan Ufuk Çakır, kooperatif, oda ve birliklerin yöneticileri, muhtarlar, üreticiler ve Büyükşehir Belediyesi’nin bürokratları katıldı.

Konuşmasına “Hava sıcak, yüreğimiz sıcak, sevgimiz sıcak, umudumuz sıcak. İnşallah birliğimiz, beraberliğimiz hep böyle sıcak olsun, daim kalsın” diyerek başlayan Başkan Vahap Seçer,  çalışmanın, üretmenin, gayret etmenin, emek etmenin, alın teri dökmenin ne demek olduğunu bilen insanlara hitap ettiğini söyledi. Mersin’in üretim, tarım ve hayvancılık ile özdeşleşen bir bölge olduğunu söyleyen Başkan Seçer, “Bunun derdini bilen adam da bu memlekete Belediye Başkanı olursa, üretimin, çiftçinin değerini bilirse, o halk şanslı bir halktır. Çünkü yöneticisi kendinin derdini biliyor. Üretim nasıl olur, emek nasıl olur, rızk nasıl kazanılıyor, ne zorluklar içerisinde yapılıyor bunları bilir” dedi. 

“Çiftçinin desteklenmediği bir ülkede üretim olmaz”

Kendisinden önce yapılan konuşmalarda tarıma ve üretime dair çok güzel cümleler kurulduğunu belirten Seçer, ‘Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim’ projesinin Türkiye’ye model olabilecek bir proje olduğunu belirterek, “Çiftçinin bahçesi, meyvesi, tarlası, hayvanı, ineği, kıl keçisi var. Bu insanların desteklenmediği bir ülkede üretim olmaz. Dünyanın neresine giderseniz gidin bu böyledir. Çünkü üretim burada ne ile oluyorsa, Almanya’da da Amerika’da da aynı. Orada da mazot, ilaç, gübre lazım, Üretim böyle oluyor. Üretim yaparken ödeyeceğiniz her kuruş para üretimden elde ettiğiniz satış bedelinden dünyanın her yerinde daha yüksek olur. Çünkü enerji pahalı. Dünyanın her yerinde pahalı. Gübrede, akaryakıtta, zirai ilaç da, kimyasallarda pahalı. Ama her ülkenin de kendine göre bir yoğurt yiyişi var. Yoğurdu yanlış yediği zaman üstüne başına döküyor, rezil ediyor ortalığı. Şimdi mesele burada tarım politikaları. Sen tutup akaryakıtın rafine çıkış fiyatının üzerinde bir fiyat vergi koyarsan ÖTV, KDV koyarsan, astarı yüzünden pahalı olur” diye konuştu. Üretimde bütün girdilerin üretimden elde edilen gelirin üstünde olduğunu dile getiren Seçer, bu nedenle devletin mazot, gübre, doğrudan alım desteği vermesi gerektiğini kaydetti.

“Mersin Büyükşehir Belediyesi güçlü bir belediyedir”

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin güçlü bir belediye olduğunun altını çizen Başkan Seçer, Mersin’in insanlarının çalışkan olduğunu ve kentin Türkiye’nin 5-6. Sırada vergi ödeyen kenti olduğunu söyledi. Seçer, “Biz dövünmeyiz, ağlamayız, sızlamayız. Güçlü adam, tuttuğunu koparan adam, hele hele bir yönetici ise ‘Benim param yok, öldüm, bittim’ demez. Ben demem. Çünkü böyle bir şey yok. Mersin Büyükşehir Belediyesi güçlü bir belediyedir. Çünkü parayı düzgün kullanırsanız, israf etmezseniz hiçbir sorun olmaz. Türkiye’nin beşinci altıncı vergisini ödüyor bu memleket. Bu vergiden de Vahap Seçer’e para geliyor. Bu vergi düşük olursa düşük para, yüksek vergi olursa yüksek para geliyor. Yani bu memlekette ne kadar üretim olursa, benim belediyeme daha çok para geliyor. Ben bu parayı doğru dürüst harcarsam hiçbir sorun yok” şeklinde konuştu.

Göreve geldikten sonra Belediyede mali disiplini sağladıklarının altını çizen Başkan Vahap Seçer şunları söyledi: “Keşke daha önceleri de böyle yapılsaymış. Seçim sathı mahalline girdiğimiz zaman bunları tek tek anlatacağız. Kimse bir yere kaçamaz. ‘Böyle bir şey yok’ diyen itiraz eden çıkar karşımıza. Bakın 4,5 yıldır bunları mecliste anlatıyorum? ‘Şu kadar borç ödedim, bu kadar harç ödedim’ diye. Bir Allah’ın kulu itiraz ediyor mu? Çünkü bunları yaptı bu belediye. Bir taraftan borç ödüyorsun bir taraftan da Üçtepe yolunu yapıyorsun, Çaltıbozkır’a distilasyon makinesi veriyorsun, üzüm sıkma makinesi veriyorsun, yılda 100 kilometre boru dağıtıyorsun, yem desteği yapıyorsun, her yıl 60 aileye 1500 hayvan desteği yapıyorsun, Mersin’in ana caddelerini Paris’e çevirdin, medeniyet kenti haline getirdin. Bunlar neyle oluyor? Çalmadan, çaldırmadan, israf etmeden, parayı iyi kullanırsanız memlekete yatırım yaparsınız. Bu işin Türkçesi bu.”

“Üretime destek vermek çok kutsal bir şey”

Gerçekleştirilen tören ile Silifke, Erdemli, Gülnar ve Mut ilçelerinden gelen üreticilere farklı alanlarda tarımsal destek verildiğini aktaran Başkan Seçer, köylüye verilen destek ile kimsenin işsiz kalmamasının sağlandığını ve istihdama katkı sunulduğunu söyledi. Seçer, “Bana göre, üretime destek vermek çok kutsal bir şey. Bunu düşünmek, niyet etmek, alın teri sahibine bu şekilde destek olmak, bence son derece takdire şayan ve kutsaldır” dedi.

“Önemli olan herkesin mutlu olması bu ülkede”

Hadi Gel Köyümüze destek Verelim projesinde 4 yıl önce başlatılan çalışmalarda gelinen noktadan Büyükşehir belediye Başkanı olarak kendisinin çok mutlu olduğunu dile getiren Seçer, “Ben mutluyum Belediye Başkanı olarak. Projeyi uygulayanlar mutlu, destek alanlar da mutlu, üretim yapıyor. Çoluğunun çocuğunun rızkını kazanıyor. Önemli olan herkesin mutlu olması bu ülkede. Herkesin kazanması. Dar bir sınıfın mutlu olup Karun gibi zengin olması değil. Herkesin mutlu olması. Karun gibiden vazgeçtik, 86 milyonun kimseye muhtaç olmaması önemli bizim gözümüzde” diye konuştu.

“Vatandaşın parasını, menfaatini, acısını kendi acımızdan, menfaatimizden, paramızdan çok daha fazla önemsiyoruz”

Yerel seçimlerin yaklaştığını hatırlatan Başkan Seçer, Mersinlilerin kendisini yeniden seçmesi halinde tarımsal desteklerin ilk 5 yıllık görev süresine nazaran artarak devam edeceğini belirterek, “Çünkü ilk yıl kucağımızda bir miras bulduk. Bunları seçimlerde daha net anlatacağız. Erken başlatmayalım tartışmayı. Araba yalpa yapıyordu, düzelttik, kendimize geldik. Para belli, yapılan yatırımlar belli. Kimin ne yaptığı belli. Ödemeler belli. Belediye bir mali disiplin içerisinde. Rahat olun. Bu yaşıma geldim kendi paramı böyle korumadım. Bu başka bir şey, bu emanet para. Bu vatandaşın tüyü bitmemiş yetimin hakkı ve emaneti. Benim uykularım hiçbir zaman kaçmıyor. Vicdanı rahat ve temiz bir adamım. Kafamı koydum mu uyuyorum. Vatandaşın parasını, menfaatini, acısını kendi acımızdan, menfaatimizden, paramızdan çok daha fazla önemsiyoruz” ifadelerini kullandı.

Belediye başkanlığı makamının çok farklı ve çok önemli yetkilerle donatılmış bir makam olduğunun altını çizen Başkan Seçer “Kötüye kullanıldığı zaman çok tahribat yapar, çok hata yapar, çok sıkıntı çıkartır. Çok hassas bir makam. Gerçekten görevini hakkıyla yapan bir belediye başkanı her şeyin ötesinde şehrini görüyor. Ben bu duygular içerisinde belediye başkanlığı yapıyorum. Yaptığım görevden inanılmaz mutluluk duyuyorum. İnanılmaz şevkle yapıyorum. Arzu ile yapıyorum. Yaptığım her hizmetin geri dönüşünde vatandaşımın bana bir teşekkürü, bir hayır duası, bana dünya malına değer” dedi. Başkan Seçer konuşmasını “Daha nice güzel üretimler için sizlere destek verelim. Çiftçimizin yüzü gülsün, evine rızk aksın, bereket aksın. Tarlalarından bereket fışkırsın, yolunuz açık olsun” sözleri ile tamamladı.

Dinçer: “Mersin’de Vahap Başkanımızın elinin değmediği yer yok”

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin gübre, boru, küçükbaş hayvan, makine, ekipman desteği ile üreticilerin yanında olduğunu belirten CHP Mersin Milletvekili Talat Dinçer ise “Başkan’ımız Vahap Seçer’in hızına yetişemiyoruz. Üretim yapan üreticilerimizin, vatandaşlarımızın eli üzerinde, her zaman desteklerini sürdürüyor” dedi. Üretimi desteklemek için üretimden anlayan birinin olması gerektiğini vurgulayan Dinçer, “Başkanımız, üretimin içinden gelen biri. Üretimin ne olduğunu, üretilmezse ne olacağını biliyor. Kurum, kuruluşlarla iş birliği ile kırsaldaki üreticilerimizi destekliyor. Hangi ilçeye, köye gitsek Vahap Seçer karşımıza çıkıyor. Her yere eli değmiş, bizler de köylerimizi gururla geziyoruz” dedi.

Çakır: “Vahap Başkanımızın yaptığı hizmetler Türkiye’nin hiçbir yerinde yok”

Başkan Vahap Seçer’in belediye ve kamu kaynaklarını en iyi şekilde kullandığını söyleyen CHP Mersin Milletvekili Hasan Ufuk Çakır, “Her vilayete kolay kolay bir Vahap Seçer düşmez. Böyle bir hizmet Türkiye’nin hiçbir yerinde görülmedi. Bizler de vatandaşlar olarak onun arkasında durmalıyız. Çalışanla çalışmayan bir olur mu, yiğidin hakkını yiğide vereceğiz” şeklinde konuştu.

Akdoğan: “Yeni üreticilerle buluşmanın mutluluğunu yaşıyoruz”

‘Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim’ projesi sayesinde her geçen gün yeni üreticilere ulaştıklarını kaydeden Mersin İli Damızlık Keçi Koyun Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Mehmet Akdoğan ise “Tarımın dünyanın her yerinde desteklenmesi gerekir. Şehirleşme ve şehirlerde yaşayan insan sayısı her gün artıyor. Kırsaldaki insan üretmediğinde insanlar nasıl yemek yiyecek. O yüzden bu desteklerin yapılması son derece önemli” şeklinde konuştu.

 

Şenay: “Üreticinin yanında olmaya her zaman hazırız”

Mersin Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Bektaş Şenay da “Mersin Büyükşehir Belediyesi, köylerinden kırsalına çiftçinin, vatandaşının, tarımın, üretimin yanında. Yem fiyatları, aşı, ilaç bedelleri her geçen gün artıyor. Üretimin her zaman olması için bizler oda başkanları, birlik başkanları ve Büyükşehir olarak üreticinin yanında olmaya her zaman hazırız” dedi.

 

‘Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim’ vatandaşlara ulaşmaya devam ediyor

 

Makine ekipman desteğinden faydalanan Silifke Gündüzler Kooperatif Başkanı Mahmut Yel, “Vahap Başkan’ımızın çiftçilere çok büyük destekleri var. Köyümüzün çok ihtiyacı olan üzüm sıkma makinesi ayağımıza kadar geldi. Vahap Başkanımız, üreticilerimizin her zaman yanında” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediyesi’nin sulama borusunun dışında alt yapı ve üst yapı çalışmalarıyla da vatandaşa destek olduğunu aktaran Erdemli Üçtepe Sulama Kooperatifi Başkanı Ahmet Koç, “3 yıl önce kooperatif olarak muhtarlarımızla beraber 3 buçuk kilometre sulama borusu desteğinden faydalandık. Yalnızca sulama borusu değil, alt yapı ve üst yapı hizmetleriyle vatandaşa çok destek olunuyor. Kocahasanlı’dan Üçtepe Köyü’nde kadar çok güzel bir yol çalışması var. Yol çalışması bittiğinde özellikle yaz aylarında bu yolu kestirme olarak kullanacak vatandaşlara çok güzel bir yatırım oldu” diye konuştu.

Ülke ekonomisinin gelir düzeyinin artması için üretimin şart olduğunu vurgulayan Gülnar Ziraat Odası Başkanı Hacer Emiş Işık “Başkanımız Vahap Seçer’in ‘Tarım olmazsa olmaz’ diyerek Mersin ilindeki çiftçilere desteklerini her zaman yapmıştır. Tüm çiftçilerin hasadı hayırlı olsun” dedi.

‘Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim’ projesinden faydalanan üretici Hatice Kaya ise “Vahap Başkanımıza bize bu desteği sağladığı için çok teşekkür ederim” dedi.

MERSİN KENT HABER

EditörEditör