GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-01-2023 17:40   Güncelleme : 03-01-2023 18:40

Mersin'in Kurtuluşun 101. Yılı Coşkuyla Kutlandı

3 Ocak Mersin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yılı düzenlenen törenlerle kutlandı.

Mersin'in Kurtuluşun 101. Yılı Coşkuyla Kutlandı

Mersin Valiliği himayesinde düzenlenen 3 Ocak Mersin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yılı kutlama törenleri Toroslar Kuvayi Milliye Anıtı'ndan Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan'ın da katıldığı  "Zafer Yürüyüşü" ile başladı. Yürüyüş korteji Mersin Garı'nda sona erdi.

Mersin Garı'nda  Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Gedik, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan'ında hazır bulunduğu Muharip Gazilerin oluşturduğu trenin temsili karşılama töreni düzenlendi.

 Ardından  Mersin Garı önünde geleneksel hatıra fotoğrafı çektirildi.

Büyük bir katılımla gerçekleştirilen  "Zafer Yürüyüşü", Büyükşehir Belediye Bandosu eşliğinde  Cumhuriyet Alanı'nda sona erdi.

Cumhuriyet Alanı'ndaki 3 Ocak Mersin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yılı kutlama töreni  Atatürk Anıtı'na Vali Pehlivan, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komatanı Gedik, Büyükşehir Belediye Başkanı Seçer'in çelenk koymasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti.Törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kutlama mesajı okundu.

Cumhuriyet Alanı'nda 3 Ocak Mersin'in Düşman İşgalinden Kuruluşu törenine katılanların vatandaşların Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Gedik, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer kutlama aracından birlikte bayramını kutladı

Mersin Valisi Pehlivan"Milletimizin Evlatlarıyla Gurur Duyuyoruz"

Vali Pehlivan, burada, bugün gerçekleştirilen etkinliklerle ecdadı andıklarını söyledi.

Türk milletinin birliğinin ve bütünlüğünün bozulmasına asla fırsat vermediğini dile getiren Pehlivan, şöyle konuştu:

"Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün çok bilinen sözü var; 'Efendiler, Toroslar'a gidiniz, eğer orada bir Yörük çadırı görürseniz ve o çadırın dumanının tüttüğünü görürseniz biliniz ki dünyada hiçbir kuvvet Türk'ü yenemez'. Toroslar'da halen o çadırlar duruyor. Toroslar'da ve yurdumuzun dört bir yanında o bacalar tütüyor. O ocaklarda, o yuvalarda anne ve babalar nice hayırlı evlatlar yetiştiriyor. O evlatlar dün birlikler oluşturmak suretiyle nasıl özgürlüğüne sahip çıktıysa, bugün de aynı şekilde şer odaklarına, terör örgütlerine karşı sınırlarımız içinde, boylarında ve ötesinde yine aynı şekilde mücadelesini veriyor. Bir yandan cephede nöbetini tutuyor, bir yandan bilimle, teknolojiyle haşır neşir oluyor ve eserler ortaya koyuyor."

Gençlerinin projeler ürettiğine değinen Pehlivan, "Bugünün evlatları bilim alanında eserler ortaya koyuyor, tıp alanındaki çalışmalarla Nobel ödülleri kazanıyor, savunma sanayisinde yerlilik oranını yüzde 80'lere çıkarıyor. İHA'lar, SİHA'lar, Hürkuş'lar... Yetmiyor, nihayetinde insansız taarruz uçağı Kızılelma'yı da semalarda uçuruyor. Milletimizin evlatlarıyla gurur duyuyoruz." diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Seçer de 101 yıl önce bu topraklarda kanla, canla, inançla, aşkla ve kararlılıkla bağımsızlık destanı yazıldığını vurgulayarak, "Atamızın 'Mersinliler Mersin'e sahip çıkınız' sözleriyle gösterdiği hedefe yürüyen kentin ta kendisiyiz. Tecrübemizi, birikimlerimizi geleceğe taşımaya kararlıyız. Bunun için gece gündüz demeden, gayretle çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

Kutlama töreninde Vali Pehlivan ve Başkan Seçer birer konuşma yaptı.

Cumhuriyet Alanındaki törene Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Gedik, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin milletvekilleri, kent protokolü, gaziler ve siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 3 Ocak Mersin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yılındaki törenlerde önemli mesajlar verdi. Başkan Seçer, Mersin’i layık olduğu seviyelere taşımak için canla başla çalışmaya devam edeceklerini vurguladı ve “Kentimize yepyeni bir vizyon katmak için daha çok çalışacağız” dedi.

 “Bağımsızlık; aldığımız nefes gibi hayati; ekmek ve su gibi kutsaldır”

Mersin’in bağımsızlık destanının tam 101 yıl önce yazıldığını vurgulayan Başkan Seçer, vatanın her karışında olduğu gibi, şartlar ne olursa olsun esarete asla boyun eğilmeyeceğinin tüm dünyaya ilan edildiğini söyledi. Seçer, “Bizim için bağımsızlık; aldığımız nefes gibi hayati; ekmek gibi, su gibi kutsaldır. Bu değerler; bizim vicdanımızdır, gelecek için yol haritamızdır. Onun için 101 yıldır özgürüz. Daima özgür kalacağız” dedi.

Tarihi yazanların her zaman bedel ödeyenler olduğunu belirten Başkan Seçer, Mersin’de de bu tarihi yazanların Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde; Müfreze Komutanları Mithat Toroğlu, Şeref Genç, Osman Muzaffer, Veli Haşim, Çavuşlu Köyünden Safiye Ünlü, Çopurlu Köyünden Ayşe, Gülekli Hatice, Tarsus’tan Adile Onbaşı ve daha nice Kuvayı Milliyeci kahramanlar olduğunu kaydetti. Kurtuluştan sonra yeni bir mücadele döneminin ve yeni bir medeniyetin inşa edilmeye başlandığını söyleyen Başkan Seçer, ulus olarak, daha iyi bir gelecek, daha çok refah ve daha fazla özgürlük için mücadele verdiklerini ifade etti.

“Kentimize yepyeni bir vizyon katmak için daha çok çalışacağız”

Cumhuriyetin 2. yüzyılına girildiğini söyleyen Başkan Seçer, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Dünya, yepyeni bir süreci yaşıyor. Yaşamın her alanı dönüşüyor. Tüm bunlar, sorumluluklarımızı daha da artırıyor. Bu dönüşüme kayıtsız kalamayız. Çünkü biz Türkiye’yiz, Çünkü biz Mersin’iz. Binlerce yıllık birikimin sahibi; hoşgörünün ve adaletin mirasçısı olan Mersinlileriz. Cumhuriyetin, demokrasinin, özgürlüğün ve değişimin öncüsü olan Mersin’iz. Atamızın ‘Mersinliler Mersin’e sahip çıkınız’ sözleriyle gösterdiği hedefe yürüyen kentin ta kendisiyiz. Tecrübemizi, birikimlerimizi geleceğe taşımaya kararlıyız. Bunun için gece gündüz demeden gayretle çalışıyoruz. Yeterli mi? Elbette ki değil. Kentimize yepyeni bir vizyon katmak için, yıllardır beklediği hizmet ve yatırımları bir an önce kazandırmak için daha çok çalışacağız”

Pusulanın, dün olduğu gibi bugün ve yarın da Cumhuriyetin temelinde yer alan akıl ve bilimin olacağını belirten Başkan Seçer, “Göreve geldiğimiz günden bu yana temel belediye hizmetlerini eksiksiz yerine getirdik. Büyük alt yapı ve üst yapı yatırımlarını tek tek hizmete aldık, alıyoruz. Mersin tarihinin en büyük belediye yatırımı olan toplam 35 kilometre metro ve hafif raylı sistem, kentimizi metropol yapacak çok önemli bir projedir;  mutlaka, ama mutlaka bu projeyi Mersin’e kazandıracağız” dedi.

“Her bir kardeşimin, ‘Ben bu şehirde yaşamaktan mutluyum, bu şehirde huzurluyum’ dediği bir Mersin’i yarattık”

“Biz herkesin belediyesiyiz” diyerek kimseyi ayırmadan, halkın hizmetlere ulaşabildiği, adaletli ve fırsat eşitliği sağlayan bir sistem kurduklarını anlatan Başkan Seçer, “Eğitim, sağlık, kültür ve sanat, tarım, çevre ve daha birçok alanda aralıksız çalışıyoruz. Sosyal belediyecilik anlayışımızla, hiç kimseyi aç, açıkta bırakmamak için çalıştık, çalışmayı sürdürüyoruz. Mersin’in renklerini oluşturan her bir kardeşimin, ‘Ben bu şehirde yaşamaktan mutluyum, bu şehirde huzurluyum’ dediği bir Mersin’i yarattık” diye konuştu.

“Daha güzel bir Mersin’i hep birlikte inşa edeceğiz”

Başkan Seçer, Mersin’de daha fazla üretim ve daha fazla istihdam odaklı bir büyümenin sağlanması için kente pozitif ayrımcılık yapılmasının bir gereklilik değil, zorunluluk olduğuna da dikkat çekti. Mersin’in merkezi hükümetten beklediği yatırımları da gündemine alan Seçer, Çukurova Uluslararası Havaalanı, Mersin merkez 4 ilçenin içme suyunu yakından ilgilendiren Pamukluk Barajı içme suyu isale hattı ve Arıtma Tesisi, tarımsal sulama tesisleri, Ana Konteyner Limanı, Çeşmeli-Taşucu Otoyolu, Mersin -Antalya Sahil Yolu, Başta Sahil Bandı Projesi olmak üzere turizm yatırımları ve Mersin’in beklediği daha birçok yatırımın daha fazla zaman yitirilmeden hayata geçirilmesi çağrısında bulundu. Başkan Seçer, sözlerini “Cumhuriyetimizin 2. yüzyılında; daha çağdaş, daha demokratik bir Türkiye’yi, daha güzel bir Mersin’i hep birlikte inşa edeceğiz. Kurtuluş Günümüz Kutlu olsun” ifadeleriyle sonlandırdı.

Meydanda sergilenen dans ve gösteriler vatandaşlardan büyük beğeni aldı.Mersin Jandarma Komutanlığı' tören  kıtasının "Tüfekli Hareketler" gösterisi vatandaşlardan büyük alkış aldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Ekibi’nin Anamur yöresine ait sergilediği oyunlar ve diğer gösteriler vatandaşlardan büyük ilgi gördü.

MERSİN KENT HABER

EditörEditör