DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Salih Abidin Pala
Salih Abidin Pala
Giriş Tarihi : 13-02-2023 19:16

Depremzedeler İçin Mersin Yeni Bir Hayat

Mersin Büyükşehir Belediyesi, CNR Expo Fuar Alanı'nda deprem bölgesinden ilimize gelen depremzede vatandaşlarımıza barınmaları için "Geçici Barınma Merkezi" kurarak hizmet veriyor.

Mersin Yenişehir Fuar Alanı'nda Depremzedeler İçin Yeni Bir Hayat

Önceki gün deprem bölgesinden kentimize gelen depremzede vatandaşlara CNR Expo Fuar Alanı Geçici Barınma Merkezi'ne dönüştürülerek yüzlerce depremzede vatandaşımıza barınma olanağı sağlandı.

Geride sevdiklerini, evlerini, bahçelerini, elleriyle yarattığı tüm güzel olan herşeyi ardına bırakarak depremzede olarak geldiler. Her şey çok zor. Bu zorda olanlara kapılarını açtı Mersin. Uzun sürecek bir yeni hayat başlıyor Mersin'de. Mersin için de zor günler başladı.

Deprem Bölgesi'nden herşeyi geride bırakan insanlar ilk başlarını soktuğu yer oldı Mersin.

Mersin göçlerin kaderi olan şehir.

Mersin bu coğrafyanın kaderi.

Şehrin nüfusu hızla yükseliyor. Şimdiden 400 binleri açabileceği söyleniyor.

Mersin deprem böşlgesinde yer almıyor ama deprem kadar etklili olacak krizlerin kapıları aralanıyor.

Şimdiden kiralar ikiye üçe katlarken, ev fiyatları da hak getire. Mersin'de yaşayanlar, bilinmeyen bir akibete  kurban edilmekten  korkuyor.

Depremzedeler için Mersin yardım kampanyalarıyla seferber oldu. Bu yardımların sürekliliği için kent elbirliğiyle gayret gösteriyor.

Hatay İli  Harbiye'den, Mersin CNER Expo Fuar Alanı Gecici Barınma Merkezi'ne eşi ve iki çocuğu ile birlikte gelen Çiğdem Hanım, geride pekçok yakınını kaybettiğini ifade ederken canlarını kurtardıklarına sevinemiyor. 

Birçok yakınını depremde kaybettiklerini ifade eden Çiğdem Hanım "Kendi ellerimizle yaptığımız evimizde 6 ay bile yaşayamadan, depremde evimiz başımıza yıkıldı." sözleriyle içimizi kanattı.  7 yaşındaki oğluna sarılarak "Biz bu acıları da kaldıracağız." dedi.

Hatay ve ilçelerinde gelen depremzedeler başlarını kokacakları bir yer bulabilmenin huzuru içinde kendilerini bekleyen günlerin  yeni bir yaşama ilk adımları olduğunu biliyor.

Dün akşam Geciçi Barınma Merkezi'ne yerleştirildiklerini dile getiren Çiğdem hanım, Harbiye'de eşinin inşaat melzemesi satan iş yerinin de yıkıldığını, geride hiçbir şeylerinin kalmadığını söyledi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili ve Kültür A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Bedri Dursun, Geçici Barınma Merkezi'nde incelemelerde bulunarak, depremzede vatandaşlarla görüştü.

CNR Expo Yenişehir Fuar Alanı Geçici Barınma Merkezi Sorumlu Müdürü İbrahim Can, gönüllülerden oluşan ekibiyle birlikte depremzede vatandaşlar için canla başla çalışıyor.

Geçici Barınma Merkezi'ne gelen depremzede vatandaşlara Fuar girişindeki salonda 7/24  sıcak yemek,sıcak içecek sağlanıyor. Giriş holünde vatandaşlara sıcak bir ortam sunulmuş.  İnternet hizmetinin de yer aldığı Geçici Barınma Merkezi'nde  özveriyle gönüllüler görev yapmakta.

Fuar içinde kurulan sağlık merkezinde doktorlar ve sağlık ekipleri vatandaşlara poliklinik hizmeti sunuyor. Sosyolog ve psikologlar gün boyu vatandaşların yanında , afetzedelerin deprem yaralarını sarmaya çalışıyor.

Çocuklar için oyun alanı, vatandaşlara mobil kuaför hizmetinin de verildiği Geçici Barınma Merkezi'nde dışarıda seyyar WC'ler hazırlanmış.

havanın da güneşli  ve sıcak olması nedeniyle fuar girişinde hazırlanan dinlenme yerinde kendilerini nelerin beklediği kaygısı içinde yaşadıklarına sevinemediklerini dile getiriyorlar.

"Bundan sonra ne olacak ?" sorusuna cevap arıyorlar.

Aldığımız bilgiye göre  Geçici Barınma Merkezi'nde  786  depremzedenin barındığı belirtilirken, 396 kişinin de  yeni yerleşim yerlerine gittiği öğrendik.

Yeni gelen depremzedelerin yerleştirilme çalışmaları sürüyor.

Mersin'de depremzedeler için başka bir hayat çoktan başladı. Yollarda eşyalarıyla bekleyenler, yeni bir ufuk arayışında. Uzanacak sıcak elleri bekleyen insanlarımıza yardım ellerimizi uzatalım. Birgün bizimde afetzede olacağımızı unutmayalım.

Elele vererek yaralarımız sarılır. Mersin'de her şey elele beraber

Salih Pala

MERSİN KENT HABER

Salih Abidin Pala

Salih Abidin Pala

DİĞER YAZILARI Biz Hep Var Olacağız Daha Fazlası Yok
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA