SAĞLIK
Giriş Tarihi : 10-10-2022 20:29   Güncelleme : 10-10-2022 20:29

Göz Kanserinin Belirtileri

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Sevil Karaman, göz kanseri belirtileri ve tedavisi hakkında açıklamalarda bulundu.

Göz Kanserinin Belirtileri

Retinoblastom’un bebeklerde görülen en sık ve önemli göz içi tümörlerden olduğuna dikkat çeken Karaman, “Yaklaşık olarak 18 bin canlı doğumda bir görülür. Hastaların yüzde 80’i dört yaşından küçüktür ve altı yaşından sonra ise görülmesi nadirdir. Erkek ve kız çocukları eşit miktarda etkilenir.” bilgisini verdi.

"Göz tümörünün takibi ve tedavisi ekip işidir"

Gözde oluşabilecek tümörlerin teşhis aşamalarını sıralayan Karaman, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti;

“Yapılan değerlendirme sonrasında mevcut duruma göre bir çocuk doktorundan konsültasyon istenebilir. Retinoblastom tanı, tedavi ve takip süreci ekip işidir. Ayrıca tümörün tipi, büyüklüğü, yerleşimi ve orijini ile ilgili yorumda bulunabilmek için ultrason, bilgisayarlı tomografi (BT) veya magnetik rezonans (MR) görüntüleme gibi farklı tanısal testlerin yapılması gerekebilir. Tümörün diğer organlara yayılımını değerlendirmek için kan ve kemik iliği testleri uygulanabilir.”

"Retinoslastom’dan sorumlu gen"

Retinoblastom’un kromozom 13’de bulunan retinoblastom geninden kaynaklandığı bilgisini veren Karaman, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Retinoblastomların yaklaşık yüzde 60’ında hastalık kalıtsal değildir. Tüm retinoblastom olguların yüzde 10 ila 15’inde aile bireylerinde retinoblastom hastalığına rastlandığı biliniyor. Hastalığın her iki gözde de görülmesi kalıtsal retinoblastom olduğun düşündürür. Tek taraflı retinoblastom olguları ise genelde kalıtsal değildir. Çocuğunda her iki gözde de retinoblastom olan sağlıklı anne ve babanın sonraki çocuklarında retinoblastom görülme riski yüzde 3 civarındadır. Etkilenen çocukta tutulum tek taraflı ise diğer çocuklarda görülme şansı yüzde 1’ den azdır.”

Gelişmiş güncel tanı ve tedavi yaklaşımları ile retinoblastomlu çocukların önemli bir kısmı sağlığına kavuşabileceğini belirten Karaman, multidisipliner yaklaşım ile tedavi sürecinde, göz doktoru, çocuk onkoloğu, radyasyon onkoloğu ve nöro-girişimsel radyolog bir ekip halinde çalıştığını ifade etti.


Hibya Haber Ajansı

Salih Abidin PalaSalih Abidin Pala