GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-11-2022 18:38   Güncelleme : 12-11-2022 09:29

IRAK'TA BANKA MÜDÜRÜNÜ DOLANDIRANLAR MERSİN'DE YAKALANDI

Irak'taki banka müdürünü kendini borsacı olarak tanıtarak binlerce dolar dolandıran şahıs Mersin'de KOM ekibinin titiz çalışması sonucunda dolandırdıkları para ve altın ile birlikte yakalandı.

IRAK'TA BANKA MÜDÜRÜNÜ DOLANDIRANLAR MERSİN'DE YAKALANDI

Mersin Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğü ekipleri, Irak’da faaliyet gösteren İslamic Banka’nın müdürüne kendisini borsacı olarak tanıtan bir kişi 500 bin ABD doları göndermesi karşılığında bu paraya işletip geri 1 milyon ABD doları olarak iade edeceğine inandırarak dolandıran kişi yakalandı.

Uzun görüşmeler sonrasında banka müdürünün şüphelilere 500 bin ABD dolarını gönderdiği, devam eden süreçte peyder pey olmak üzere 19 milyon ABD doları gönderdiği, bu süreçte banka sahibinin İngiltere’de bulunduğu, banka sahibinin Irak’a dönmesiyle durumu anlaşılması üzerine, Bankacı müdürden şikayetçi olması üzeine  banka müdürü Irak adli mercilerce tutuklanmış.,

Yapılan açıklamada, paraların hawala yöntemi adı verilen gayri resmi nakdi para transferiyle gönderildiği, banka sahibinin, Bağdat’ta paraların gönderildiği döviz bürosuna gidilerek paraların kime ve nereye gittiğini araştırdığı, döviz bürosu da paraların Mersin’de ikamet eden Ürdün uyruklu Sueir Abadri (kadın) isimli şüpheliye gönderildiğini, bu kişinin de paraları teslim aldığına dair göç idaresince verilen kimlik kartı ile teslim bilgilerinin yer aldığı kağıtların fotoğraflarının bulunduğunu beyan ettiği ve bunları banka sahibine teslim ettiği anlaşılmış.

Banka müdürü tutuklandıktan sonra banka sahibinin dolandırıcılarla irtibata geçtiği ve iletişimi devam ettirdiği, olayla ilgili şikayetçi olmak üzere Mersin’e geldiği, Konuyla ilgili Cumhuriyet savcısının şüphelilerin suç üstü halinde yakalanmasına yönelik çalışma yapılması talimatına istinaden Mersin’de hawalacı olarak faaliyet gösteren döviz bürosunda tertibat alınmış ve müştekinin gönderdiğini bildirdiği parayı almaya gelen 2 şüpheli (biri kadın diğeri erkek) yakalanmıştır. Şahısları ikametinde Cumhuriyet Savcısının yazılı emriyle arama yapılmıştır.

Şüphelilerin üzerinde ve ikametinde 1 kiloluk külçe altın ve çok sayıda ziynet altını ile 20.700 ABD doları, 81.100 Türk lirası ele geçirilmiş ve bunlara Cumhuriyet Savcısının yazılı emriyle el konulmuştur. Ayrıca şüphelilerin Binance isimli kripto para uygulamasında toplam 131.000 ABD dolarının olduğu belirlenmiştir. Şüpheliler ifadelerinde hawala yöntemiyle bu şekilde aldıkları paraları Filistinli uyruklu bir şahsa kripto para uygulamalarıyla gönderdiğini, bunun karşılığında komisyon aldıklarını, paraların kendilerinde kalmadığını beyan etmişlerdir.

Şüpheliler gözaltına alınmış olup adliyeye sevk edilmiştir.

MERSİN KENT HABER

EditörEditör