GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-11-2022 21:17   Güncelleme : 14-11-2022 22:12

KKTC MERSİN BAŞKONSOLOSU MENDELİ, 15 KASIM CUMHURİYET BAYRAMI'NI KUTLADI

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli, KKTC'nin kuruluşunun 39. yılını yayınladığı mesajla kutladı.

KKTC MERSİN BAŞKONSOLOSU MENDELİ, 15 KASIM CUMHURİYET BAYRAMI'NI KUTLADI

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Mersin Başkonsolosu ZalihE Mendeli, kutlama mesajında, "Mersin ve Çukurova Bölgesi’nde yaşayan Değerli Vatandaşlarım, Sevgili Kardeşlerim,

Kıbrıs Türk Halkı için bir dönüm noktası olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 39’uncu yıl dönümünü kutlamanın haklı gururu ve mutluluğu içerisindeyiz.

Kurucu Cumhurbaşkanımız Merhum Rauf Raif Denktaş, bundan tam 39 yıl önce, 15 Kasım 1983’te, Kıbrıs Türk Halkı’nın meşru ve önüne geçilmesi imkânsız istek ve iradesine tercüman olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bağımsız bir devlet olarak kurulduğunu, dünya ve tarih önünde ilan etmişti. O gün Kıbrıs Türk Halkı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetiyle, ada üzerindeki vazgeçilmez haklarını teminat altına almıştır.

Rum-Yunan ikilisinin yıllardır Kıbrıs Türk halkına uyguladığı insanlık dışı izolasyon politikalarına rağmen, halkımız, çoğulcu demokrasisi, hukukun üstünlüğü ve sosyal adalet ilkelerine bağlı kalarak, bölgede, önemli barış, istikrar ve demokrasi merkezi olduğunu kanıtlamıştır.

Bizler, Anavatanımızla birlikte, adil ve kalıcı bir anlaşmaya varılabilmesi konusunda, 1968 yılından bu yana devam eden tüm çözüm süreçlerinde, yapıcı ve iyi niyetli tutum içerisinde üzerimize düşeni her daim yerine getirdik.

Buna karşın, Rumlar, 1963 yılında silah zoruyla gasp ettikleri sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin tek temsilcisi olarak, uluslararası camia tarafından tanınmış olmanın rahatlığı içerisinde, yönetimi ve zenginlikleri Kıbrıs Türk tarafıyla paylaşmakta isteksiz olmalarından dolayı, 50 yılı aşkındır devam eden müzakereler de başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

Ancak, Kıbrıs Türk Halkı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilanı ile azınlık olarak yaşamayı kabul etmeyeceğini, kendi yönetiminden, egemen eşitliğinden, Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’nin etkin ve fiili garantisinden vazgeçemeyeceğini tüm dünyaya kanıtlamıştır.

Bugün, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği hala daha Rum-Yunan ikilisini şımartmayı sürdürüyor. Fransızların yakın geçmişte Rumlara saldırı helikopterleri satmaları, Amerika’nın, silah ambargosunu kaldırması ve Rum yönetimini eyaletler arası askeri işbirliği programına alması, geçtiğimiz aylarda papazlara silah eğitimi vermeleri yetmiyormuş gibi şimdilerde Rum milletvekillerine atış talimleri yaptırmaları, Türkiye’deki binlerce kardeşimizi şehit eden PKK terör örgütünü açıkça desteklemeleri, Rumların Kıbrıs adası ve bölgemizde istikrarı tehdit eden yegâne unsur olduğunun en açık örnekleridir.

Hal böyleyken, uluslararası camianın, Rum yönetiminin uzlaşmaz ve sürekli zamana oynama siyasetine prim tanıması, Kıbrıs Türk Halkı’na yapılan büyük bir haksızlıktır. Uluslararası camiadan beklentimiz, geçtiğimiz Eylül ayında, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın BM Genel Kurulu’nda vurguladığı gibi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bir an önce tanınması ve Kıbrıs Türk Halkı üzerindeki haksız izolasyonların kaldırılması yönünde somut adımlar atmasıdır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 39. yıl dönümünü kutladığımız bu günlerde, devletimizin, ilk kez, anayasal ismi olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adıyla Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye kabul edilmesi, bu tarihi güne özel bir anlam katmıştır. Bu bağlamda, sürecin başarıyla sonuçlanmasında büyük rolü olan Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’ne şükranlarımı sunuyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle sözlerimi tamamlarken, başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Özgürlük Mücadelesi Liderimiz Dr. Fazıl Küçük, Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Raif Denktaş olmak üzere vatanımız uğruna canlarını feda eden Aziz Şehitlerimizi rahmetle; Gazilerimizi, Kıbrıs Türk Mücahitlerimizi, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Güvenlik Kuvvetlerini şükran ve minnetle yâd ederim.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ve Çukurova Bölgesi’nde yaşayan tüm yurttaşlarımızın Cumhuriyet Bayramı’nı gönülden kutlar, en derin sevgi ve saygılarımı sunarım." ifadeleri yer aldı.

Yarın (15 Kasım 2022'de Saat 09.30'da Cumhuriyet Alanı'nda   KKTC'nin kuruluşunun 39. Yıldönümünde Kutlama töreni düzenlenecek. Saat 11.30 ise KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli, KKTC Başkonsolosluğu'nda, tebrikleri kabul edecek.

MERSİN KENT HABER

EditörEditör