DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert Advert
Diyetisyen Görkem Hazal Özsan
Diyetisyen Görkem Hazal Özsan
Giriş Tarihi : 12-01-2021 10:54

DİYETTE MİYİZ?

Söz uçar yazı kalır diyerek kendim için yazmaya çok önceden başlamıştım lakin yazılarımı paylaşmak benim için çok yeni. Ben de madem kendimden de öte yazdıklarım başkalarına ulaşacak, o zaman okurken ve icra ederken, ‘’Evet ben bu iş için doğmuşum.’’ dediğim mesleğim ve beslenme hakkında yazılar paylaşmalıyım dedim.

Fakültede üçüncü sınıf öğrencisiydim ve asansörde profesör hocam ile mini bir sohbetimiz olmuştu. Bana diyet kelimesinin, bir süre uygulayıp sonra bırakabileceğimiz bir süreci değil tam tersi ömür boyu süren beslenme alışkanlıklarımızın tümünü anlatan bir kelime olduğunu yeniden vurgulayarak söylemişti. Belki de garip gelecektir ama bölümü okuyan bir öğrenci olarak bu kelimeyi ve anlamını çok fazla duymama rağmen o an kısa çaplı bir aydınlanma yaşamıştım ve kendime bu anı unutmamak için söz vermiştim. Çünkü bazen fazla aşina olmak aslında o şeyin gerçeğini kaçırmaya sebep olabiliyor. Diyet kelimesinin de bakarsanız anlamı çok basitti ve öğrendiklerimizle çok uyuşuyordu fakat iş mezun olduktan sonra anlatmaya veya uygulatmaya gelince bazı noktalarda zorlandık. Çünkü tıpkı neskafe derken aslında kahveyi kastetmek gibi diyet ile de belirli bir sürede zayıflamayı kastetmek kafalarda kodlanmıştı. O gün ve o kısa an için hayata teşekkür ediyorum aslında bakarsanız. Beni ve bizi yetiştiren, etikten ayrılmamamız için her şeyi en iyi şeklide öğretmeye çalışan hocalar ile beni karşılaştırdığı için.

Bizler mezun olduktan sonra hastalarımızı, danışanlarımızı hayat boyu sürdüremeyecekleri, kısa süreli, düşük kalorili diyetler yapmamaları için uyarıyoruz. Kısa sürede elde edilen, uğraşılmamış, emek verilmemiş çoğu şey gibi kısa sürede çok düşük kalorili, hayatınızın tümüne yayamadığınız hiçbir beslenme şekli de sizi o istediğiniz hedefe götürmeyecek. Götürse bile bu sadece bir yanılsamadan ibaret olacak. Beslenme bir bilimdir ve unutulmamalıdır ki bilimde kısa yol yoktur. Kısa yol sandıklarımız önünde sonunda çöpe gidecektir.

Ekmekten tamamen vazgeçmenize gerek yok. Tüm gün sadece sıvı beslenmenize gerek yok. Detoks yapmanıza gerek yok karaciğeriniz bu iş için yaratılmış muazzam bir organ zaten. İnternette gördüğünüz, komşudan duyduğunuz hiçbir listeyi uygulamayın. Bu işin fakültesi ve mezun olabilmiş erbapları var. Diyetisyenler birer sağlık çalışanlarıdır. Hastalıklarınıza, yaşamınıza, tercihlerinize göre size en uygun ve sağlıklı besin tercihleri yaptırabilecek kişiler onlardır.

Sağlıklı olan her şeyi bu besin olur, insan olur, iletişim olur hayatımıza endeksleyebildiğimiz zaman göreceğiz ki bazı hedeflere varmak umduğumuzdan daha iyi hissettirecek. Unutulmamalıdır ki yol uzun ve bazen yokuşlu. Bu yüzden sabır da bu işin bir diğer anahtarı. Güzel tercihlerimiz ile ömür boyu içinde yaşadığımız beden ve zihinlerimize sağlık getirecek bir hayat diliyorum.

Dyt. Görkem Hazal Özsan

gorkemhazalozsan@gmail.co

Diyetisyen Görkem Hazal Özsan

Diyetisyen Görkem Hazal Özsan

DİĞER YAZILARI COVİD-19 VE GENEL BESLENME ÖNERİLERİ İLK HEYECAN İLE MERHABA
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA