DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Prof. Dr. Yusuf Zeren
Prof. Dr. Yusuf Zeren
Giriş Tarihi : 24-03-2022 18:58

MERSİN’İN BAŞARILI İŞ İNSANLARINDAN MUSTAFA GÜLER’İN “İŞ İNSANI GÖZÜYLE EKONOMİ-DEMOKRASİ-SİYASET İLİŞKİSİ” KONULU KİTABI ÜZERİNE KISA BİR DEĞERLENDİRME

Mustafa Güler hakkında bildiklerim:

1944 Tunceli doğumlu.

İlk-Orta ve Lise öğrenimini Tunceli’de tamamladı.

1969 yılında Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi (DTCF )Coğrafya Bölümü’ünden mezun oldu.

Öğrencilik yıllarında aynı zamanda memur olarak çalıştı ve ailesinin geçimini sağladı.

20 Kasım 1980 gününe kadar Ankara’da Maden Tetkik ve Arama Enstitüsü (MTA)’ünde teknik eleman olarak görev yaptı.

O gün kendisine tebliğ edilen bir sarı zarf ile, 2 küçük çocuklu bir aile reisi olarak, 16 yıllık memuriyet hayatına son verildiğini ve bir daha kamuda çalışmasına da yasak getirildiğini öğrendi.

Çünkü,16 yıldır her hangi bir soruşturma yaşamadan memur olarak devletine hizmet eden bir insan, 12 Eylül darbesinden sonra 1402 sayılı yasa uyarınca sakıncalı bulundu.

Oturduğu ev kiralıktı ve başka bir geliri de yoktu.

Yıllar süren mahkeme sonunda göreve iade kararı çıksa da, artık gönül bir kez küsmüştü. Memuriyete geri dönmesi zordu.

Çeşitli inşaat işleri ile uğraştıktan sonra 1987 yılında Mersin’e taşındı.

Mersin’de yakınları ile inşaat işleri yapmaya devam etti ve çok da başarılı oldu.

Ayrıca, eğitimlerini tamamlayan 2 oğlu ile birlikte Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesinde (MTOSB)’de medikal ürünler sektöründe üretim yapan başarılı bir tesis kurdu ve ürünlerini ABD dahil birçok ülkeye ihraç etmeye başladı.

Küçük oğul Barış Güler Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Meclis Üyesi, büyük oğul Özgür Güler ise, 300 üyeden oluşan Avrupa Ekonomik Senatosu (SEE: Senate of Economy Europe) medikal sektör temsilcisi olarak başarılı iş insanı olma yolunda hızla ilerliyorlar.

Mustafa Güler, Mersin Sanayi ve İş İnsanları Derneği (MESİAD)’da Yönetim Kurulu Başkanlığı, Yüksek İstişare Kurulu Başkanlığı, DASİFED Kurucu Başkanlığı ve Mersin’de bir çok STK’da çeşitli düzeylerde görevlerde bulundu.

Bir dönem Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeliği yaptı.

Mersin’in sevilen ve sayılan fikir önderlerinden ve başarılı iş insanlarından biridir.

Mustafa Güler, uzun süredir belge toplamak ve yazmak için çok emek zaman harcadığını bildiğim“İŞ İNSANI GÖZÜYLE EKONOMİ DEMOKRASİ VE SİYASET İLİŞKİLERİ” kitabını nihayet yayınladı.

Mustafa Güler bu kitapta, çoğu iş insanının yaptığı gibi anılarını ve genç iş insanlarına öğütlerini yazmak yerine, zahmetli ve riskli bir işe kalkıştı.

Mustafa Güler bu işe neden kalkıştığını şöyle açıklıyor:

Bu kitapta, bulunduğumuz coğrafyanın bize sunduğu doğal potansiyel ve zengin insan kaynaklarımızın varlığına rağmen neden gelişmekte olan ülke statüsünden çıkamıyorduk? Bu soru hep zihnime takıldı ve bunun cevabını bulmaya çalıştım.

98 yıllık Cumhuriyet tarihimiz boyunca “Orta Gelir Tuzağı”na hapsolduğumuzu ve yıllardır hapsedildiğimiz “Orta Demokrasi Tuzağı”ndan çıkmadan bunu aşamayacağımızı gördüm.

Bu çalışmada, 98 yıldır iktidar olmuş bütün hükümetlerin çalışma dönemlerini belgelere dayalı inceleyerek ve bir iş insanı olarak bir nevi kendi payıma düşen bir yüzleşme yaparak bir sonuç çıkartmaya çalıştım.

Gördüm ki, hangi iktidar dönemi olursa olsun, insanı merkeze almadan, ayrımsız bir insan sevgisi yaşanmadan hiçbir iktidar başarılı olamıyor.

Kendimce ekonomi ile demokrasinin ayrılmaz bir ikili olduğuna inanarak, kitabın yazımı sırasında hep bu pencereden bakarak ekonomi-demokrasi ve siyaset ilişkilerini kendimce incelemeye çalıştım.

Gördüm ki; temel hak ve özgürlüklere saygı gösterildiği, hukukun üstünlüğüne değer verildiği, demokrasinin kurallarına bağlı kalındığı dönemlerde Türkiye’nin GSYH’sı ve refahı artmış,

insan hak ve hukuna saygı gösterilmeyen darbe, siyasi çatışma, otoriter yönetim dönemlerinde ise, Türkiye hep geri gitmiş, orta demokrasi ve orta gelir tuzağına mahkum olmuş ve kazanılan refah düzeyleri de kaybedilmiş.

İş insanı Mustafa Güler bu kitabı yazma gerekçesini yukarıdaki sözleriyle açıklıyor.

Mustafa Güler, 500 sayfalık bu kitapta ;

Cumhuriyet’in Kuruluş Süreci ve Tek Parti Yönetimi,

Çok Partili Yaşama Geçiş,

27 Mayıs Darbe Dönemi,

12 Mart Muhtırası ve

12 Eylül Darbesi dönemlerini ele alıyor.

Bu dönemlerdeki tüm hükümetlerin ekonomik, sosyal ve siyasi icraatlarını, hukuk, insan hakları, demokrasi ve toplumsal refaha katkılarını mevcut belgelere dayalı olarak inceleyerek, metodolojik bir değerlendirme ile, kendince çıkarımlar yapıyor.

Daha önce de vurgulandığı gibi; hukuka, insan temel hak ve özgürlüklerine ve demokrasinin gereklerine uyulmadığında Türkiye’nin orta gelir tuzağından ve orta demokrasi ile yönetimden kurtulmasının mümkün olamayacağı sonucuna ulaşıyor.

Bir akademisyenin, bir ekonomistin ya da bir siyaset erbabının da böyle bir sonuca ulaşması mümkündür.

Ancak, bir iş insanının yaşadıklarından vazife çıkartarak, “sen işine bak” denilmesini göze alarak, ülkenin geleceğine katkı için yazdığı bu kitap okunmaya ve üzerinde düşünülmeye değer özel bir çalışmadır.

Mustafa Güler’in kitabındaki değerlendirmeleri hakkındaki görüşlerimi ayrıca paylaşacağım.

Şu kadarını belirtmek isterim ki bu kitap, yakın tarihimizle ilgili yanlış öğretilen ya da yanlış bilinen çoğu konu ve çıkmazlara bir iş insanı gözü ile anlamlı bir ışık tutuyor.

Prof.Dr.Yusuf Zeren

 

Prof. Dr. Yusuf Zeren

Prof. Dr. Yusuf Zeren

DİĞER YAZILARI RUSYA’NIN NÜKLEER YAKIT İHRACATINA DOKUNULAMIYOR. İRAN UZUN BİR NÜKLEER SERÜVENDEN SONRA AMACINA ULAŞTI. NÜKLEER SİLAHI YOLDA. YAPAY ZEKANIN HANGİ YÖNE EVRİLECEĞİ KESTİRİLEMİYOR. GİDİŞAT KONTROL ALTINA ALINMAZSA DEMOKRASİ VE BİREYSEL HAKLAR BALTALANABİLİR. “İŞ İNSANI GÖZÜYLE EKONOMİ-DEMOKRASİ-SİYASET İLİŞKİLERİ”KİTABINDA MUSTAFA GÜLER’İN SORDUĞU ÜÇ ÖNEMLİ SORU VE CEVAPLARI. YENİLENEBİLİR KAYNAKLI ELEKTRİK YEŞİL HİDROJEN GAZININ EVLERE GİRMESİNİ SAĞLADI. HİDROJEN SANAYİMİZİ BİR AN ÖNCE KURMALIYIZ DÖRDÜNCÜ NESİL KÜÇÜK MODELLER REAKTÖRLER (SMR) TİCARİLEŞMEYE BASKAMİSTİR: SÜREÇTE GERİ KALMAMAK İÇİN TORYUM YAKİTİ REAKTÖR TASARIM CALİSMALARİ ULUSAL PROJE KAPSAMINA ALİNMALİDİR GÜMRÜK BİRLİĞİ’NİN GÜNCELLENMESİ İÇİN AVRUPA YEŞİL MUTABAKATI VE TÜRKİYE YEŞİL MUTABAKAT EYLEM PLANI ÖNEMLİ BİR FIRSATTIR. NÜKLEER ENERJİ VE DOĞALGAZIN AB’DE SÜRDÜRÜLEBİLİR YEŞİL YATIRIM KAPSAMINA ALINMASI HANGİ ÜLKELERİ SEVİNDİRDİ, HANGİLERİNİ ÜZDÜ? ÇIKARTILMASI GEREKEN DERSLER. DOĞALGAZ TEDARİKİNDE ARZ GÜVENLİĞİ SORUNU VE SANAYİ SEKTÖRÜNDE ÜRETİM KAYBINA SEBEP OLAN ELEKTRİK KISITLAMASININ NEDENLERİ SANAYİDE YEŞİL DÖNÜŞÜM ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİNDEN BİRLEŞMİŞ MİLLETLER İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ GLASGOW TARAFLAR KONFERANSINDA BEKLENEN KARARLAR ALINAMADI NÜKLEER ENERJİDE FRANSA ve ALMANYA KARŞI CEPHELERDE. AVRUPA BİRLİĞİ NÜKLEERE YEŞİL IŞIK YAKACAK MI? OPEC VE KÖMÜRCÜLER ENERJİ KRİZİNİ DERİNLEŞTİRİYOR. KÖMÜRDEN ELEKTRİK ÜRETİM MALİYETİ RÜZGAR VE GÜNEŞ MALİYETİNİN İKİ KATINA ULAŞTI. TÜRKİYE KÖMÜRDEN ÇIKMAYA HAZIRLANMALIDIR. ZOR ZAMANLARIN DOSTU DİKEY TARIM GÖRÜNÜR OLMAYA BAŞLADI YENİLENEBİLİR ENERJİ TAMAM, ŞİMDİ KARBONSUZLAŞTIRMA DESTEKLENMELİ. YERLİ BİR YEŞİL HİDROJEN SANAYİİ OLUŞTURMALIYIZ. YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAK GARANTİ (YEK-G) SERTİFİKALARI AB’YE İHRACATIMIZDA SINIRDA KARBON VERGİSİ SORUNUNU ÇÖZEBİLİR. SANAYİ SEKTÖRÜNÜN BEKLEDİĞİ TÜRKİYE YEŞİL MUTABAKAT EYLEM PLANI AÇIKLANDI SU AYAK İZİMİZ KAÇ NUMARA? DÜŞÜK KARBON AYAK İZİ KÜRESEL TİCARETTE ARANAN BİR ŞART OLMA YOLUNDA PLANLI ESKİTMENİN SONU, DÖNGÜSEL EKONOMİ VE ENDÜSTRİYEL SİMBİYOZ Pandemi, Tarım ve Gıda Tedarik Sisteminizi Gözden Geçirmek İçin İyi Bir Fırsattır Pandemi, Tarım ve Gıda Tedarik Sisteminizi Gözden Geçirmek İçin İyi Bir Fırsattır GREAT RESET (BÜYÜK SIFIRLAMA) COVID-19 SONRASI KAPİTALİZME ÇEKİ DÜZEN VERME PROJESİDİR. İMALATTA PLANLANMIŞ KISA ÖMÜR VE DÖNGÜSEL EKONOMİYE GEÇİŞ AVRUPA YEŞİL MUTABAKATI VE SINIRDA KARBON VERGİSİ
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA