DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Prof. Dr. Yusuf Zeren
Prof. Dr. Yusuf Zeren
Giriş Tarihi : 07-10-2021 17:56

OPEC VE KÖMÜRCÜLER ENERJİ KRİZİNİ DERİNLEŞTİRİYOR.

Paris İklim Anlaşması, AB Yeşil Mutabakatı, ülkelerin ard ardına gelen fosilden çıkış bildirimleri, yenilenebilir enerjiye artan talep ve yatırımlar OPEC ve Kömürcüleri çok korkuttu.

Bu kadar hızlı bir dönüşüm beklemiyorlardı.

Beklemedikleri bu gelişmelere cevap vermek için uygun bir zaman bekliyorlardı.

Sonunda zamanın geldiğini düşündüler.

Pandeminin kısmen kontrol altına alınıp ertelenen talep artışlarının yükseldiği, güçlü bir ekonomik büyümenin beklendiği,

Almanya'nın 3 nükleer reaktörünü kapatmasıyla arz açığının ortaya çıktığı,

Birleşik krallıkta tanker sürücüsü yetersizliği nedeni ile akaryakıt dağıtımının aksadığı, tedarik zincirinin alt üst olduğu,

Stokların bittiği,

Aşırı kuraklık nedeni ile hidroelektrik üretiminin azaldığı.

Kuzey yarımkürede kışın kendini göstermeye başladığı bir sırada harekete geçtiler:

OPEC üyeleri petrol üretimini kıstı.

Rusya boru hatlarıyla Avrupa'ya yolladığı doğal gazı azaltarak daha uzun süre Rusya'ya muhtaç olduklarını bir kez daha hatırlattı.

Kömürcüler rezevlerinin azaldığı bahanesi ile üretimlerini azalttı.

Sonunda istedikleri oldu.

Enerji fiyatları 1970 li yılları aratmayacak şekilde yükseldi.

Dünya Bankası 4 Ekim 2021 emtia fiyatlarına göre, Eylül 2020 fiyatları ile

karşılaştırıldığında, ham petrol fiyatlarında %80, kömür fiyatlarında % 240, doğal gaz fiyatlarında %100'ü aşan, LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz)'de %135 artışlar son bir ay içinde yaşandı.

Küresel ekonominin canlanması sürecinde fiyat artışları bekleniyordu ama bu denli yüksek artışlar ön görülmüyordu.

Sonuçta OPEC üyeleri ve Kömürcüler, Paris İklim Anlaşması ve yeşil mutabakatçıların restini gördüler ve fosilden çıkışın o kadar da kolay olmayacağını, ortaya çıkacak zararlarının telafi edimeden bu çıkışa rıza göstermeyeceklerini ilan ettiler.

Bu arada, yenilenebilir enerji konusundaki gelişmeleri çok iyi okuyarak zaten çok önceden tedbirlerini de almaya başlamışlardı.

Yeni petrol aramaları yapmıyorlar, ekonomik olmayan kuyularını kapatıyorlar, kalorisi düşük kömür ocaklarını da işletmiyorlardı.

Bir taraftan da er ya da rezervlerinin birgün biteceğini ön görerek yenilenebilir enerjiye, hidrojen üretimine yatırım yapmaktan da geri durmuyorlardı.

Ama, sonuçta aynı dünyada birlikte yaşıyoruz.

İklim krizini önlemeden yaşamın sürdürülebilir olmadığını, bunun da en önemli suçlusunun aşırı fosil yakıt tüketimi olduğunu onlarda çok iyi biliyorlar.

Küresel toplum kararını verdi.

Yenilenebilir enerji, döngüsel ekonomi ve sürdürülebilir bir yaşamdan geri dönüş yok.

Bu fiyat çıkışı son çıkışları olabilir ve adil çıkış yollarını da kapatabilir.

Bir an önce üretimi normale döndürüp krizin daha da derinleştirilmemesi kendilerinin de yararına olacaktır.

Prof.Dr.Yusuf Zeren

Prof. Dr. Yusuf Zeren

Prof. Dr. Yusuf Zeren

DİĞER YAZILARI RUSYA’NIN NÜKLEER YAKIT İHRACATINA DOKUNULAMIYOR. İRAN UZUN BİR NÜKLEER SERÜVENDEN SONRA AMACINA ULAŞTI. NÜKLEER SİLAHI YOLDA. YAPAY ZEKANIN HANGİ YÖNE EVRİLECEĞİ KESTİRİLEMİYOR. GİDİŞAT KONTROL ALTINA ALINMAZSA DEMOKRASİ VE BİREYSEL HAKLAR BALTALANABİLİR. “İŞ İNSANI GÖZÜYLE EKONOMİ-DEMOKRASİ-SİYASET İLİŞKİLERİ”KİTABINDA MUSTAFA GÜLER’İN SORDUĞU ÜÇ ÖNEMLİ SORU VE CEVAPLARI. YENİLENEBİLİR KAYNAKLI ELEKTRİK YEŞİL HİDROJEN GAZININ EVLERE GİRMESİNİ SAĞLADI. HİDROJEN SANAYİMİZİ BİR AN ÖNCE KURMALIYIZ DÖRDÜNCÜ NESİL KÜÇÜK MODELLER REAKTÖRLER (SMR) TİCARİLEŞMEYE BASKAMİSTİR: SÜREÇTE GERİ KALMAMAK İÇİN TORYUM YAKİTİ REAKTÖR TASARIM CALİSMALARİ ULUSAL PROJE KAPSAMINA ALİNMALİDİR GÜMRÜK BİRLİĞİ’NİN GÜNCELLENMESİ İÇİN AVRUPA YEŞİL MUTABAKATI VE TÜRKİYE YEŞİL MUTABAKAT EYLEM PLANI ÖNEMLİ BİR FIRSATTIR. MERSİN’İN BAŞARILI İŞ İNSANLARINDAN MUSTAFA GÜLER’İN “İŞ İNSANI GÖZÜYLE EKONOMİ-DEMOKRASİ-SİYASET İLİŞKİSİ” KONULU KİTABI ÜZERİNE KISA BİR DEĞERLENDİRME NÜKLEER ENERJİ VE DOĞALGAZIN AB’DE SÜRDÜRÜLEBİLİR YEŞİL YATIRIM KAPSAMINA ALINMASI HANGİ ÜLKELERİ SEVİNDİRDİ, HANGİLERİNİ ÜZDÜ? ÇIKARTILMASI GEREKEN DERSLER. DOĞALGAZ TEDARİKİNDE ARZ GÜVENLİĞİ SORUNU VE SANAYİ SEKTÖRÜNDE ÜRETİM KAYBINA SEBEP OLAN ELEKTRİK KISITLAMASININ NEDENLERİ SANAYİDE YEŞİL DÖNÜŞÜM ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİNDEN BİRLEŞMİŞ MİLLETLER İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ GLASGOW TARAFLAR KONFERANSINDA BEKLENEN KARARLAR ALINAMADI NÜKLEER ENERJİDE FRANSA ve ALMANYA KARŞI CEPHELERDE. AVRUPA BİRLİĞİ NÜKLEERE YEŞİL IŞIK YAKACAK MI? KÖMÜRDEN ELEKTRİK ÜRETİM MALİYETİ RÜZGAR VE GÜNEŞ MALİYETİNİN İKİ KATINA ULAŞTI. TÜRKİYE KÖMÜRDEN ÇIKMAYA HAZIRLANMALIDIR. ZOR ZAMANLARIN DOSTU DİKEY TARIM GÖRÜNÜR OLMAYA BAŞLADI YENİLENEBİLİR ENERJİ TAMAM, ŞİMDİ KARBONSUZLAŞTIRMA DESTEKLENMELİ. YERLİ BİR YEŞİL HİDROJEN SANAYİİ OLUŞTURMALIYIZ. YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAK GARANTİ (YEK-G) SERTİFİKALARI AB’YE İHRACATIMIZDA SINIRDA KARBON VERGİSİ SORUNUNU ÇÖZEBİLİR. SANAYİ SEKTÖRÜNÜN BEKLEDİĞİ TÜRKİYE YEŞİL MUTABAKAT EYLEM PLANI AÇIKLANDI SU AYAK İZİMİZ KAÇ NUMARA? DÜŞÜK KARBON AYAK İZİ KÜRESEL TİCARETTE ARANAN BİR ŞART OLMA YOLUNDA PLANLI ESKİTMENİN SONU, DÖNGÜSEL EKONOMİ VE ENDÜSTRİYEL SİMBİYOZ Pandemi, Tarım ve Gıda Tedarik Sisteminizi Gözden Geçirmek İçin İyi Bir Fırsattır Pandemi, Tarım ve Gıda Tedarik Sisteminizi Gözden Geçirmek İçin İyi Bir Fırsattır GREAT RESET (BÜYÜK SIFIRLAMA) COVID-19 SONRASI KAPİTALİZME ÇEKİ DÜZEN VERME PROJESİDİR. İMALATTA PLANLANMIŞ KISA ÖMÜR VE DÖNGÜSEL EKONOMİYE GEÇİŞ AVRUPA YEŞİL MUTABAKATI VE SINIRDA KARBON VERGİSİ
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA