DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Prof. Dr. Ahmet Özer
Prof. Dr. Ahmet Özer
Giriş Tarihi : 12-09-2021 17:09

12 EYLÜL TARİHİN GÖĞSÜNDE BİR KARA LEKEDİR

“Asmayalım da besleyelim mi?" diyen zihniyet, toplumu çürütüp geri götürmekten başka ne işe yaradı, söylermisiniz.

Zulmü bir at gibi eyerleyip sırtına binenler nereye gittiler, söyler misiniz?

Ne işe yaradı zulümleri zelaletleri?

İnsanlara acı yaşatıp,
analara göz yaşı döktürmekten başka ne işe yaradı, bir zamanların muktedirlerinin yaptıkları.

Ülkenin onca zamanını yutarak tarihin çöp sepetine savrulup gittiler sonunda. Tarih af etmez çünkü.

Ne ki;
Olan, yiten onca canlara oldu.
Acı dolu yaşamlara,
sürgünlere,
zindanlarda insanlık dışı işkencelere tabi tutulanlara oldu...

Olan,
İrtifa kaybefen demokrasiye,
itibar kaybeden ülkeye,
faili meçhullere  (ya da aslında faili bellilere demeli)
yoksullanlaşan topluma oldu.

1 milyon 683 bin kişi fişlendi.
650 bin kişi gözaltına alındı.
230 bin kişi yargılandı.
517 kişiye idam verildi,
50 infaz gerçekleştirildi.
Yüzbinlerce insan işinden gücünden edildi.

Sürgünler yaşandı,
İnsanlık dışı işkenceler yaşandı,
baskı ve zulüm arşa çıktı;
toplum açlığa yoksulluğa mahkum oldu ve toplum her türlü yoksunluğa mahkum edildi.

Şimdi soru şu: Peki nerede herkesin o zamanlar selam durduğu apoletli muktedirler?

Cevap basit: Tarihin çöp sepetindeler şimdi.
Her kesin ders çıkarması gerekir bu ibreti alem dyrumdan, bu yüzden.

Çünkü Diktatörler döktükleri kanda boğulurlar sonunda. Bu onların kaderidir. Çünkü lekelidirler. Çünkü zulümle abad olmaz dünya.

İşte bu yüzden,
Türkiye'nin kara lekesidir,
12 Eylül Darbesi. Durup düşünmeli.
Bu nedenle elzemdir,
bundan herkesin ders çıkarması.

Usta yazar Yaşar Kemal romanında İnce Memed’e söylettiği bir söz var. Bu günün anlam ve önemine dair derslerle yüklü bir not. Bize neyin ne olduğunu söylüyor ve ne yapmak gerektiği konusunda yol gösteriyor.

“İnsanlar böyle uyudukça, insanlar böyle zulüm altında inlemeyi kabul ettikçe, insanlığın bir sinekten ne farkı olur, insanlar, eğer en küçük bir haksızlığa, bir zulme başkaldırmayı akıl etmezlerse, insanlık bundan böyle daha da beter hale düşecektir.”
(Yaşar Kemal/İnce Memed)

Buna bir şey eklemeye gerek var mı, bilmem ki...!?

Proıf. Dr. Ahmet Özer

Prof. Dr. Ahmet Özer

Prof. Dr. Ahmet Özer

DİĞER YAZILARI Toroslar'da Seçim Nasıl Kazanılır? KATILIMCI, DEMOKRATİK ve GÜÇLÜ YEREL YÖNETİMLER MODELİMİZ SUSKUNLUK SARMALI SEÇİME GİDERKEN DEMOKRASİ VE HUKUK-1 YENİ SEÇİM YASASININ HEDEFLEDİĞİ NEDİR? İNSAN ve İNSAN HAKLARI HEGEMONYANIN SONU MU? VAKIF KONUŞMASI AYDIN ve SORUMLULUĞU ÜZERİNE DÜŞÜNCELER BİR ANMA, İKİ BÜYÜK BİLİM İNSANI DOĞUMUN MUCİZESİ İLE ÖLÜMÜN İHTİŞAMI ARASINDAKİ İNSANIN SEFALETİ! KILIÇDAROĞLUNUN KÜRT SORUNU SÖYLEMİ VE YARATTIĞI TEPKİLER ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME Kapitalizmin Aç Gözlülüğü TALAİBAN’IN AFGANİSTAN İSLAM EMİRLİĞİ MUAMMASI, ETKİLERİ VE SONUÇLARI KİNYAS İBRAHİM MİRZOYEV’İN ANISINA İşleyen Süreçler ve Devam Eden Krizlere Sistemik ve Sosyolojik Bir Bakış ÇÖZÜM ve DİYARBAKIR ZİYARETİ...!? Bir Yazar: Yaşar Kemal – 1 Temiz Toplum ve Temiz Siyasete Giden Yolda Siyasi Partilerin Rolü İNSAN DEDİĞİN NEDİR Kİ? ÖZGÜRLÜK ONU SAVUNMA CESARETİNİ GÖSTERENLERİN HAKKIDIR. KORONA ve SONRASI DÜNYANIN HALİNE POLİTİK BİR BAKIŞ YÜZLEŞMEK...! SUSKUNLUK SARMALI İnsanoğlunun Huzur ve Erdem Arayışı: Kiynisizm ve Hedonizm Arasındaki Yol Mutlu Olma Arayışının Sosyo Psikolojik Temelleri ve Freud Gerçeği MUTLU OLMA ARAYIŞININ SOSYO PSİKOLOJİK TEMELLERİ VE FREUD GEREÇEĞİ ACININ ve NEFRETİN KADINLARI...!? SÖZÜN NAMUSUNA VE İNSAN ONURUNA BAĞLI BİR YAZAR: YAŞAR KEMAL DİLİN ÖNEMİ ve DÜNYA ANA DİL GÜNÜ SEVGİ VE GÜN ÜZERİNE Yeni Anayasa Nasıl Yapılmalı ve Neler İçermeli? İKTİDARIN REFORM SÖYLEMİ...! 2020’DEN 2021’E DEVREDEN DÖRT KRİZ YENİ YIL Mİ, DEDİNİZ..!? EKRAN TACİZİ...! TARİHSEL VE KÜLTÜREL BİR VARLIK OLARAK İNSAN BİLİM VE BEYİN GÖÇÜ SORU SORMANIN MAHARETİ PİŞO MIHEME İKTİDAR NASIL DEĞİŞECEK, MUHALEFET NE YAPACAK? BİR ÖMRÜN İKİ HİKAYESİ AŞI MUAMMAYA DÖNMESİN...! ÖĞRTEMEN CHP Genel Sekreteri, Sayın SELİN SAYEK BÖKE’nin MESİAD’daki TOPLANTISINDAN NOTLAR CHP GENEL SEKRTERERİ SELİN SAYEK BÖKE İLE TOPLANTI HANGİ CUMHURİYET? PAŞA VE DÖRT KARISI HAYVANDAN TANRIYA! TEKNOLOJİNİN YAPTIKLARI AÇISINDAN İNSAN !-8 İNSANIN MACERASINA DAİR- 7 Başkan Seçer 'le Bir Saat İnsana Dair Düşünceler 1-) HAYATTAN DERSLER...! YAŞAMIN SIRRI YAŞAM(AK) NEDİR? -1- ÖLÜM VE ÖLÜMSÜZLÜK! BABALAR VE OĞULLAR (Sizin Hiç Babanız Öldü mü?) ANNELER GÜNÜN ESBABI MÜCİBESİ...! DOĞA VE ÇEVRE İLE YÜZLEŞMEK KENDİMİZLE YÜZLEŞMEK-3- KENDİMİZLE YÜZLEŞMEK -2 (VE MAKYAVELİZM’İN BİZİ GETİRDİĞİ YER) KENDİMİZLE YÜZLEŞMEK..! -1- YÜZLEŞME...! ÇAĞRI.! NORMALLEŞME NE ZAMAN BAŞLAYACAK-2-
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA